POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Dr Grzegorz Borowski uhonorowany pośmiertne tytułem „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”

Ś.p. dr Grzegorz Borowski fot.: echosredzkie.pl

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska” ś.p. Grzegorzowi Borowskiemu.

Wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej zmarł 22 czerwca 2021 roku. Dr Grzegorz Borowski to znany w regionie historyk, przeszło 17 lat pełnił funkcję dyrektora średzkiego muzeum. Pracę w muzeum w Środzie Śląskiej rozpoczął w 2000 roku, a od 2003 pełnił funkcję dyrektora. To dzięki niemu mogliśmy podziwiać niezliczone wystawy archeologiczne, prowadził wykłady. Jest autorem wielu publikacji m.in. o Skarbie Średzkim. Jego najnowsza książka pn. "Historia Rynku w Środzie Śląskiej" wydana w 2020 roku była poświęcona m.in. badaniom archeologicznym, jakie przeprowadzono podczas rewitalizacji Rynku Dolnego w Mieście Skarbów. W listopadzie 2019 roku ukazała się inna książka Grzegorza Borowskiego „Środa Śląska w Średniowieczu – początki i struktura miasta”. Powstała ona w oparciu o pracą doktorską, którą dyrektor muzeum obronił w 2014 roku. Weryfikuje ona kilka informacji o naszym mieście, które przez lata niesłusznie uznawano za prawdziwe.

28 czerwca Towarzystwo Miłośników Ziemi Średzkiej, której doktor był prezesem, wystąpiło ze szczegółowym wnioskiem o nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”. Projekt rozpatrzono pozytywnie, zaś 31 sierpnia uchwałą Rady Miejskiej tytuł został nadany.

echo

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dr Grzegorz Borowski uhonorowany pośmiertne tytułem „Zasłużony dla Gminy Środa Śląska”

  2021-09-13 09:45:13

  gość: ~wiem

  Ważne, żeby jak najdłużej pozostał w naszej pamięci

 • 2021-09-13 11:47:46

  gość: ~Maria

  ostatnio dodany post

  Czy Red.mogłaby opublikować wszystkie nazwiska zasłużonych dla Środy Śląskiej?

REKLAMA