POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Informacja Domu Kultury ws. ogrzewania świetlicy w Juszczynie i innych sołectwach

Świetlica w Kobylnikach - nocą 25.03.2020 fot.: Dom Kultury Środa Śląska

W związku z listem Czytelnika lokalnego portalu ws. ogrzewania świetlicy w Juszczynie Dom Kultury w Środzie Śląskiej wyjaśnia.

Dom Kultury w Środzie Śląskiej, jako zarządca świetlic wiejskich, informuje, iż utrzymaniem obiektów świetlicowych, ich remontami, zamawianiem opału i obsługą c.o. zajmują się pracownicy lub zleceniodawcy Domu Kultury, zaś dostawami opału zajmuje się firma wyłoniona w drodze przetargu.

W związku ze zgłoszeniami dot. jakości dostaw w dostawie nieodpowiedniego opału jak również nieterminowości realizacji zamówienia zlecimy ekspertyzę opału. Analizą zajmie się elektrociepłownia w Świdnicy. W przypadku stwierdzenia naruszenia zapisów umowy  wyciągniemy konsekwencje wobec dostawcy.

Powodów zadymienia z komina w Juszczynie może być kilka: mokry opał, warunki atmosferyczne (ciśnienie) powodujące głębienie się dymu, a przede wszystkim opał niezgodny z normami i zamówieniem. To powód do odstąpienia od umowy i zamówienia opału u innego dostawcy. Dostawa będzie zrealizowana w najbliższych dniach, do tego czasu wstrzymujemy ogrzewanie świetlicy, które wzbudziło kontrowersje Czytelnika czy ew. niepokój mieszkańców.

Informujemy również, że w nowych świetlicach np. w Kobylnikach, czy Rakoszycach funkcjonują ekologiczne źródła ciepła. Ponadto sukcesywnie, w miarę posiadanych środków, wymieniamy  piece stałopalne na pompy ciepła np. Przedmoście, Kryniczno, Lipnica. Zmieniamy też ogrzewanie węglowe na elektryczne świetlice: Ciechów, Jastrzębce, Wojczyce lub wspomagamy istniejący system dodatkowym systemem zasilanym energią elektryczną – klimatyzatory w świetlicach we wsiach Proszków, Komorniki, Rzeczyca.

Pod koniec ub.r. zleciliśmy też projekt ogrzewania gazowego z butli na gaz płynny we wsi Święte oraz zgłaszamy świetlice do Wydziału KŚR UM celem analizy na etapie programowania przyszłych projektów RPO na lata 2021 – 2027. Zgłoszone zostały między innymi świetlice: Juszczyn, Bukówek, Cesarzowice oraz pozostałe w których paliwem jest węgiel, ekogroszek lub drewno.

W naszej dyspozycji znajduje się jeszcze kilkanaście świetlic ogrzewanych klimatyzatorami czy pompami ciepła oraz piecami na paliwo stałe. Piece węglowe sukcesywnie wymieniamy, pamiętajmy jednak, że jest to proces kosztowny i długotrwały. Wiemy, że zdrowie nas wszystkich jest najważniejsze i będziemy działać na drodze eliminacji wszelkich jego zagrożeń.

Korzystając z okazji informujemy również, że od 18 lutego 2021 rozpoczynamy planowany już wcześniej remont świetlicy w Juszczynie – wymiana źródeł światła, wymiana podłogi na scenie i sali komputerowej, usunięcie pęknięć na ścianach, malowanie oraz odświeżenie sali głównej. Zapraszamy do korzystania z obiektów i usług Domu Kultury w Środzie Śląskiej.

Materiał Płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA