POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W Środzie Śląskiej zabraknie nauczycieli? Kto będzie uczył w szkole na Winnej Górze?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik.com

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej, która odbyła się 24 lutego, dyskutowano m.in. o ilości etatów nauczycieli w średzkich szkołach.

Ten temat został poruszony w punkcie obrad, który dotyczył sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Gminę Środa Śląska w 2020 roku. Autorem dokumentu jest dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Środzie Śląskiej Krzysztof Peryga. Co ciekawe w gminie jest ponad 105 nauczycieli dyplomowanych, którym przysługuje wynagrodzenie w wysokości 6,7 tys. złotych brutto.

W formie komentarza do sprawozdania burmistrz Adam Ruciński podkreślił, że gmina nie musi dopłacać do średnich wynagrodzeń nauczycieli. - Dyrektorzy szkół i przedszkoli układając arkusze organizacyjne, mając określone zasoby nauczycieli, tak je budują, by nie tylko zapewnić ciągłość prowadzenia zajęć, ale także by płace nauczycieli były na odpowiednio wysokim poziomie - mówił na sesji burmistrz. - To, że wykonaliśmy plan, wynika z tego, że było dużo nadgodzin. Dyrektorzy mogą zwiększyć średnią pensję, przez przypisanie nauczycielom właśnie nadgodzin.

Ruciński zwrócił także uwagę na to, że nauczycieli w szkołach jest za mało. - Te braki etatyzacji nadrabia się nadgodzinami. Gdybyśmy patrzyli pod kątem tego, że nauczyciel ma mieć pełen etat, to w konkretnych dziedzinach są braki m.in. w matematyce, czy języku polskim - przyznał burmistrz i dodał, że w średzkich szkołach pracują w tej chwili także nauczyciele emeryci. - Już dziś jest mało nauczycieli, a będzie prawdopodobnie jeszcze mniej. Czy to dlatego, że przechodzą na emeryturę i nie ma nowych, czy chodzi o to, że nie jest to atrakcyjny zawód z punktu widzenia nauczyciela, który przychodzi do pracy? - pytał burmistrz bezpośrednio dyrektora ZOPO.

Jaka jest przyczyna deficytu nauczycieli w średzkiej gminie?

Zdaniem dyrektora Krzysztofa Perygi jest kilka przyczyn, dlaczego coraz mniej jest osób zainteresowanych pracą jako pedagog. - To jest trudny zawód. Nie zawsze dla nauczyciela kwota kilku tysięcy złotych jest na tyle atrakcyjna, żeby wejść w edukację. Najczęściej jest tak, że jak ktoś zostaje nauczycielem to już na całe życie. (...) Ludzie dokonują wyboru na podstawie różnych sygnałów, które dochodzą z rynku pracy. Do szkół pedagogicznych przychodzi coraz mniej ludzi. Studia wyższe, które przygotowują nauczycieli do zawodu, nie przygotowują w tych kierunkach deficytowych. Matematykiem może być tylko osoba, która skończy szkołę pedagogiczną i kierunek, który pozwala uczyć matematyki - tłumaczył na sesji Krzysztof Peryga. - Nie jest dobrze. Ostatnie lata są takie, że brakuje nawet nauczycieli do wychowania przedszkolnego. Jeszcze kilka lat temu decydowaliśmy o podziale jednego etatu na dwa - dodał urzędnik.

Deficytowi są m.in. nauczyciele od języka polskiego. Jak przyznał dyrektor, nauczycieli zaczyna się szukać m.in. we Wrocławiu. Zaproponował również szukanie pedagogów już na 5 roku studiów, którzy mogliby uczyć np. w formie stypendium. - Jedynym sposobem, żeby w Środzie Śląskiej, mieście nieakademickim, (było więcej nauczycieli - przy. red.) jest ściągnięcie ich z Wrocławia, albo na tyle zachęcić naszych mieszkańców, żeby po szkole średniej poszli na taką uczelnię, która da im kwalifikacje - podsumował Peryga. Dodał także, że w tej chwili w szkołach nie ma nauczyciela od przedmiotu, jakim jest fizyka. Jest jedna nauczycielka, która pracuje, będąc już na emeryturze.

Kto będzie uczył w nowej szkole na Winnej Górze?

Jedną z największych i najważniejszych inwestycji gminy Środa Śląska na tę kadencję, ma być budowa nowej szkoły podstawowej na Winnej Górze. Mając informacje, że brakuje nauczycieli w średzkich placówkach, zasadnym zdaje się, by zadać pytanie - kto będzie uczył w nowej szkole?

W podobnym tonie na sesji wypowiedział się radny Paweł Rosenbeiger. - To, że brakuje nauczycieli, to dla mnie jest bardzo niepokojące, powiem szczerze bardzo przerażające. Rok temu mieliśmy sesję, na której radni głosowali o budowie nowej szkoły, która miała być konkurencyjna dla obecnej (przy ul. Górnej w Środzie Śląskiej - przy. red.). Jeżeli teraz nie mamy nauczycieli, to kto będzie pracował w nowej szkole? - pytał radny, na którego pytania odpowiedział dyrektor Krzysztof Peryga, który zapewnił, że gmina prowadzi działania mające na celu znalezienia nowych pedagogów do średzkich szkół. - Uspokajam, to nie jest sytuacja, że musimy włączyć alarm, aczkolwiek pojawiają się sygnały niepokojące - dodał dyrektor.

Do dyskusji włączył się także burmistrz, który zapowiedział, że w nowo powstałej szkole będą uczyć nauczyciele, którzy obecnie pracują w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej. Jak w takim razie obie te placówki będą dla siebie konkurencyjne, skoro uczyć w nich będą ci sami nauczyciele?

echo

19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

 • W Środzie Śląskiej zabraknie nauczycieli? Kto będzie uczył w szkole na Winnej Górze?

  2021-03-09 10:16:10

  gość: ~hmmm

  Dzieci też się mniej rodzi, więc problem rozwiąże się sam.

 • 2021-03-09 10:59:23

  gość: ~o tak

  R. zostanie nauczycielem, bo przecież ma przygotowanie. Akurat skończy beznadziejne burmistrzowanie i etacik znajdzie się na Górnej z zakresu metod propagandy, manipulowania i krętactwa. Biedne dzieci.......

 • 2021-03-09 11:13:35

  gość: ~Emerytka

  @~o tak
  LECZENIE U NAS LEŻY!!! WSZĘDZIE TRZEBA PRYWATNIE A I TO NIE BARDZO. CHORUJEMY I UMIERAMY, CIERPIMY LATAMI. LEKARZY I PIELĘGNIAREK CORAZ MNIEJ. STAWIAM PUBLICZNE PYTANIE CO DO CHOLERY RZĄD ZROBIŁ I CO MA ZAMIAR Z TYM ZROBIĆ ???? BO SPEŁNIA SIĘ SCENARIUSZ MASZ PIENIĄDZE ŻYJESZ NIE MASZ UMIERASZ.

 • 2021-03-10 21:10:46

  gość: ~ww

  @~o tak
  Przecież był już nauczycielem parę lat, uczył przedmiotów ekonomicznych.

 • 2021-03-09 13:09:29

  gość: ~Jeśli

  Jeśli nie pogonimy Pis głosując odpowiedzialnie, spełni się marzenie ministra Czarnka i w szkołach będą uczyli księża i zakonnice. Fizykę wyłączy się z obowiązku szkolnego. A matematykę ograniczy do dodawania i podejmowania.I będzie królowało hasło Alleluja i do przodu. Ja się martwię. Wnuki rosną

 • 2021-03-09 17:00:04

  gość: ~Mieszkaniec

  Więcej fabryk wybudujcie to na pewno będziecie mieli nowy narybek.
  Już dawno Dyrektorzy ze szkół trąbili o barkach, o tym iż wielu młodych ludzi nawet nie musi kończyć zawodówki a i tak znajdą pracę w fabrykach z wypłatą 3000 tyż zł.
  To co się dziwicie że nie chcą się uczyć na nauczycieli, a co murarzami, elektrykami itd.
  Jaką przyszłość roztaczają przed uczniami nauczyciele od przedsiębiorczości ?
  Będziecie robić karierę droga młodzieży w Zakładach w STREFIE.
  Ja Panom radnym już 6 lat temu o tym mówiłem to nie słuchali.

 • 2021-03-10 00:03:15

  gość: ~Ja

  @~Mieszkaniec
  Chyba 3 tys.

 • 2021-03-09 18:24:46

  gość: ~Jeżow

  Człowiek decydując się na taki zawód powinien zadać sobie pytanie : czy ten zawód ratuje życie ?

 • 2021-03-09 19:27:19

  gość: ~Abc

  Zabraknie nauczycieli w obu szkołach, tak jak pielęgniarek w szpitalach. Ale to przecież żaden problem,zawsze można zatrudnić leśników i strażaków, już raz to się sprawdziło.

 • 2021-03-09 21:53:41

  gość: ~obatel

  Pamiętam, jak nauczyciele strajkowali i wylewało się na nich pomyje w lokalnej prasie.Jeden komentarz szczególnie utkwił mi w pamięci do dziś- a lajkowany kilkanaście razy- sugestia, by nauczycieli potopić w Odrze. Wcale to śmieszne nie było, a smutne tym bardzie, że to jawne nawoływanie do nienawiści. I taka refleksja mnie nachodzi, kto z młodych zechce kształcić się na kierunku pedagogicznym, kiedy czyta takie rzeczy i słyszy takie słowa.

 • 2021-03-10 09:05:15

  gość: ~To prawda

  @~obatel Podobnie było z hejtem na lekarzy i pielęgniarki....że strajkują, bo im się w doopach poprzewracało,że nieroby,żeby sp* li za granicę, to przyjadą Ukrainki i nareszcie się nami ,,porządnie,, zaopiekują!!!! No i pojechali! Szkoda,że żaden z wówczas hejtujących nie zadał sobie trudu, aby przeczytać postulaty strajkujących. Chodziło głównie o to,żeby rząd zajął się problemem braków kadrowych w ochronie zdrowia, a pieniądze były na ostatnim miejscu!!! Ale to trzeba opluć, wyzwać, zdeptać!!!!Myślicie, że dlaczego czekamy tyle w kolejkach do lekarzy i to nie tylko specjalistów??? BO ICH PO PROSTU NIE MA!!!! Wyjechali tam, gdzie mają zapewnione bezpieczeństwo pracy i normalne warunki, a nie partyzantkę!!! I gdzie ludzie ich szanują, nie to co w Polsce, gdzie można zniszczyć i opluć każdego!!! A najlepiej anonimowo!!!!

 • 2021-03-09 22:02:14

  gość: ~miły

  ciekawe jak to obliczono - powiedzmy 5 oddziałów (klas) na poziomie klasy 5 szkoły podstawowej ma po 10 lekcji matematyki tygodniowo, czyli razem 50. A jak będą w dwóch szkołach i w jednej będą 3 oddziały, a w drugiej 2 oddziały, to razem będą miały... 50 lekcji. Ewenement. Znowu straszenie i przerażenie w oczach niektórych radnych. A może po prostu polityka, bicie piany... żenada

 • 2021-03-11 07:23:36

  gość: ~Ggggv

  Zapytajcie sie pisiorow gdzie sa nauczyciele lekaze pkelegniarki

 • 2021-05-10 14:52:24

  gość: ~myśl to nie boli

  za rządów peło zlikwidowano liceum medyczne

 • 2021-05-10 14:53:21

  gość: ~myśl to nie boli

  ostatnio dodany post

  za rządów peło zlikwidowano liceum medyczne

 • 2021-03-13 09:18:25

  gość: ~IwanGelik

  jo bedeh uczoł !
  ślunskiej godki!
  pejsatego liczenia,
  i niemieckiego ordnunga!

 • 2021-03-15 18:55:59

  gość: ~Sen się spełnia

  a właściwie koszmar Będziecie się tak samo uczyć jak się leczycie... Na przykładzie gminy i powiatu. A rywalizację to pan R.wyssał ze stachanowcami i Wincentym Pstrowskim? Aż strach się bać własnego strachu.Szukajcie do szkół psychologów zanim to zrobią inni . I to natychmiast!!!

 • 2021-03-16 22:14:06

  gość: ~okidoki

  Jeszcze niedawno wysyłaliscie n-li do biedry na kasę . No to tam szukajcie... 5 w tę 3 w tamtę 7 w pamięci i macie matematyka.

 • 2021-05-05 22:23:49

  gość: ~Mccarthy

  Dramatyzm autora świadczy o jego wyjątkowej głupocie

REKLAMA