POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jak wybrać dobrą kamerę do domowego monitoringu?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Kamery bezprzewodowe są niezastąpione w prostych domowych systemach monitoringu. 

Są relatywnie tanie, a ich montaż jest bardzo prosty i bezinwazyjny (urządzenia te nie potrzebują okablowania). By rejestrować i zapisywać obraz wystarczy odpowiednia kamera oraz dostęp do sieci WiFi. O czym należy pamiętać, zanim wybierzemy odpowiedni sprzęt?

Kamery IP z dostępem do internetu – jak działają?

Bezprzewodowe kamery do monitoringu łączą się z domową siecią internetową. Dzięki temu rejestrowany obraz można podglądać w czasie rzeczywistym na telefonach i tabletach, a także zapisywać go, na przykład na karcie microSD lub na zewnętrznym dysku w chmurze.

Podobnie jak tradycyjne kamery działające na okablowaniu, kamery bezprzewodowe występują w wielu wariantach. Najpopularniejsze z nich, to:

  • Klasyczne kamery monitorujące – montowane do ściany lub do sufitu (w tym drugim przypadku obudowa urządzenia jest wyprofilowana w odpowiedni sposób).
  • Kamery obrotowe – można nimi obracać w zależności od potrzeb. Kamery te mogą wykonywać określone ruchy także automatycznie, np. obracać obiektyw co kilka minut). 
  • Kamery kopułowe – zaprojektowane w taki sposób, by uniemożliwić śledzenie ruchu kamery (obserwujący nie wie, w którą stronę skierowany jest obiektyw).

Szeroki wybór kamer internetowych (również wyposażonych w technologię noktowizyjną) oferuje sklep z automatyką domową Eltrox. Wszystkie produkty można tutaj kupić przez internet, bez wychodzenia z domu. 

Co wybrać – rozwiązania IP czy klasyczny monitoring przewodowy?

Olbrzymią zaletą rozwiązań bezprzewodowych jest możliwość funkcjonowania urządzeń bez skomplikowanej sieci kabli. Bezinwazyjny montaż pozwoli oszczędzić czas i pieniądze związane z rozkuwaniem ścian i układaniem całego systemu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przy bardziej skomplikowanych systemach okablowanie okaże się niezbędne – pozwoli na stabilniejszą pracę, umożliwi także zabezpieczenie sygnału przed przechwyceniem.  

Systemy monitoringu z okablowaniem są jednak zdecydowanie droższe, dlatego też jeśli szukamy prostego rozwiązania do wygodnej kontroli strefy wejścia na posesję lub obserwację garażu – warto pozostać przy bezprzewodowych kamerach IP. 

Jak wybrać dobrą kamerę?

W zależności od potrzeb możemy wybrać proste urządzenia rejestrujące obraz w niewielkiej rozdzielczości lub bardziej rozbudowane, pozwalające na monitoring posesji w nocy, a nawet rozwiązania wyposażone w detekcję ruchu i inteligentną analizę obrazu. Oto najważniejsze parametry kamery do monitoringu, na które warto zwrócić uwagę:

  • Rozdzielczość kamery oraz jej kąt widzenia – naturalnie, im wyższe oba parametry, tym dokładniej możemy monitorować posesję. Optymalnym rozwiązaniem będzie kąt widzenia 100-120 i większy, oraz rozdzielczość Full HD.
  • Jakość wykonania, wykorzystane materiały – kamera musi być odporna na wiatr, śnieg i deszcz, a także na uszkodzenia mechaniczne (np. w wyniku wandalizmu). 
  • Przechowywanie danych i powiadomienia – przechowywanie danych w chmurze pozwala na dostęp do zarejestrowanego obrazu nawet wtedy, gdy urządzenie zostanie zniszczone. Niektóre kamery posiadają funkcję alarmowania o potencjalnie niebezpiecznej sytuacji (np. specjalnym alertem wysyłanym na telefon). 
  • Dodatkowe funkcjonalności – warto wybierać tylko te, których rzeczywiście potrzebujemy. Będą to na przykład dodatkowe diody doświetlające, wbudowany mikrofon czy wspomniane wcześniej technologie rozpoznawania obrazu oraz detekcji ruchu.

Artykuł Sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

REKLAMA