POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Gmina Udanin z ponad milionową dotacją na remont świetlic i modernizację stacji uzdatniania wody

Zdjęcie ilustracyjne fot.: PAP/Adam Warżawa

Znamy już wyniki drugiego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród samorządów z przyznaną dotacją jest gmina Udanin.

W ramach drugiego naboru do podziału było 1,65 mld złotych. - Wcześniej w ramach naboru rozdzielono już 4,35 mld zł, a kolejne 6 mld zł podzielono między samorządy 6 mld zł. W sumie do budżetów JST trafi więc 12 mld zł. Dodatkowo 1 mld zł został przeznaczony na wsparcie dla gmin górskich z przeznaczeniem na infrastrukturę turystyczną - wyjaśnia Serwis Samorządowy PAP.

Ponad milion złotych dla Udanina

Gminie Udanin ze środków przyznano 600 tys. złotych na przebudowę świetlic wiejskich, tyle o ile samorząd wnioskował. - Dzięki przeprowadzonym robotom budowlanym będą spełniać wymogi warunków technicznych, staną się bardziej funkcjonalne i przyjazne użytkownikom, czyli mieszkańcom sołectwa i gminy. Aby aktywizować lokalną społeczność, koniecznym staje się tworzenie warunków do podejmowania działalności, co w konsekwencji doprowadzi do rozwoju oferty zajęć aktywizacyjnych i integracyjnych dla mieszkańców - czytamy w opisie inwestycji.

500 tys. złotych gmina otrzyma na realizację zadania polegającego na uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej na terenie miejscowości Ujazd Dolny, Ujazd Górny i Jarosław oraz pozostałych miejscowości, gdzie jest problem nieuporządkowanej infrastruktury wodnokanalizacyjnej. - Inwestycja swym zakresem obejmie m.in.: modernizacje Stacji Uzdatniania Wody w Ujeździe Dolnym, renowację trzech studni głębinowych, budowę kanalizacji na terenie SUW, zakup ciągnika i beczki asenizacyjnej, budowę sieci wodociągowej w Ujeździe Górnym oraz sieci wodociągowej w Jarosławiu. Gmina Udanin otrzymała w roku 2020 dofinansowanie w wysokości 155 505,00 złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2021. Procedura przetargowa jeszcze nie została uruchomiona. W chwili obecnej sytuacja gminy nie jest korzystna. Wystąpienie pandemii spowodowało zdecydowanie niższe wpływy z podatków i opłat lokalnych. Stale rosną wydatki związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ponadto, zgodnie z opinią RIO Gmina nie może zaciągać dalszych zobowiązań finansowych - czytamy w uzasadnieniu.

Gmina wnioskowała do ministerstwa do 1,5 mln złotych. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 3,1 mln złotych. 

echo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA