POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Po zmroku kobieta szła drogą krajową bez odblasków. Na szczęście nie doszło do tragedii

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Szła wcześnie rano drogą krajową bez elementów odblaskowych. Szła prawą, a więc nieprawidłową stroną drogi, mając za plecami nadjeżdżające samochody.

- Była kompletnie niewidoczna dla kierujących pojazdami. Stwarzała tym samym zagrożenie dla siebie, jak również innych uczestników ruchu. Na szczęście nie doszło do tragedii. Średzcy policjanci w porę zlokalizowali „spacerowiczkę” i odwieźli do pobliskiej miejscowości. Na do widzenia wręczyli jej mandat karny za brak wymaganych poza terenem zabudowanym po zmroku elementów odblaskowych - informuje asp. szt. Marta Stefanowska oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej.

Tuż po godzinie czwartej nad ranem dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który idzie drogą krajową nr 5 i jest zupełnie niewidoczny dla kierujących pojazdami. Wiedząc, że w każdej chwili może dojść do tragedii na drodze, skierował na miejsce mundurowych. - Jadąc krajówką funkcjonariusze w światłach radiowozu zauważyli postać, która szła prawą stroną drogi. Była niemal niewidoczna, gdyż nie posiadała żadnych elementów odblaskowych. Jak się okazało, nie był to mężczyzna, tylko kobieta. Piesza oświadczyła, że wraca z rozmowy o pracę - dodaje rzeczniczka.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo kobiety, odwieźli ją do pobliskiej miejscowości. Przypomnieli jej też, że w sytuacji, gdy nie ma chodnika ani drogi dla pieszych, powinna poruszać się lewą stroną pobocza lub jezdni. Dzięki temu jest w stanie dostrzec nadjeżdżające pojazdy. Jednak aby również ona była widoczna dla kierowców, zgodnie z obowiązującymi przepisami, poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym powinna nosić elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dla przypomnienia funkcjonariusze nałożyli na kobietę grzywnę w postaci mandatu karnego.

Zgodnie z brzmieniem art. 11 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2020 r. poz.110):

 • Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
 • Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
 • Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
 • Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
 • Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
 • Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem

echo/KPP Środa Śląska

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Po zmroku kobieta szła drogą krajową bez odblasków. Na szczęście nie doszło do tragedii

  2021-03-17 23:52:09

  gość: ~Jadący

  ostatnio dodany post

  Droge z Ciechowa na Bukówek, niech skontroluja, tam często spotykane zjawisko. Po 1 tys kary to nauczą się odblaski nosic.

REKLAMA