POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Prace nad gazyfikacją gminy Malczyce opóźnione z powodu pandemii Covid-19

Szkic fot.: Gmina Malczyce

Pierwsze prace koncepcyjne rozbudowy sieci gazowej na terenie gminy Malczyce rozpoczęły się w 2018 roku i podpisania listu intencyjnego.

Dotyczył on współpracy Gminy Malczyce i G.EN. GAZ Sp. z o. o. W kolejnym etapie nastąpiło zawarcie umowy, która określiła szczegółowe zasady i warunki tej współpracy.

Nawiązanie współpracy między G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o. o. a Gminą Malczyce ma na celu zaopatrzenie gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw w gaz ziemny, co pozwoli na wzrost potencjału gospodarczego oraz zapewni dynamiczny rozwój gminy.

Obecnie, z powody pandemii, prace związane z gazyfikacją gminy znacznie się opóźniają. Z informacji jakie uzyskaliśmy firma projektowa zakończyła etap uzgodnień projektów z GDDKiA oraz wszystkim spółkami PKP odnośnie przebiegu gazociągu pod drogą krajową nr 94 i torami kolejowymi. W najbliższym czasie wpłyną też końcowe uzgodnienie z PKP PLK. Po ich otrzymaniu pełna dokumentacja wraz z projekt budowlanym zostanie przedłożona w Urzędzie Wojewódzkiego we Wrocławiu, celem uzyskania pozwolenie na budowę.

Budowa sieci gazowej obejmie następujące miejscowości: Malczyce, Mazurowice, Rusko, Wilczków i Chomiążę. Cała sieć zostanie wybudowana w ciągu 6 lat, a przyłączonych do niej zostanie 975 odbiorców. Niestety procedury związane z projektowaniem i budową długo oczekiwanej przez mieszkańców Gminy Malczyce instalacji gazu ziemnego przedłużają się. Mam jednak nadzieję, że już w tym roku nasi mieszkańcy będą mogli korzystać z gazu ziemnego - podsumowuje wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Gmina Malczyce

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Prace nad gazyfikacją gminy Malczyce opóźnione z powodu pandemii Covid-19

  2021-03-16 19:52:01

  gość: ~Ania

  A gdzie reszta gminy? Czy gmina kończy się na Wilczkowie?

 • 2021-03-16 21:54:26

  gość: ~Wojewoda

  @~Ania, W innych gminach też nie jest tak, że wszędzie jest gaz.

 • 2021-03-16 21:54:31

  gość: ~Gosc

  @~Ania
  Pozostała część nie ma nawet kanalizacji a co dopiero gaz

 • 2021-03-17 08:20:15

  gość: ~boll

  @~Ania Teoretycznie tamte wioski można zgazyfikować od strony Dębic. Zaraz za Dębicami jest gazociąg przesyłowy.

 • 2021-03-17 06:49:18

  gość: ~Ffggg

  Lenie zgminy zobaczcie co sie dzieje w chelmie tir na tirze rozwala ta wioske ulica juz rozwalona zadna. K nie przyjedzie

 • 2021-03-17 11:13:49

  gość: ~Mieszkaniec

  A gdzie miejscowośc Kwietno? Jak zwykle pominięta.Czy nie należy juz do gminy?

 • 2021-03-17 14:35:57

  gość: ~Ala

  Po co to obiecywać, jak i tak wyjdzie jak zawsze. G..no, czyli wielkie nic!

 • 2021-03-17 15:41:30

  gość: ~Wojewoda

  Ok piszecie, że a gdzie Kwietno, Chełm. A teraz czy zastanowiliście się, ile jest potencjalnych klientów w tych wioskach dla tego gazu. Wielu i tak jest wyznawcami kotła na węgiel, najlepiej zasypowego, bo i gumiaka można spalić, i jakieś śmieci, i stare płyty OSB, i drewno z lasu. A w takim gazowym nic już nie spalisz, nawet papierka.

  Oczywiście piszę to z przekąsem, ale firma pewnie ma rachunek ekonomiczny i jej się widocznie nie opłaca ciągnąć gazociągu wiele kilometrów do tych wiosek dla paru chętnych klientów.

  Sam mam gaz ziemny w mieszkaniu, ale to w Środzie i jest to niewątpliwie duża wygoda, ale nie za darmo. Przegląd gazowy, przegląd kotła, przegląd komina.

 • 2021-03-17 18:27:23

  gość: ~Ja

  @~Wojewoda
  Mieszkam w gminie Malczyce mam paru znajomych z innych miejscowości jakoś nikt się nas nie pytał czy jesteśmy chętni na gaz. Skąd firma może wiedzieć ilu jest chętnych skoro nic nie było robione w tym kierunku.

 • 2021-03-17 18:32:32

  gość: ~Ania

  @~Wojewoda
  A czym się różni Rusko czy Wilczkow od Kwietna czy Debic?? To jest właśnie typowy przykład dzialania gminy I wojta. Dzielenie mieszkańców na lepszych i gorszych. Mam nadzieję, że jutro to się wreszcie skonczy i będzie po prostu sprawiedliwiej.

 • 2021-03-17 19:34:39

  gość: ~buba

  @~Wojewoda Kiedy byłeŚ człowieku na jakiejkolwiek wiosce? W co drugim domu fotowoltany, pompy ciepła albo przynajmniej pellet ew groszek. I jest tego coraz więcej...

 • 2021-03-17 21:47:06

  gość: ~Wojewoda

  @~buba Pewnie ze byłem, a nawet i i bywam w gminie Malczyce, bo mam tutaj rodzinę. Ci co mają PC nie przejadą na gaz bo się to nie kalkuluje, dodatkowa inwestycja w przyłącze, kocioł itp. Pelletowcy w większości też raczej nie. Ale już ci co mają węgiel, to będą pewnie zainteresowani, bo obecnie gaz wychodzi taniej niż węgiel, a jest bezobsługowy.

  @Ania, czym się różni Wilczków, tym że ma bliżej do ewentualnego gazociągu niż Chełm czy Dębice. Każdy km do koszty i nie da się pewnie zgazyfikować 100% gminy. Miękinia i Środa mają gaz od dawna i dalej wiele miejscowości nie ma gazu i już się chyba nie doczeka (z większych to np Rakoszyce, mają z 500m do gazociągu). Sama Środa nie jest cała gazyfikowana, chyba jeszcze Ciechów i może Komorniki mają gaz, i to tyle,

 • 2021-03-18 08:49:04

  gość: ~buba

  ostatnio dodany post

  @~Wojewoda Ale zaraz za Dębicami, ok 1km jest gazociąg :) Więc tak realnie to oni maja bliżej. Gaz nie MUSI być ciągnięty tylko od Kawic, mógłby być z dwóch stron.W latach 90 - tych był nawet projekt gazyfikacji gminy Malczyce od tej strony...

 • 2021-03-17 18:35:34

  gość: ~Monia

  Przecież gaz podobno do Kawic został doprowadzony i stamtąd wójt obiecywał w kampanii wyborczej ciągnąć gazociąg (w kwestii przypomnienia: pomysł z gazem ,,podpatrzył" u konkurentki - sam na to nie wpadł)I wtedy obiecywał, że prostą drogą do Malczyc, bo on, przypominam, wójtem Malczyc jest, a nie Wilczkowa na przykład. A teraz patrzcie ludzie: pod drogą się będzie przeciskać, pod torami.... I co jeszcze? Może jakiś zrzut z powietrza?

 • 2021-03-17 20:03:43

  gość: ~Luba

  @~Monia
  Ludzie, jak długo jeszcze będziecie się nabierać na te obiecanki wojta ??? Prawda jest naga- niestety za rządów Pana F. gmina cofnęła się w rozwoju jakieś 10 lat! Nawet Udanin ruszyl z kopyta i nas wyprzedza we wszystkim. Tak słabej władzy jak u nas to nie ma nigdzie.

REKLAMA