POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Kapela ludowa Kostomłocianie obchodziła jubileusz 45-lecia istnienia

Kapela Kostomłocianie obchodziła 45-lecie istnienia fot.: Echo Średzkie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Kapela ludowa, która była gospodarzem niedzielnego wydarzenia, powstała w 1975 roku w Kostomłotach. Zainicjowali ją wtedy instruktorzy nowo otwartego ośrodka kultury. 

Jubileusz kapeli odbył się w niedzielne popołudnie, 1 sierpnia. Na boisku sportowym w miejscowości Zabłoto zebrało się kilkanaście kapel z całego województwa. Zanim rozpoczął się festiwal muzyki ludowej na scenie pojawili się m.in. Janina Gawlik, wójt gminy Kostomłoty, Dorota Strzelecka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury czy Krzysztof Szałankiewicz, starosta średzki. Przekazano życzenia, podziękowania, jak również prezenty. Szczególne podziękowania od władz gminy przekazano pani Adeli Janiec, która od początku towarzyszy zespołowi.

Aktywnie i w duchy dbałości o kulturę folklorystyczną Kapela "Kostomlocianie" jest z nami już 45 lat. Dzięki Niej gmina Kostomłoty jest obecna na uroczystościach, gdzie kultywuje się dorobek kultury LUDOWEJ, gdzie folklor, jednoczy ludzi, jest tłem i punktem strategicznym ważnych wydarzeń natury państwowej i okolicznościowej. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie, za Wasze próby, liczne występy, kolorowy wizerunek, zawsze uśmiechy na twarzach i chęć rozwoju. Dla Mieszkańców Gminy Kostomłoty stanowicie ważny punkt rozwoju kulturalnego i społecznego. Bez Waszej obecności, muzyki nasz lokalny świat nie byłby tak kolorowy i rozśpiewany. Każdy jubileusz, urodziny nie mogą się odbyć bez prezentów dla jubilata. Samorząd przekazał KAPELI statywy pod nuty, które usprawnią pracę Artystom - komentują pracownicy kostomłockiego magistratu.

Kapela Kostomłocianie

Kapela powstała w 1975 roku w Kostomłotach z inicjatywy instruktorów tamtejszego nowo otwartego ośrodka kultury. 

Z grupą muzyków i śpiewaków prace rozpoczyna młody instruktor muzyczny Jerzy Bober, zatrudniony w nowo otwartym obiekcie,który postanowił zorganizować zespół składający się z mieszkańców gminy. W ten sposób z inicjatywy instruktora oraz kierownictwa powstała Kapela Ludowa „Kostomłocianie”. Próby odbywały się dwa razy w tygodniu. Program stanowiły piosenki z różnych regionów Polski, przeważnie z regionów, z których pochodzili członkowie kapeli. 8 marca 1975r. z okazji Dnia Kobiet odbył się pierwszy mini koncert kapeli „Kostomłocianie”. Ocena publiczności była różna, przeżycie dla kapeli i instruktora wielkie. Członkowie kapeli to przeważnie ludzie nie przygotowani pod względem muzycznym. Ludzie o różnych zawodach - możemy przeczytać w artykule opisującym zespół w Radiu Wrocław.

Kostomłocianie mogą pochwalić się własnym krążkiem

W kwietniu 2020 roku wydana została pierwsza profesjonalna płyta zespołu. Nosi ona tytuł „Folkowo dla mieszkańców. 45 lat kapeli Kostomłocianie” i została wydana w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Nasze Piotrowice”, a finansowanego z dotacji LGD Szlakiem Granitu. Płyta została wydana nakładem 500 szt. 

Niedzielny jubileusz

Podczas niedzielnego jubileuszu poza gospodarzami na scenie w Zabłociu wystąpiło 14 innych kapel ludowych z Dolnego Śląska. Byli to:

  • Cicha Woda z Udanina,
  • Trzy Dęby z Borówka,
  • Listek Koniczyny z Mietkowa,
  • Kapela Janka Boduszka z Siemianic,
  • Złotokłosie,
  • Kulinianie,
  • Radośni z Wróblowic,
  • Dobromierzanie,
  • Jarzębina z Kobierzyc,
  • Dolnoślązacy z Ciechowa,
  • Strzegomianki ze Strzegomian,
  • Olbrachtowiczanki,
  • Chór Sołtysów "Dyszkant",
  • Kazimierz Matejunas.

Mimo początkowo deszczowej aury nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dorosłych.

#Szczepimysię

Na niedzielnym wydarzeniu zorganizowano mobilny punkt szczepień, podczas którego zaszczepiło się prawie 100 osób. Rozlosowano z tej okazji ciekawe nagrody.

echo

REKLAMA