POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Radni przegłosowali podwyżkę stawki za opłatę śmieciową. Wywóz odpadów zielonych tylko do PSZOK

Środa Śląska fot.: ph - echosredzkie.pl

Od kwietnia za odbiór odpadów z terenu gminy Środa Śląska odpowiada nowa firma Chemeko-System z Wrocławia. Wraz ze zmianą firmy wprowadzono nowe stawki za śmieci.

Chemeko-System wzięła udział w postępowaniu przetargowym, który finalnie wygrała konkurując z dwoma innymi firmami: FB Serwis i PHU Komunalnik. - Burmistrz podpisał umowę z Chemeko-System 19 kwietnia br. Będzie ona obowiązywać od 4 maja br. do lutego 2024. W związku ze zmianą firmy odpowiedzialnej za transport i zagospodarowanie odpadów z terenu gminy Środa Śląska, pod domami mieszkańców miasta i gminy pojawią się nowe plastikowe pojemniki na odpady. Firma będzie dostarczać też nowe worki - informował Urząd Gminy Środa Śląska za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. Wartość podpisanego kontraktu to ponad 14 mln złotych.

Uchwalili nowe stawki

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej 28 kwietnia uchwalono nowe stawki za odbiór odpadów. Są one bezpośrednio związane z wyborem firmy Chemeko-System, jako nowego odbiorcy śmieci na terenie gminy. Z tego też powodu radni obradowali nad kilkoma uchwałami m.in. nad wyborem metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty. - W uchwale tej pokazujemy dokładnie i szczegółowo w jaki sposób wyliczyliśmy tą stawkę, odnosząc się do kwoty przetargu, jaką złożyła nam firma świadcząca usługi, dokładając do tego koszty funkcjonowania całego systemu gospodarką odpadami (...), wszystko to razem wyliczone przez ilość osób składające deklaracje w naszej gminie wskazało na kwotę około 28,70 złotych na jedną osobę za miesiąc - wyjaśnił na sesji Jaromir Stawirej, kierownik wydziału Spraw Komunalnych, Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej.

W uchwale możemy przeczytać, że częściowo zwolnieni z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą właściciele budynków jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady w przydomowym kompostowniku. Zwolnienie z opłaty wynosi 1,70 złotych miesięcznie od osoby zamieszkującej w gospodarstwie. 

Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych, przeciw było 3, a 2 się wstrzymało.

Odpady zielone mieszkańcy będą wywozić do PSZOK'u w Krynicznie

Kolejna z podejmowanych uchwał dotyczyła sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Tu pod wątpliwość radni podali kwestię, w której mieszkańcy będą musieli samodzielnie wywozić do PSZOK w Krynicznie odpady zielone. - Mam pytanie do pana mecenasa. Na jakiej podstawie będziemy zmuszać mieszkańcow do wywożenia bio odpadów tj. skoszoną trawę do PSZOK'u? W prawie wyraźnie jest napisane, że wszystkie odpady komunalne z posesji zagospodarowuje gmina i to ona bierze za to pieniądze - pytał radny Arkadiusz Lisiecki.

Radca prawny ratusza Marek Stalski, jak powiedział na sesji - nie opiniował prawnie projektu uchwały. - Mogę tylko powiedzieć, że podstawa prawna, co do uchwały jest prawidłowa - stwierdził Stalski. Poruszoną kwestię przez radnego Lisieckiego skomentował kierownik Jaromir Stawirej. - Uchwała przeszła przez nadzór wojewody bez zastrzeżeń związanych z tym o czym mówi pan radny tj. czy jest zgodna z prawem. Jest, skoro nadzór wojewody pozwolił na takie zapisy i nie miał do nich zastrzeżeń, to jak najbardziej jest to możliwe - wyjaśnił kierownik Stawirej. - Zmieniamy operatora, który będzie na odbierał odpady komunalne bezpośrednio z posesji bądź z miejsc do tego wyznaczonych. Natomiast PSZOK zostaje do dnia 8 maja. Obowiązuje nas kompleksowa umowa z FB Serwis, na odprowadzanie odpadów i PSZOK. W dniu wczorajszym (przy. red. 27 kwietnia) została nam złożona oferta przez FB Seriws na prowadzenie PSZOK'u na kolejne 22 miesiące - dodał kierownik.

- To co jest proponowane mieszkańcom i radnym, wynika z tego jak oceniamy te 16 miesięcy funkcjonowania systemu po reformie, czyli po 1 stycznia 2020 roku. Bardzo mocno wzrosły koszty systemu w tym najbardziej, na poziomie ok. 800-900 tys. złotych wzrosły koszty frakcji odpadów zielonych odbieranych od odbiorców z posesji - mówił na sesji burmistrz Adam Ruciński jednocześnie tłumacząc, że zaproponowane przez urząd rozwiązanie, które da możliwość  odbioru odpadów zielonych, ale w PSZOK'u. - To rozwiązanie pozwala zachować koszty systemu na takim poziomie, który nie jest dolegliwy aż tak bardzo dla wszystkich mieszkańców. Jeżeli zastosowalibyśmy to rozwiązanie, które było do tej pory, to koszty całego systemu byłyby jeszcze większe. Dzisiaj opłata na jednego mieszkańca nie wynosiłaby 28,70 złotych tylko być może nawet powyżej 30 złotych - dodał burmistrz. - Dziękuję tym dziesięciu radnym, którzy zagłosowali za przyjęciem niewielkiej relatywnie podwyżki z 27 złotych do 28,70 złotych. To jest wyraz odpowiedzialności, ale też tego, że rozumieją argumenty, które nakazują burmistrzowi na zbilansowanie finansowe tego systemu - podsumował Adam Ruciński.

OSiR mógłby wywozić zielone odpady do PSZOK?

Dotychczasową dyskusję postanowił skomentować także radny Arkadiusz Gruszczyński, który poruszył m.in. kwestię liczby zameldowanych mieszkańców gminy. - Ja też się buntuję przeciwko temu, że w Środzie Śląskiej zameldowanych jest ponad 19 tys. osób, a 17,5 tys. osób płaci za śmieci. 1,5 tys. osób w ogóle nie ma w systemie i nikt z tym nic nie robi. Dwa miesiące temu była komisja, na której ten temat został poruszony i znalazło się 100 osób. Zaczęto robić kontrole. W tym miesiącu już tylko 17, a gdzie jest reszta? Nie godzę się na to, żebyśmy my mieszkańcy, którzy płacą opłatę śmieciową, uiszczali ją za tych, którzy się nie zgłaszają, nie chcą się zgłosić i nikt się tym nie interesuje. Gdyby wszyscy mieszkańcy byli do tego systemu zgłoszeni, to opłata byłaby taka sama jak w zeszłym roku - mówił na sesji radny Gruszczyński.

Samorządowiec odniósł się także do kwestii dotyczącej odwożenia odpadów zielonych do PSZOK w Krynicznie. - Mamy OSIR, z którego zrobiono quasi spółkę komunalną. To może niech OSIR raz na dwa/trzy tygodnie odbiera te zielone odpady od mieszkańców? To nie generuje dodatkowych kosztów, tak naprawdę tylko transport. OSIR jest naszą spółką, i tak do niej dokładamy duże pieniądze. Dlaczego nie mielibyśmy generować dodatkowych przychodów spółce? - pytał radny, który dodatkowo stwierdził, że propozycje i pomysły omawiane na komisji, nie zostały wzięte pod uwagę do wprowadzenia ich do uchwały.

Dyskusja między burmistrzem a radnymi trwała jeszcze kilkadziesiąt minut. Ostatecznie uchwała została podjęta: za było 9 radnych: Wioletta Borkowska, Jarosław Czyrniański, Arkadiusz Hibner, Zdzisław Kruszelnicki, Jerzy Kryciński, Mieczysław Łabatczyk, Leszek Maciejewski, Grażyna Ostrówka oraz Joanna Wasylkowska. Przeciw było 3 radnych: Arkadiusz Gruszczyński, Arkadiusz Lisiecki oraz Zbigniew Sozański. Od głosu wstrzymało się trzech radnych: Paweł Rosenbeiger, Stanisław Sendyka oraz Mirosław Skóra.

echo

81

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

 • Radni przegłosowali podwyżkę stawki za opłatę śmieciową. Wywóz bioodpadów we własnym zakresie

  2021-05-03 16:45:19

  gość: ~buba

  Taaak. Już widzę jak mieszkańcy lecą ze swoimi zielonymi do Kryniczna ;)

 • 2021-05-03 16:55:44

  gość: ~ola

  @~buba
  W Miękini BIO chyba tez trzeba wozic do PSZOK i co to takiego?

 • 2021-05-03 17:04:35

  gość: ~Miekinia

  @~ola
  W Miekini w ramach opłaty podstawowej odbiór odpadów bio odbywa się sprzed nieruchomości - co 2 tyg.
  Ale mieszkancy mogą również bezposrednio dowozić bio na PSZOK.;-)

 • 2021-05-03 20:39:36

  gość: ~Ola

  @~Miekinia
  Tak? Cały rok?

 • 2021-05-04 20:49:35

  gość: ~Miekinia

  @~Ola
  Od kwietnia do końca roku. W listopadzie i grudniu raz w miesiącu, a pozostałe miesiące co 2 tyg.
  Cały rok można dowozić odpady bio również na PSZOK.

 • 2021-05-08 08:49:29

  gość: ~Ja

  Ruciński ty idź na przeszkolenie do wójta Miękini. Nie wiadomo czy coś pojmiesz ale próbuj.

 • 2021-05-12 13:55:32

  gość: ~Do końca maja may czas

  Jeszcze do końca maja Środa Śląska odbiera wszystkie odpady

 • 2021-05-05 13:17:48

  gość: ~Andre

  Żarty, 1000 domów z trawnikami = 1000 samochodów przynajmniej raz w tygodniu x 25 km = 25.000km Gdzie jest wydział ochrony środowiska?, co robią bezradni radni? To sąkpiny z mieszkańców. Należy natychmiast unieważnić przetarg, zerwać umowę, podpisać normalną może trochę droższą, ale zapewniającą odbiór nie tylko wybranych odpadów. Dosyć żartów i kpin z mieszkańców. Musimy się zjednoczyć w walce z bezmyślnością. Niech każdy zapyta swojego radnego na którego głosował dlaczego??

 • 2021-05-07 16:08:59

  gość: ~Ola

  @~buba
  WAZNE PYTANIE: CZY PRZED GLOSOWANIEM BURMISTRZ WYSTAPIL O OPINIE DYREKTORKI LICEUM? :)))

 • 2021-05-08 18:45:51

  gość: ~Nieee

  niestety nie

 • 2021-05-10 23:01:00

  gość: ~Dlaczego

  Dlaczego, przecież to ważne

 • 2021-05-03 17:06:19

  gość: ~Jaja

  Ale jaja. Argument, że po zmianie ustawy w 2020 jest o 900k PLN drożej i dlatego gmina przestaje odbierać odpady bio. Czyli jak za rok znowu będzie drożej, to AR powie, że plastiki już też trzeba samemu wywozić:) gratuluję podejścia do tematu. Z daleka śmierdzi aferą. Gmina ma obowiązek odbierać wszystkie odpady komunalne. A na tą chwilę odpady bio są odpadami komunalnymi. Mam nadzieję że wszyscy którzy głosowali na tego burmistrza zmienią zdanie przy kolejnych wyborach.

 • 2021-05-03 18:30:10

  gość: ~relo

  @~Jaja
  Wcześniej oddałem glos i teraz do dziś zaluje.
  Przepraszam

 • 2021-05-03 17:12:12

  gość: ~Mieszkaniec

  A wiecie gdzie gminny osir wywozi zielone? Na kajaki za boiska osiru, tak to wygląda, do rowu.
  Jak to było, wyższy poziom świadomości czy jakoś tak, brawo gmina, brawo osir, brawo Burmistrz. A mieszkańcy wywozic do Kryniczna...

 • 2021-05-04 05:30:22

  gość: ~Leśniczy

  @~Mieszkaniec
  Zanim powstało osiedle Ekdom na Polance wozili wszystko tam.

 • 2021-05-03 17:17:48

  gość: ~Jasiek

  Mamy tylko trzech prawdziwych radnych .

 • 2021-05-08 10:47:22

  gość: ~Wyborca

  @~Jasiek
  Przy wyborach lokalnych jest -moim zdaniem-kombinacja bo robi się okręgi z którego jeden albo dwóch radnych musi być wybranych,Proponuje się dwóch albo jednego i wybór pewny,Ja proponuję jedną ALFABETYCZNĄ listę wyborczą do jednej rady.Wybór byłby DEMOKRATYCZNY.DLATEGO RZĄDZĄCY NA TO SIĘ NIE ZGODZĄ.

 • 2021-05-03 17:30:46

  gość: ~Rysiek

  Czyli każdy mieszkaniec ma odpalić samochód żeby zawieźć odpady bio? Gdzie tu ekologia ?

  To są dziadowskie oszczędności!!!

 • 2021-05-05 18:42:13

  gość: ~Obywatel

  Dziadowska gmina to dziadowskie oszczędności. Masz rację odnośnie ekologii. Ile spalin niepotrzebnie wyemitują te samochody jakby każdy woził worki do Kryniczna? Radni o tym nie pomyśleli?

 • 2021-05-03 17:54:38

  gość: ~Mieszkaniec

  Panie Burmistrzu oraz szanowni Radni,w jaki sposób ma dostarczyć odpady bio do Kryniczna osoba /rodzina nie posiadająca samochodu?

 • 2021-05-03 17:59:46

  gość: ~Baba jaga

  Komunikacja miejska

 • 2021-05-03 18:42:06

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Baba jaga


  Czyli mam wrzucać worek z odpadem do zielonego busa?

 • 2021-05-03 18:27:50

  gość: ~Aska

  Jak pisałem wcześniej komentarz....

  Nigdy taniej nie oznacza lepiej!!!

 • 2021-05-03 18:36:46

  gość: ~kaj

  Art. 6s. [Niedopełnienie przez gminę obowiązku odbierania odpadów]

  W przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2.

 • 2021-05-03 18:37:04

  gość: ~Wojczyce

  Juz wiem, gdzie mamy nowy smietnik.. Na Wojczyce 6!! Wozimy bio, plastiki, szklo i wszystko inne.. Jaki radny, taki wywóz smieci..Naczepy stoja otworem! Na szczescie ostatnia jego kadencja!

 • 2021-05-03 18:43:22

  gość: ~Noooo to rowy

  będą pełne ! 1.70 rabatu za przydomowy kompostownik to nawet nie kpina a, drwina z mieszkańców.Mamy sporo dzikich wysypisk w naszych miejscowościach (w każdej minimum dwa) to teraz będziemy jednym wielkim wysypiskiem .Środa jest brudnym miastem i takie "zachęty" do bycia ECO przynoszą tylko skutek odwrotny.Tak rajcowie . Nie liczy się tylko fasada jak za domem widać "dziada".

 • 2021-05-03 18:48:43

  gość: ~Dyrman

  @~Noooo to rowy

  Są radni którzy stawiają mury

 • 2021-05-03 18:57:30

  gość: ~gość

  Gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje, że odpady komunalne mogą być przekazane na koszt gminy- czyli jeśli Chemeko nie będzie zabierało BIO, to podpisujemy umowę z firmą wywożącą śmieci i obciążamy kosztami gminę- mają obowiązek za to zapłacić.

 • 2021-05-03 19:02:15

  gość: ~gościu

  @~gość
  https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/gmina-nie-musi-odbierac-odpadow-zielonych-z-nieruchomosci-jest-wazny-wyrok,113941.html

 • 2021-05-03 19:08:10

  gość: ~Ae

  @~gościu
  Nie musi, ale może!!! Ale nasza gmina ma nas w d....

 • 2021-05-03 19:24:52

  gość: ~gość

  @~gościu już się nie mogę doczekać OFICJALNEGO stanowiska burmisrza na łamach gazety R. w sprawie... bo coś mi się wydaje, że właśnie dziwnym trafem na ten wyrok się powoła. Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek mieszkaniec miał być za tym, żeby jeździć do PSZOKu z woreczkami ze skórkami i fusami od kawy... Bądźmy szczerzy- od teraz to będzie lądowało albo w rowach albo w odpadach zmieszanych. Zero wyobraźni ze strony burmistrza, zero... po cholerę ten recykling skoro znowu cofamy się o 5 lat? Porażka...

 • 2021-05-03 19:52:22

  gość: ~Wojewoda

  Umiecie czytać? Firma dalej odbiera odpady bio typu skórki, obierki, zepsute owoce i warzywa, skorupki jajek. Ewentualnie w domku jednorodzinnym można sobie postawić kompostownik i nie płacić za wywożenie tych rzeczy 1,7zł za osobę.

  Ale firma nie będzie odbierać liści, gałęzi i skoszonej trawy. Liście i trawę można kompostować i później nawozić tym ogródek, a gałęzie rozdrobnić lub spalić. Inna opcja to wywożenie tego do PSZOK.

  Jak dla mnie ok. Te 3 odpady to gdzieś z 90% wszystkich odpadów bio. Nauczcie się kompostować trawę i liście to nie będzie problemu.

 • 2021-05-03 20:06:44

  gość: ~ehe

  @~Wojewoda Nie każdy ma:
  - możliwość wożenia co dwa tygodnie połowy worka skoszonej trawy kilkanaście kilometrów dalej
  - prawo jazdy
  - samochód
  - miejsce na kompostownik (mała działka, sąsiedzi z 3 stron)

  Ja natomiast mam:
  - sąsiada, który co chwilę wzywa straż miejską (bo mu np kompostownik śmierdział, więc już go nie mam).
  - drzewa, które mimo że nie są na mojej działce, to syfią i u mnie. I teraz tak- jak nie posprzątam wzdłuż chodnika to grozi mi mandat, bo takie prawo. A jak posprzątam, to komunikacją mam wozić do kryniczna???

  Nie potrzenuję kompostownika, bo nie mam co tym później nawozić.
  Wole dopłacić te 3 złote i mieć posprzątane.

 • 2021-05-03 20:39:42

  gość: ~Ja

  @~Wojewoda
  Prawda.... Ostatnio Pan pod moim domem zawalił cały kosz na bio przyciętymi gałęziami... na resztę nie ma miejsca!

 • 2021-05-08 10:50:50

  gość: ~Wyborca

  @~Wojewoda
  Aleś głupi a Wojewoda!

 • 2021-05-03 19:17:05

  gość: ~Obserwator

  ...tylko Pan radny Gruszczyński powinien wiedzieć, że zameldowanie ma się nijak do zamieszkania i są to dwie liczby, których nie powinno się porównywać.Nawet w gminach, gdzie zameldowanych jest więcej od zgłoszonych brakuje pieniędzy na śmieci.

 • 2021-05-03 19:56:21

  gość: ~Wojewoda

  @~Obserwator, masz rację, ale z drugiej strony, ile osób mieszka w Środzie, jest zameldowana gdzieś indziej i nie płaci tutaj za śmieci, bo pali głupa? Dotyczy to wielu wynajmujących, w tym Ukraińców. Ciekawe ilu z nich płaci za śmieci, ilu właściciel wynajmowanego mieszkania zgłosił do urzędu Gminy? Spodziewam się, że niewielu.

 • 2021-05-03 20:45:10

  gość: ~Obserwator

  @~Wojewoda
  W takich przypadkach to chyba w naszym interesie jest poinformować o tym kogo trzeba... Myślę, że Ci którzy meldują Ukraińców również ich zgłaszają, nikt nie chce kręcić na siebie bata.

 • 2021-05-03 20:54:45

  gość: ~Wojewoda

  @~Obserwator, nie masz gwarancji, że ktoś wynajmując iluś tam osobom mieszkanie zgłasza wszystkich (tym bardziej ze liczba wynajmujących może się zmieniać w czasie). Oczywiście, spółdzielnia może sprawdzić pi razy oko zużycie wody kontra ilość zadeklarowanych osób i ewentualnie wyjaśnić sprawę. Ale wspólnoty, domki jednorodzinne, nie sądzę.

  Te 17k zameldowanych w gminie to realnie z 21k mieszkających.

 • 2021-05-03 21:15:39

  gość: ~Obserwator

  @~Wojewoda
  ... W takim razie powinniśmy mieć pretensje do sąsiadów i samych siebie, a nie uogólniać, że nic się z problemem nie robi

 • 2021-05-05 08:54:30

  gość: ~Tak

  @~Obserwator
  Chodziło radnemu o to żeby się wypowiedzieć i zaistnieć... jako to aktywny radny. Być może sam już nie pamięta co wówczas mówił,,, byle mówić

 • 2021-05-03 19:55:04

  gość: ~Kryniczno

  A co ze smrodem i muchami w Krynicznie co generuje ta kompostownia mamy tego dość. Jak ostatnio zabierali gabaryty to nawet oponę samochodową zgubili i do dnia dzisiejszego leży koło przejścia dla pieszych. Wystarczy przejechać się w stronę kompostowni ile śmieci leży po polach. A gmina niech zadba o teren za salą i stare boisko tam jest jeden wielki syf.

 • 2021-05-03 19:58:11

  gość: ~Wojewoda

  @~Kryniczno Skoro ci przeszkadza ta opona to tak ciężko było, jako mieszkaniec Kryniczna, ją zawieść do PSZOK-u? Masz rzut beretem.

 • 2021-05-03 20:45:32

  gość: ~Dddffggg

  Tylko zaje. Bac bombe w srode

 • 2021-05-03 22:15:16

  gość: ~Młoda

  Czas wymienić radnych przy kolejnych wyborach. Koniec krojenia podatników.

 • 2021-05-03 23:03:43

  gość: ~Wyborca

  Dziadostwo, ci którzy do koryta dorwali się druga kadencję radni bezradni oby tak było w wyborach za 2 lata. Trzeba odsunąć większość radnych bo widać że mają w d... swoich wyborców. Zapamiętamy wam to i inne rzeczy

 • 2021-05-04 00:52:19

  gość: ~Abc

  Leszek cos Ty narobil

 • 2021-05-04 10:56:33

  gość: ~Mieszkaniec srody

  Co należy wrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne?
  gałęzie drzew i krzewów,
  liście, kwiaty i skoszona trawa,
  trociny i kora drzew,
  owoce, warzywa itp.,
  niezaimpregnowane drewno,
  resztki jedzenia.


  Do odpadów „zielonych” – roślinnych NIE powinno się wrzucać:

  kości zwierząt,
  mięsa i padliny zwierząt,
  oleju jadalnego,
  drewna impregnowanego,
  płyt wiórowych i MDF,
  leków,
  odchodów zwierząt,
  popiołu z węgla kamiennego,
  innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).
  logo ministerstwo klimatu poziom Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne

 • 2021-05-04 12:00:16

  gość: ~Mieszkaniec

  Czy nie można odbierać odpadów BIO ale w ograniczonej ilości od posesji która sie zadeklaruje? Bloki nie muszą odprowadzać trawy czy gałęzi. Ograniczyć do np. 2 worki na tydzień od zadeklarowanej posesji (wtedy wyższa oplata) i koniec. Czy to takie skomplikowane? Pewnie odpowiedzią będzie, że to nie takie proste jak się mówi

 • 2021-05-04 18:26:32

  gość: ~Mietek

  Ale nas burmistrz i radni którzy głosowali na tak wyr.... Li... Zapłacisz, za odpady, zawieziesz swoim transportem trawę na pszok, rozładujesz,, stracisz czas, kasę na paliwo, zasyfisz auto.... I zapłacisz za odpady ponad 28 zł za osobę.... To skandal... Ale on jest nie winny.... A i zapłacisz za oddanie trawy na pszok... Po prostu kolejny sukces burminiunia... Niu niunia

 • 2021-05-04 18:40:27

  gość: ~Mirek

  Ja skosze trawę i przywioze ja pod rarusz, sami sobie róbcie kompostownik, macie ludzi za nic, pilnujecie swoich koryt i diet. Trzeba będzie zainteresować CBAw jaki sposób ta firma wygrala przetarg i stała się konkurencyjna skoro za więcej możemy teraz mniej. Z trawa do Kryniczna jechać, jaja sobie z ludzi zrobiliście, ludzie teraz ta trawę będą walili gdzie się da, że Straż Miejska nie nadąży z tym bałaganem. Proponuję trawę i gałęzie przywozić pod ratusz albo na posesję naszych radnych którzy głosowali za tym bałaganem

 • 2021-05-04 18:59:08

  gość: ~Kerim

  @~Mirek
  Po co tyle nerwów. Wystarczy że mieszkańcy się zmówią i zrobią konwój drogocennej trawy i wszyscy na raz przez wioski do PSZOK dojadą. Współczuję mieszkańcom Kryniczna i Wojczyc. Cyba o nich zapomniało 9 radnych no i ich radny w tym tez brał udział

 • 2021-05-05 10:47:59

  gość: ~pietrek

  @~Mirek
  Proponuję mieszkańcom gminy nazbierać odpadów zielonych i zawieść je pod siedzibę 'pana" burmistrza i "rady miejskiej".

 • 2021-05-04 18:59:08

  gość: ~Busz

  OSIR wyrzuca skoszoną trawę i gałęzie do rowów chyba trzeba pójść w ich ślady.

 • 2021-05-04 20:16:39

  gość: ~Mama

  Mam pytanie do gazety dlaczego są podane imiona i nazwiska skoro mamy RODO.mozna było podać ilość osób za ,przeciw i wstrzymujących się

 • 2021-05-04 20:47:10

  gość: ~Ale ale

  @~Mama
  Ale to są osoby publiczne, pełniące funkcje publiczne!!! Zgodnie z art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne.

 • 2021-05-04 21:50:42

  gość: ~Tato

  @~Mama trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny(głosowania), nie uczyłaś tego Mamusiu?

 • 2021-05-04 22:39:09

  gość: ~Ja za to płacę

  W gumę walą ostro z zielonymi odpadami. Ostatnia kadencja :)

 • 2021-05-04 23:42:37

  gość: ~Maria

  @~Ja za to płacę
  Pan mgr A. Ruciński nie radzi sobie nawet z najprostszymi sprawami.Nie nadaje się na Burmistrza!

 • 2021-05-05 12:06:30

  gość: ~Marek

  Zielonym busem zielone pod ratusz

 • 2021-05-05 18:13:29

  gość: ~L1983

  Nie zdziwi mnie już nic co ten burmistrz może wymyślić. Ale od radnych oczekiwałbym trochę rozwagi, a nie tańcowania jak im burmistrz zagra. Totalna bezmyślność i ignorancja żeby coś takiego uchwalić.

 • 2021-05-05 18:43:44

  gość: ~Marek

  Czy to już ten najwyższy stopień rozwoju?

 • 2021-05-05 20:02:04

  gość: ~Podziękujemy wam na wyborach

  za było 9 radnych: Wioletta Borkowska, Jarosław Czyrniański, Arkadiusz Hibner, Zdzisław Kruszelnicki, Jerzy Kryciński, Mieczysław Łabatczyk, Leszek Maciejewski, Grażyna Ostrówka oraz Joanna Wasylkowska.

 • 2021-05-06 09:08:54

  gość: ~Iwo

  @~Podziękujemy wam na wyborach

 • 2021-05-06 09:54:57

  gość: ~Tryton

  @~Podziękujemy wam na wyborach

  Nie zapomnimy!!!!

 • 2021-05-06 12:48:52

  gość: ~Wiola

  A może paniom i panom radnym którzy głosowali za tą nieżyciową uchwałą należałby się zieloną skoszoną trawę, liście i nierozdrobione gałęzie dostarczyć do ich kompostowników? Jak podaje echo średzkie na swojej stronie za było 9 radnych: Wioletta Borkowska, Jarosław Czyrniański, Arkadiusz Hibner, Zdzisław Kruszelnicki, Jerzy Kryciński, Mieczysław Łabatczyk, Leszek Maciejewski, Grażyna Ostrówka oraz Joanna Wasylkowska. Wstydźcie się panie i panowie radni.

 • 2021-05-06 21:21:28

  gość: ~Mietek

  Ci rajcy co glosowali za przyjęciem tej uchwały to bu.... Raki, czego oczekiwać od Wioli lub Jarka....Grażynki.... Patrzą wszyscy w oczka wodzą i są na tak... Chociaż jeden kiedyś się pomylił w głosowaniu... Chyba to była skarga na burmistrza...

 • 2021-05-09 20:12:07

  gość: ~Marian

  @~Mietek
  Z tymi BURAKAMI TO PRZESADZIŁEŚ.Tak zle z radnymi nie jest.

 • 2021-05-08 10:55:54

  gość: ~Wyborca

  @~Wiola
  A znacie adresy tych mądrych radnych?

 • 2021-05-07 19:12:26

  gość: ~Wyborca

  @~Tryton
  Kogo tu wybrać .Wszyscy jednakowi.Moze importować z innego miasta radnych?

 • 2021-05-06 20:24:22

  gość: ~Xyz

  Nikt nie zabrania Gminie dopłacać do systemu.mieszkańcy nie muszą ponosić 100% kosztów systemu.
  To reguła bardzo prosta, ale radni pewnie o niej nie wiedzą. Wierzą we wszystko co im sprzeda wódz a mieszkańców mają w poważaniu. Weźcie się do roboty! A nie siedzicie jak na ruskim kazaniu i wierzycie w te wszystkie bzdury!

 • 2021-05-07 08:30:00

  gość: ~kik

  @~Xyz
  Nie wymagajmy za wiele....Może jeszcze z diet niech zrezygnują i dopłacą do stawek,,,,Oni za te 1700 zł to zrobią wszystko i uwierzą we wszystko byle tylko zostac przy korycie! Hańba!

 • 2021-05-17 12:08:47

  gość: ~zyx

  ostatnio dodany post

  Mamy wiele innych ważniejszych niż śmieci wydatków m.in.):
  1. Inkubator przedsiebiorczości
  2. czwarty projekt projektu szkoły (poprzedni gotowy jest be bo Krasuckiego)
  3. Stałe zwiększanie liczebności urzedników, konsultantów, specjalistów w gminie
  4. Dopłaty do PKS-u
  Śmieci więc musimy wywozić sami

 • 2021-05-07 11:28:43

  gość: ~Marcin

  Ktoś z Państwa wie co z kubłami na śmieci ?. FB Serwis swoje zabrało i co dalej ?

 • 2021-05-07 11:52:12

  gość: ~radny

  @~Marcin
  Firma CHEMEKO zgodnie z harmonogramem ma dostarczyć nowe plastikowe pojemniki na odpady komunalne na terenie Gminy Środa Śląska do 10 maja.
  Pozdrawiam AL

 • 2021-05-07 12:07:06

  gość: ~Marcin

  @~radny
  Bardzo dziękuję za informację , pozdrawiam :)

 • 2021-05-07 20:27:16

  gość: ~Mieszkaniec

  Mam taką propozycję umówmy się na konkretny dzień konkretną godzinę i pojedźmy wszyscy samochodami z przyczepkami do Kryniczna niech zobacza debile że zablokujemy całkowicie drogę do Kryniczna i ten cały PDZOK

 • 2021-05-09 12:37:57

  gość: ~Olo

  @~Mieszkaniec
  To jeszcze nic, właśnie szykują się do zmiany planu aby w strefie mogły powstawać przyzakładowe BIOGAZOWNIE i wiatraki 74 m.
  Będziemy mieli jak w Krynicznie i Wojczycach pojemniki z sokiem zapachowym na much rozdawane za Darmo :-) aby much nie leciały do domu. Dziękujemy Wam Kochani Radni i Panie Burmistrzu.

 • 2021-05-09 12:28:59

  gość: ~Jurek

  Co wy żeście narobili śmieci leżą w workach, koszy nie ma, takiego bałaganu dawno nie było, nowa firma koszy nie zdążyła podstawić, a dziadostwo zapanowało

 • 2021-05-10 18:05:36

  gość: ~wYBORCA

  @~Jurek
  Czy to prawda,że komitet odwołania Burmistrza zbiera PODPISY MIESZKAŃCÓW?

 • 2021-05-13 10:19:39

  gość: ~Marian

  @~wYBORCA
  Nie wiem? Może ktoś wie!

REKLAMA