POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Środa Śląska: Rusza nabór wniosków do Gminnego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Program GPONE realizowany jest w gminie Środa Śląska od 2016 roku. Przeznaczono już na ten cel ponad 750 tysięcy złotych.

W 2020 roku w ramach Gminnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji (GPONE) dotację otrzymało 51 właścicieli nieruchomości na łączną kwotę prawie 200 tys. zł.
Tegoroczny nabór wniosków rozpocznie się dziś, tj. 23 kwietnia o godz. 12.00 i ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 będzie prowadzony wyłącznie za pomocą platformy ePUAP.

- W 2021 roku, zgodnie z decyzją średzkiej Rady Miejskiej, podjętą na wniosek burmistrza, pierwszeństwo w otrzymaniu dotacji będą mieli seniorzy powyżej 65. roku życia. Nabór do tegorocznej edycji Gminnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji rozpocznie się dziś od godz. 12.00 i potrwa on do 4 maja 2021 do godziny 12.00. Wnioski, które od 15 kwietnia są dostępne na stronie internetowej Gminy Środa Śląska, można składać elektronicznie - wyłącznie za pomocą platformy ePUAP. W tym celu potrzebne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Osoby, które będą potrzebować pomocy technicznej w przesłaniu wniosku za pomocą profilu zaufanego, będą mogły skorzystać ze wsparcia Urzędu Miejskiego. Wszystkie załączniki do wniosku będzie można zostawiać w wersji papierowej w urnie przy wejściu do Urzędu Miejskiego, ale dopiero po uprzednim kontakcie telefonicznym ze strony urzędu z osobami zakwalifikowanymi wstępnie do udzielenia dotacji - czytamy w komunikacie średzkiego ratusza na portalu społecznościowym.

- Tegoroczne dotacje w ramach GPONE z budżetu Gminy Środa Śląska obejmą koszt zakupu i montażu wewnętrznej instalacji, demontażu paleniska węglowego, zakupu i montażu nowego źródła ciepła, zakupu zbiornika c.w.u., zakupu i montażu wkładów kominowych oraz w przypadku gruntownych pomp ciepła: koszt wykonania odwiertów. O dotację będą mogli ubiegać się mieszkańcy Gminy Środa Śląska, którzy planują likwidację kotła stałopalnego i instalację źródeł ciepła ujętych w dotacji, m.in. pompa ciepła, kocioł gazowy, kocioł na biomasę. Dotacja wynosi max. 50% poniesionych wydatków udokumentowanych fakturami, a szczegółowe kwoty znajdują się w załączonej tabeli.

- O przyznaniu dotacji decyduje kolejność złożenia kompletnego wniosku o przyznanie dotacji wraz z wymaganymi załącznikami, pod warunkiem, że będzie on prawidłowy. To oceni 4 osobowy zespół specjalistów Urzędu Miejskiego z 3 wydziałów – wyjaśnia Aleksandra Śliwińska-Ząbek, Zastępca Kierownika Wydziału Spraw Komunalnych Środowiska i Rolnictwa - czytamy dalej w komunikacie.

echo

REKLAMA