POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Radni zdecydowali. W Środzie Śląskiej powstanie Średzkie Centrum Zdrowia w dawnym szpitalu

Budynek średzkiego szpitala fot.: Echo Średzkie

Podczas sesji Rady Powiatu Średzkiego podejmowane były uchwały dotyczące utworzenia Średzkiego Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Radni obradowali nad utworzeniem placówki oraz nadaniem jej statutu. Przypomnijmy, że o powołaniu Średzkiego Centrum Zdrowia mówiono już na sesji w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas zapowiadano, że centrum może rozpocząć swoją działalność na początku 2021 roku.

W czwartkowych obradach uczestniczyła także pełnomocnik starosty ds. medycznych Joanna Waluchowska, która odpowiadała na pytania radych dotyczące SP ZOZ w Środzie Śląskiej. Wśród nich znalazło się zapytanie radnej Marii Zachary dotyczące możliwości rozszerzenia uchwały. - Jesteśmy za powstaniem SP ZOZ'u, dlatego, że od czegoś musimy ruszyć. Jako radna powiatowa martwi mnie, że nie będze szpitala. Mój wniosek jest taki, że powinna być izba przyjęć z ambulatoriami, jak również dwa oddziały szpitalne, w tym pediatryczny, który w Środzie Śląskiej jest bardzo potrzebny, także położnictwo - mówiła radna Zachary. Na prośbę krótko odpowiedział przewodniczący Artur Bogucki, który tłumaczył, że aby w Środzie Śląskiej stworzyć szpital, placówka musi być wpisana do listy szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który tego nie zrobił. - Proszę nie oszukiwać społeczeństwa, bo to jest oszustwo. Pani mówi "ja państwa proszę, żebyście państwo stworzyli...". Kto da pieniądze na utworzenie oddziału szpitalnego? - odpowiedział przewodniczący.

W tym momencie między radną Zachary i Arturem Boguckim doszło do ostrzejszej wymiany zdań o wprowadzeniu opinii publicznej w błąd. Przerwał ją dopiero wicestarosta Sebastian Burdzy. - Pani Mario, mam przed sobą dokument z 2 października 2019 roku, pani wnioski, które sformułowała pani do budżetu do zarządu i m.in. w punkcie czwartym jest napisane wyraźnie: "Uruchomienie poradni specjalistycznej w budynku szpitala dla mieszkańców powiatu średzkiego z zakresu endokrynologii, oknologii, neurologii, reumatologii, urologii, przepływu krwi, stomatologii oraz poradni rehabilitacyjnej." To są pani słowa przelane na papier. Sama pani prosiła w tym czasie, żeby zarząd zajął się powrotem do budynku byłego szpitala poradni specjalistycznych - podsumował wicestarosta.

Dlaczego w dawnym budynku szpitala, szpitala de facto być nie może?

Szczegółowo wyjaśniła to na sesji pełnomocnik starosty ds. medycznych Joanna Waluchowska. - Wczoraj opisywałam państwu bardzo dobrze to otoczenie, w którym teraz żyjemy, tę dynamikę zmian. Przed nami kilka ładnych miesięcy działalności. Jest to czas, w którym rząd, a bardziej Ministerstwo Zdrowia podjęło już decyzje strukturalne. Te decyzje są związane z przedłużeniem obowiązywania umów dla szpitali i na leczenie szpitalne, wszystkich tych podmiotów, które są zakwalifikowane do tzw. sieci szpitali - mówiła Joanna Waluchowska.

- Dopiero kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił informację, że jest przygotowywana nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych przedłużająca okres kwalifikacji podmiotów według zasad z 2017 roku. W 2017 roku do wykazu świadczeniodawców w ramach tzw. sieci szpitali mogły wejść tylko i wyłącznie podmioty, które miały przez okres dwóch lat wstecz, czyli w 2015 roku, kontrakt z NFZ. Nasze powoływane Średzkie Centrum Zdrowia w 2015 nie miało kontraktu z NFZ na leczenie szpitalne. To jest kryterium, które dyskwalifikuje nas od wejścia, od samych podstaw - wyjaśniła pełnomocnik.

Uchwały przegłosowane

Radni głosując nad utworzeniem Średzkiego Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Środzie Śląskiej byli jednogłośni i przyjęli uchwałę. Podobnie było z uchwałą dotyczącą statutu placówki.

- To moment przełomowy. Jesteśmy w ,,połowie,, drogi. Priorytetem było odzyskanie budynku, drugi ważny element to montaż finansowy i pozyskanie środków na dokończenie remontu, trzeci to powołanie nowego publicznego podmiotu medycznego i statutu. Kolejne etapy to rejestracja go w KRS, przejście skomplikowanej oceny naszego podmiotu i propozycji usług medycznych przez wojewodę i NFZ. Kolejny krok to złożenie wniosku o kontrakt (czyli wejście do systemu) i na końcu otwarcie ambulatorium specjalistycznego. Kolejne etapy to zakład Opieki Hospicyjnej i Długoterminowej, te wymienione elementy są efektem wielomiesięcznych konsultacji i rozmów z NFZ i tzw. mapą zapotrzebowań na usługi medyczne na dolnymśląsku. Ale wyraźnie chce zaznaczyć, że to początek przywracania opieki medycznej w naszym powiecie. Wprowadzamy na dziś to co jest w zasięgu i jest akceptowalne. Wiemy jak długi i wyboisty będzie to proces, ale zrobimy wszystko jako samorząd powiatu by oferta usług medycznych była w naszym powiecie jak najszersza. Kierunek, który przyjął zarząd, posiłkując się wiedzą i doświadczeniem naszej pani pełnomocnik został zaakceptowany przez wszystkich radnych - komentuje wicestarosta Sebastian Burdzy.

echo

31

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Radni zdecydowali. W Środzie Śląskiej powstanie Średzkie Centrum Zdrowia w dawnym szpitalu

  2021-03-26 10:32:12

  gość: ~do wice i psedo radnych

  Proponuję zmienić nazwę na ALTERNATYWNE CENTRUM ZDROWIA.

 • 2021-03-26 12:22:40

  gość: ~Hej

  @~do wice i psedo radnych
  Proponuję hasło: "leczymy inaczej"

 • 2021-03-26 12:33:46

  gość: ~A hoj z tym

  @~Hej
  podoba mi się zwłaszcza oknologia ! Co będą leczyć kifozę od ciągłego wyglądania przez okno?

 • 2021-03-26 12:38:11

  gość: ~Dochtór burdzy

  to w którym szpitalu serialowym leczył ? Czy to są nowe odcinki.A wątek miłosny będzie bo się nie mogę doczekać emisji.

 • 2021-03-27 21:44:58

  gość: ~Zuchu

  albo CENTRUM ZDROWIA ALTERNATYWNEGO im.wice

 • 2021-03-27 21:57:10

  gość: ~Zdzichu

  Jako centrum mogą wystąpić o koncesję na alkohol. To może wtedy:
  ALTERNATYWNE CENTRUM "NA ZDROWIE"

 • 2021-03-28 12:52:37

  gość: ~Gość

  @~Zdzichu
  A jak z koncesją na alkohol ne wyjdzie, to pocztę zlikwidują i park bo za blisko. A co wtedy powiedzą? Że ziemia w parku nierówna i zagraża bezpieczeństwu. Kosić trasę trzeba, a to koszty przecież. A poczta, to mała była, a i teraz wszystko w paczkomatach siedzi, to i poczta niepotrzebna !!!!! No i alkohol BĘDZIE :)

 • 2021-03-28 12:55:58

  gość: ~Plantator

  @~Gość
  ...no i zrobią wielki, piękny, wspaniały PARKING. Bo przecież parking jest bardzo potrzebny...no bo gdzie ci ludzie mają parkować? Może jakaś propozycja, czyjego imienia będzie ten parking? Niech będzie: pierwszego i drugiego.!!!!

 • 2021-03-28 12:45:12

  gość: ~Gość

  @~do wice i psedo radnych
  I niech tym tworem zawiaduje nasze muzeum :)

 • 2021-03-26 11:13:13

  gość: ~Emeryt

  Czy bedzie wywiad z Panią pełnomocnik?

 • 2021-03-26 12:26:35

  gość: ~żenada

  Ostatnią osobą, która powinna się wypowiadać nt ochrony zdrowia jest Panie, Panie Burdzy!!!! Ma Pan tupet!!!!

 • 2021-03-26 23:33:29

  gość: ~kumaty

  @~żenada
  pierwszą osobą, która powinna się wypowiadać nt. ochrony zdrowia jest oczywiście "żenada"

 • 2021-03-26 12:31:56

  gość: ~Wszystko

  Psy szczekają i nieudaczny powiat robi dalej sfoje.

 • 2021-03-26 12:39:52

  gość: ~antek

  Są ludzie, którym plują w twarz, a oni wciąż będą twierdzić, że to deszcz pada. Z tekstu wynika też, że radni oraz wicestarosta do zbyt gramotnych nie należą, ale to chyba wina usterek technicznych...

 • 2021-03-26 23:35:59

  gość: ~ja

  @~antek
  są też tacy, co plują, ale rozumu nie mają

 • 2021-03-27 09:47:14

  gość: ~antek

  @~ja
  Vox populi, vox dei:)

 • 2021-03-27 10:24:03

  gość: ~Njhh

  @~antek
  To sie nazywa sie odpornosc psychiczna. Tylko wyklete pisiaki myla awanturowanie z godnoscia. Jak kazdy przyglup moze nabluzgac profesorowi w internetach to mocne nerwy w cene urosly

 • 2021-03-26 13:04:14

  gość: ~Zalamany

  Komentarze w ogole powinny byc wylaczone. Zawsze. Te grupy hejterskie utworzone przy lokalnych nienawistnikach tylko maja okazje do wyrzygania jadu. Mysla ze nadokuczaja ludziom lepszym od nich pod kazdym wzgledem. Stare panny, stare morderczynie, kryptogeje oraz zaburzenia osobowosci kwitna na tych "forach". Niech przyjma zatem do wiadomosci ze normalni ludzie patrza na efekty dzialan a kon jaki jest kazdy widzi. To jest straszne ze dla ilosci wejsc na strone trzeba znosic taki rynsztok mentalny.

 • 2021-03-26 13:49:37

  gość: ~Do Załamanego

  @~Zalamany
  Można przecież nie czytać. Jest jakiś nakaz? Ja przynajmniej z komentarzy czasem dowiaduję się więcej niż z artykułów, mówię ogólnie.

 • 2021-03-26 14:18:10

  gość: ~Uj

  @~Do Załamanego
  i czegos sie dowiedzial z tych powyzej? Tu nie chodzi o czytajacych a o piszacych chyba. Ze maja zboczona satysfakcje ze aninimowo gownem rzuca i juz im lepiej :))) tez tak to widze niestety

 • 2021-03-26 14:41:54

  gość: ~antek

  @~Zalamany
  Jak mawiał klasyk, prawdziwa cnota krytyk się nie boi...
  Określanie kogoś mianem "starej morderczyni" oraz to, że komentujący cierpią na zaburzenie osobowości to grube nadużycie, bo w Internecie nikt nie jest anonimowy. Rzecz, o której tu mowa jest sprawą publiczną, więc komentarze są jak najbardziej zasadne. I jeszcze jedno, gdyby nie ilość wejść, pod względem rzetelności i jakości ten portal dawno by padł...

 • 2021-03-26 15:12:15

  gość: ~1q

  @~antek
  Na zlodzieju czapka gore :)))

 • 2021-03-26 15:33:41

  gość: ~antek

  @~1q
  Absolutnie nie! Na miejscu tzw. "echo" spaliłbym się ze wstydu:
  "Kolejne etapy to zakład Opieki Hospicyjnej i Długoterminowej, te wymienione elementy są efektem wielomiesięcznych konsultacji i rozmów z NFZ i tzw. mapą zapotrzebowań na usługi medyczne na dolnymśląsku. Ale wyraźnie chce zaznaczyć, że to początek..."

 • 2021-03-26 14:25:59

  gość: ~Robert

  Bardzo dobrze ze będzie miejsce gdzie będą poradnie specjalistyczne Wiadomo ze problem jest żeby dostać się do specjalisty Szpital i tak by był na marnym poziomie bo brak lekarzy Kto by tu przyszedł pracować

 • 2021-03-26 16:31:06

  gość: ~Gal

  @~Robert
  I prawidłowe myślenie pożąda poradnia z prawdziwym specjalistami a nie jakieś półśrodki w postaci szpitala, kto tu przyjdzie leczyć?? Jeśli szpital ma wyglądać tak jak wyglądał w ostatnich dniach swojego bytowania to ja dziękuję a miałem nieprzyjemność tam bywać ,łóżka w stanie agonalnym, lekarz zakładający cewnik pacjetowi w stanie po spożyciu w łazience brak ciepłej wody i mógł bym wymieniać tak jeszcze parę stron formatu A4.

 • 2021-03-26 21:52:22

  gość: ~Ghh

  @~Gal
  To była umieralnia a nie szpital

 • 2021-03-27 10:12:04

  gość: ~hmmm

  @~Ghh Komuś bardzo na tym zależało żeby zrobić ze szpitala umieralnię, inaczej mówiąc, żeby "zarżnąć" szpital.

 • 2021-03-27 10:27:24

  gość: ~Ja

  @~hmmm
  tak temu panu ktory zatrudnil dyrektora ktory szpital polozyl przypomnijcie kto z pisu byl odpowiedzielny wtedy za sluzbe zdrowia?

 • 2021-03-27 20:35:04

  gość: ~hmmm

  @~Ja Czyżby prof.Religa ?

 • 2021-03-29 12:56:35

  gość: ~gość

  PANIE SEBASTIANIE.....jak już pan taki skrupulatny względem pani Marii. A pan sam pamięta, jak obiecywał i prosił nauczyciela, żeby się nie martwił, że boisko wróci do użytkowania przez szkołę? Razem z bramkami!! Pamięta pan? Na sesji grudniowej 2019 roku? Jeszcze wtedy nie wiedział pan, że kłóci się to z pozwoleniem na alkohol w CKA. No więc, co z tą skrupulatnością się stało? Działa wybiórczo? Chyba tak ! Ten Zarząd jest do wymiany! Cały! Skompromitowany lawirowaniem i oszustwami!!! Ot co!

 • 2021-03-31 00:08:16

  gość: ~Maria

  ostatnio dodany post

  Ciekawe czy wyposażą gabinety lekarskie jak we Wrocławiu i zatrudnią lekarzy specjalistów.Byłem w gabinetach laryngologicznych i dermatologicznych i widziałem urządzenia o których w Środzie można tylko marzyć. Niech już ogłaszają o naborze lekarzy i pielęgniarek.Wynagrodzenie musi być wyższe niż we Wrocławiu bo nikt nie będzie jeździł na prowincję za małe pieniądze.Poważnie i realistycznie podejść do problemu!

REKLAMA