POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Rozpoczęto prace koncepcyjne ws. PT kanalizacji deszczowej w Środzie Śląskiej

Spotkanie w Urzędzie Miasta i Gminy fot.: UMiG Środa Śląska

9 lutego w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej odbyło się spotkanie ws. opracowania projektu technicznego kanalizacji deszczowej i remontu kanalizacji sanitarnej

Temat dotyczy ulic: Kopernika, Skłodowskiej-Curie, Szkolnej, Boya-Żeleńskiego, Łanowej i Rakoszyckiej.

We wschodniej części miasta na ulicach Rakoszyckiej, Kopernika, Skłodowskiej-Curie, Baczyńskiego, Łanowej oraz Boya-Żeleńskiego od lat 90. XX w. istnieje tylko jeden kanał ogólnospławny. Będzie on przez spółkę Średzka Woda zmodernizowany na kanał sanitarny. Projekt kanalizacji na ww. ulicach zakłada ponadto budowę drugiego kanału, który będzie kanałem deszczowym.

Gmina wyłoni wykonawcę na opracowanie dokumentacji projektowej kanalizacji deszczowej w ww. ulicach, a spółka Średzka Woda będzie odpowiedzialna za remont wraz ze zmianą funkcji kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną – wyjaśnia Magdalena Kułakowska z Wydziału Inwestycji średzkiego magistratu. Do końca lutego zostanie ogłoszone zapytanie ofertowe, mające na celu wyłonienie wykonawcy PT kanalizacji deszczowej w tym rejonie miasta – dodaje Magdalena Kułakowska.

budżecie Gminy Środa Śląska na 2021 rok przewidziano ponad 50 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej kanalizacji deszczowej w rejonie powyższych ulic. Realizacja inwestycji planowana jest na 2022 i 2023 rok i będzie podzielona na etapy. Prace będą prowadzone w ścisłej współpracy ze spółką Średzka Woda – precyzuje Adam Ruciński, Burmistrz Środy Śląskiej.

Inwestycja ta pozwoli na uporządkowanie spraw gospodarki ściekowej w tej części miasta. Ścieki sanitarne będą włączone do kanalizacji sanitarnej, natomiast kanalizacją deszczową będą płynęły tylko wody deszczowe, opadowe oraz odwodnienia nieruchomości – tłumaczy Maria Zachary, Pełnomocnik Burmistrza ds. melioracji i urządzeń wodnych. Inwestycja ta jest długo oczekiwana przez mieszkańców Środy Śląskiej, którzy czekają też na to, że w rowie R-19 oraz w Starym Korycie Średzkiej Wody będzie płynęła woda czysta, co przyczyni się do polepszenia jakości środowiska w tej części miasta. Ożywi się również flora i fauna w Starym Korycie Średzkiej Wody i w rzece Średzka Woda, która przepływa przez zachodnią i południową część miasta Środa Śląska – dodaje Maria Zachary, Pełnomocnik Burmistrza.

UMiG Środa Śląska

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rozpoczęto prace koncepcyjne ws. PT kanalizacji deszczowej w Środzie Śląskiej

  2021-02-15 18:57:08

  gość: ~kanalarz

  Ciekawe, czy właściciele posesji, odprowadzający ścieki do tej kanalizacji ogólnospławnej, płacili za odprowadzane ścieki? Jeśli płacili, to winę za ten smród ponosi miasto i "Średzka Woda". Jeśli nie płacili, to znaczy, że mieszkańcy ponoszą bezpośrednio winę za to, co się dzieje, a miasto winno wyegzekwować kary i obowiązek zainstalowania szamb. W obecnym stanie prawnym funkcjonowanie kanalizacji ogólnospławnej jest nielegalne.

 • 2021-02-15 19:05:20

  gość: ~Jacek

  A kiedy miasto rozpocznie usuwanie zalegajacego sniegu z chodników i ulic np ul. Kościuszki ....zaparkować nie można....snieg zalega od 2 tygodni i luz na j....jach

 • 2021-02-15 19:32:57

  gość: ~Mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  @~Jacek
  Jak wiosna przyjdzie a jak wiemy to już nie długo.

REKLAMA