POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Gmina apeluje do mieszkańców o prawidłowe korzystanie z kanalizacji

Zdjęcie ilustracyjne fot.: Gmina Udanin

Zwracamy się z prośbą do wszystkich użytkowników urządzeń kanalizacyjnych na terenie gminy Udanin o należyte z nich korzystanie.

Sieć kanalizacyjna i znajdujące się na niej przepompownie ścieków zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby przyjmować ścieki z naszych domów - nieczystości sanitarne: z kąpieli, mycia, prania i papier toaletowy z WC.

Jeżeli jednak wraz ze ściekami płyną także inne odpady, o których mówimy dalej, to wcześniej czy później powodują one zatykanie przewodów kanalizacyjnych i spiętrzenie ścieków w kanałach, a jeżeli już dostaną się do przepompowni nawijają się na wirniki pomp i powodują ich awarię.
 
Dlatego też przestrzegamy i gorąco apelujemy, by nie wrzucać do sedesów:
 
• artykułów higieny osobistej: podpasek, tamponów, nawilżonych chusteczek i środków higienicznych z zawartością włókien naturalnych i syntetycznych, które nie rozpuszczają się w wodzie, materiałów opatrunkowych, igieł itp.
 
• ręczników papierowych, szmat, gazet i innych trudno rozpuszczających się w wodzie materiałów, zbijających się w rurach w zwartą masę.
 
• niedopałków papierosów, lekarstw, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości.
 
• materiałów budowlanych, które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte, trudne do usunięcia zatory.
 
• tłuszczów i olejów, które tężejąc w rurach zmniejszają ich średnice i przyśpieszają konieczność remontu instalacji kanalizacyjnej.

Gmina Udanin

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

 • Gmina apeluje do mieszkańców o prawidłowe korzystanie z kanalizacji

  2021-04-06 22:29:37

  gość: ~hydraulik

  Gmina prosi,gmina błaga,takie są skutki jak się kupuje najtańsze pompy bez rozdrabniacza.Widzę na zdięciu,że pompa jest przystosowana do montażu rozdrabniacza,więc kupic zamontować,awari mniej,ale też cały czas edukować użytkowników!

 • 2021-04-07 09:53:58

  gość: ~Przydomowa oczyszczalnia

  ostatnio dodany post

  Ja się nie dziwie, że gmina prosi. Bo większość ludzi traktuje sedes jak śmietnik nie wiedząc, jakie są skutki. Nie chodzi tylko o same przepompownie, sama oczyszczalnia też tych rzeczy nie przetworzy, przecież te śmieci nie wyparują tylko trafią na śmietnisko tylko dłuższą drogą.

REKLAMA