POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Odśnieżanie dachów i chodników. Niewywiązywanie się z tego obowiązku grozi konsekwencjami

Zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przypomina o obowiązku odśnieżania dachu i chodników przy swoich posesjach.

W poniedziałek (8 lutego) w całej Polsce wystąpiły intensywne opady śniegu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przypomina o konieczności odśnieżania dachów i usuwaniu zwisających sopli. Dodatkowo zwraca uwagę na obowiązek odśnieżania chodników. Na kogo spadają te uciążliwe obowiązki?

Odśnieżanie chodników

Za odśnieżanie chodnika (wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego, położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości) zgodnie z prawem budowlanym odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości.

Są jednak wyjątki, kiedy właściciel lub zarządca nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika przy swojej posesji:

 • Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, wówczas za odśnieżenie odpowiada gmina.
 • Jeżeli na chodniku parkują samochody, a zarządca drogi pobiera z tego tytuły opłaty, wtedy to on jest zobowiązany odśnieżyć. Zarządca drogi ma dodatkowo obowiązek odśnieżania drogi publicznej.

Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń osoba, która nie spełnia swojego obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 zł lub karze nagany. Dodatkowo osoba, która przewróci się i dozna uszczerbku na zdrowiu podczas przechodzenia przez ośnieżony lub oblodzony chodnik może zażądać odszkodowania na drodze cywilnej od właściciela lub zarządcy nieruchomości. Odszkodowanie może dotyczyć zwrotu kosztów leczenia urazu, rehabilitacji, a nawet przyznania renty z powodu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Odśnieżanie dachu

Prawo budowlane jasno precyzuje, że obowiązek odśnieżania dachu i elewacji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku. Dodatkowe zagrożenie stwarzają zwisające sople lodu. Zalegający śnieg może osłabić i uszkodzić konstrukcję dachu.

Za nieodśnieżenie dachu może grozić mandat w wysokości co najmniej 500 zł lub nawet kara do roku pozbawienia wolności. Mandat za nieodśnieżanie może przyznać policja, straż miejska bądź gminna. 

echo

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Odśnieżanie dachów i chodników. Niewywiązywanie się z tego obowiązku grozi konsekwencjami

  2021-02-09 09:41:53

  gość: ~Wojewoda

  I znowu @straż miejska, może warto się przejść choćby Wrocławską i powlepiać parę grzywien. Niektórzy rzetelnie wypełniają swoje obowiązki odśnieżenia chodnika przy swojej działce, inni pełna olewka. Wiele chodników przy posesjach jest zadeptanych, bo na pewno nie odśnieżonych.

  Bo co niektórzy pomyślą że jesteście totalnie niepotrzebni, z nielegalnymi zrzutami ścieków sobie nie radzicie, z egzekwowaniem odśnieżania chodników też nie. To z czym sobie radzicie?

 • 2021-02-09 10:33:21

  gość: ~Podatnik

  @~Wojewoda
  Może Pan Komendant Straży Miejskiej poinformuje mieszkańców,którzy płacą mu pensję, ile mandatów wymierzono za nie odśnieżanie, albo nie zasłanianie nosa i twarzy.

 • 2021-02-09 11:20:00

  gość: ~Wojewoda

  @~Podatnik, płacą mu po to aby pilnował przestrzegania prawa. Czy jest to dla tych mieszkańców wygodne czy nie...

 • 2021-02-11 18:37:10

  gość: ~Wyborca

  @~Podatnik
  Nie widzę odpowiedzi Pana Komendanta .A miał być taki wyjątkowy-dobra zmiana!

 • 2021-02-11 18:38:38

  gość: ~Maria

  @~Wyborca
  Władza nie musi się tłumaczyć prze wyborcami.Dlateo Pan Kukiz chciał zmiany kodeksu wyborczego.

 • 2021-02-15 15:09:46

  gość: ~Inw

  @~Podatnik
  Z tego wynika ,że mieszkańcy np ulicy Partyzantów,Cmentarnej, Górnej,Legnickiej, powinni usuwać śnieg ,ale strażnicy o tym nie widzą.

 • 2021-02-15 20:07:26

  gość: ~Mieszkanka

  ostatnio dodany post

  @~Wojewoda
  Na ul Wrocławskiej ,po stronie prawej, jest zielony pas drogi(własność gminna),czyli właściciele domów jednorodzinnych nie mają obowiązku usuwać śniegu z chodnika. A że większość z nich usuwa śnieg świadczy tylko dobrze o nich.

 • 2021-02-09 15:58:27

  gość: ~Gal

  Cyt...
  Kiedy chodnik odśnieża właściciel nieruchomości? Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeżeli zatem chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości.15 sty 2021...wiec wystarczy 50cm trawnika i mniej i juz po problemie ;)

 • 2021-02-09 23:11:55

  gość: ~Seniorka

  @~Gal
  W mieście odśnieżony jest chodnik przed apteką "Grodzka" i przed sklepem spożywczym.A reszta co ?

 • 2021-02-15 19:59:00

  gość: ~Drugi

  @~Gal
  Z tego wynika ,że mieszkańcy np ulicy Partyzantów,Cmentarnej, Górnej,Legnickiej, powinni usuwać śnieg ,ale strażnicy o tym nie widzą.

 • 2021-02-10 12:03:50

  gość: ~ip123

  To sobie jeszcze dodajcie Sakiewicza do zespołu .....

 • 2021-02-11 00:50:11

  gość: ~Klaudiusz

  Niema miasta czy miejscowości w Polsce żeby radni osobiście odśnieżali chodniki,pytam gdzie jest straż miejska jak chodnik należący do miasta/gminy nie odśnieżony?

 • 2021-02-12 11:59:40

  gość: ~IZA

  Co prawda to prawda. Straży Miejskiej nie widać ani o niej nie słychać? Czy oni jeszcze pracują czy już ich rozwiązali?

REKLAMA