POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Nordic walking to coś więcej niż sport. Rozmowa z Ewą Skawińską założycielką grupy Nakijezapraszamy

Ewa Skawińska z częścią grupy Nakijezapraszamy podczas treningu, w tle zamek w Wojnowicach fot.: fb.com/Nakijezapraszamy.nw

Nordic walking to sport i sposób na poprawę zdrowia dla każdego, bez względu na wiek. O popularnych kijkach rozmawiamy z Ewą Skawińską, założycielką Nakijezapraszamy.

Echo Średzkie: Skąd pomysł na stworzenie grup nordic walking na terenie gminy Miękinia?

Ewa Skawińska: Ja osobiście od dzieciństwa byłam bardzo aktywną osobą, która zawsze brała czynnie udział w wielu wydarzeniach sportowych, zawodach.
Bliższe zawsze było mi bieganie, zumba, ale z biegiem czasu szukałam alternatywnego sportu, który jest bezpieczny dla mnie, moich przyjaciół i nie powoduje kontuzji, które często mi towarzyszą po dłuższych trasach biegowych. To również pomysł na wyjście z domu, z codzienności, z pomieszczenia, z biura itp. w plener, do lasu, ponieważ uważam, że aktywny sport na świeżym powietrzu to podstawowy krok do dobrego samopoczucia. Prawidłowe chodzenie kształtuje naszą sylwetkę, narzucane tempo treningowe poprawia naszą kondycję, a łącząc to wszystko razem na świeżym powietrzu dodatkowo wzmacniamy nasz organizm.

Dwa lata aktywnie trenowałam z wrocławską grupą Nordic Walking Rightway, zainspirowana pogłębieniem wiedzy na temat prawidłowej techniki chodzenia nordic walking odbyłam kurs zdobywając Certyfikat Instruktora NW. Założyłam grupę Nakijezapraszamy w gminie Miękinia, która już czwarty rok systematycznie trenuje w każdy weekend o 7 rano. Dodatkowo grupa organizuje wspólne wyjazdy na terenie całej Polski, które często łączymy z celem charytatywnym. Grupa, systematyczne treningi, świeże powietrze to wszystko mnie wzmacnia i daje mi siłę do kolejnych działań i obowiązków zarówno na poczet grupy Nakijezapraszamy, jak i obowiązków zawodowych jako księgowa.

Echo Średzkie: W jaki sposób funkcjonuje grupa? Jakie są pomysły na jej działanie?

Od początku istnienia grupa działa prawnie jest ubezpieczona na działalności gospodarczej. Obecnie grupa Nakijezapraszamy łączy siły z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Miękini we wspólnym organizowaniu wyjazdów plenerowych, które głównie mają na celu integrowanie grup sportowych i propagowanie zdrowego stylu życia wraz z działaniami charytatywnymi, których mamy sporo w dorobku grupy.

Echo Średzkie: Jak duże jest zainteresowanie uprawianiem nordic walking?

Ewa Skawińska: Uważam, że zainteresowanie jest bardzo duże i ma tendencje wzrostową, ponieważ jest to bardzo bezpieczna dziedzina sportu, w której udział możemy brać w każdym wieku. Możemy ćwiczyć, chodzić rekreacyjnie z dbałości o kondycję, możemy brać czynnie udział w zawodach regionalnych, krajowych, międzynarodowych mierząc siły z najlepszymi na czas. Jednocześnie możemy zalecić każdemu prawidłowy chód NW w celu poprawy postawy naszej sylwetki, ponieważ wymuszona prawidłowa postawa w chodzie NW kształtuje naszą prawidłową postawę.

Echo Średzkie: Jak u Pani pojawiła się pasja do spacerów z kijkami?

Ewa Skawińska: Pasja przyszła wraz z przyjaciółką Dorotą, która w wyniku kontuzji musiała wybrać ten alternatywny sport jakim jest NW i który na stałe z podobnych względów zagościł w mojej codzienności i wpisał się jako systematycznie w grafik. Obserwując zachodzące pozytywne zmiany w moim organizmie poprzez poprawę kondycji, postawy oraz ogólnego stanu zdrowia, do którego również wkradało się nadciśnienie. Pasja owocuje, rośnie i wzmacnia się wraz z każdym nowym członkiem w grupie i wraz z każdym wyjazdem integracyjnym.

Echo Średzkie: Komu zaleciłaby Pani ten sport?

Ewa Skawińska: Nordic walking jest przeznaczony dla każdego. Dla NW nie ma nieodpowiedniego wieku, ani nieodpowiedniej trasy. Zalecam najmłodszym i młodzieży, którzy obecnie w czasie pandemii większość czasu spędzają przed laptopem, dla poprawienia postawy i aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zalecam jako bezpieczny sport, który dzięki prawidłowej technice i prawidłowemu użyciu kijków do NW odciąży nasze stawy, kolana, biodra czy kręgosłup.

Nordic walking to coś więcej niż sport. Pomimo częstej rywalizacji na zawodach sportowych, społeczność NW tworzy jedną wspólną rodzinę. Rodzinę, która bardzo aktywnie bierze udział we wspólnych działaniach i wspólnie propaguje zdrowy styl życia.

echo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA