POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Gmina Malczyce: Od poniedziałku kontrola wagi odbieranych odpadów

Zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

„Od poniedziałku ważymy śmieci” – zapowiedział Andrzej Niemiec, wójt gminy Malczyce. Kontrola wagi odbieranych odpadów ma potrwać cztery tygodnie.

Wciąż rosnące koszty zagospodarowania śmieci do następstwo wielu czynników, m.in. drogich instalacji przetwarzających odpady czy wzrostu cen paliwa, energii i innych mediów. Za wywóz odpadów w gminie Malczyce odpowiada firma Komunalnik. Jak informuje wójt za pośrednictwem mediów społecznościowych, podpisana rok temu umowa nie daje samorządowi żadnych możliwości kontroli nad tym, jaka ilość odpadów jest odbierana od mieszkańców. – Po prostu nie ma tam takiego zapisu, żeby móc cokolwiek kontrolować. Musimy więc wierzyć, że „wyprodukowaliśmy” śmieci dokładnie tyle, ile wpisano przez firmę na fakturze – dodaje Niemiec.

Kwoty obciążenia gminy za realizację usług na tyle przewyższają składki opłacane przez mieszkańców, że jak szacują urzędnicy pod koniec roku do odbioru trzeba będzie dopłacić ponad pół miliona złotych. – To bardzo dużo, więc chcę się upewnić, czy opłaty płacone przez mieszkańców są za niskie lub czy po prostu waga odpadów jest zgodna – komentuje Andrzej Niemiec. Aby dokonać porównań podpisano umowę na ważenie pojazdów z firmą Agro-Mat, która posiada nową wagę zlokalizowaną przy ul. 1-Maja. Po ustaleniach z prezesem firmy Komunalnik zdecydowano, że przez cztery tygodnie pojazdy odbierające odpady będą ważone przed rozpoczęciem pracy oraz po odbiorze poszczególnych frakcji. Po tym okresie ma zostać przeprowadzona analiza gospodarki odpadami.

– Po tym czasie przyrównamy wyniki do okresu sprzed roku oraz do obciążeń na fakturze. Ta wiedza da nam odpowiedzi na kilka pytań, które ułatwią mi podjęcie decyzji jak prowadzić politykę gospodarowania odpadami, by było to najkorzystniejsze dla Gminy i jej mieszkańców – podsumowuje wójt.

echo

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

 • Gmina Malczyce: Od poniedziałku kontrola wagi odbieranych odpadów

  2021-10-08 14:26:31

  gość: ~Z gminy

  Wprowadzić więcej kaucji
  Skup plastikowych butelek
  I sporo problemu z głowy

 • 2021-10-08 15:20:39

  gość: ~kkkkk

  to wujt miekini czy malczyc

 • 2021-10-08 19:04:43

  gość: ~Redakcja

  @~kkkkk
  Trafna uwaga, poprawione ;)

 • 2021-10-08 15:41:02

  gość: ~Franiogg

  Kurde Niemiec nawet w Miękini zadzi. Obrotny on strasznie. Kto to pisał?

 • 2021-10-08 19:04:19

  gość: ~Redakcja

  @~Franiogg
  Trafna uwaga, poprawione ;)

 • 2021-10-10 08:23:16

  gość: ~Malczyce

  A może po prostu należy przeanalizować zapisy umowy i jej realizację... Wg mnie jest dużo "niedociągnięć" (delikatnie rzecz ujmując) i nieprawidlowosci. Stan kubłów, ich mycie, terminowość odbiorów, dokumentacja. Ale to nie nowe sytuacje i UG dobrze o tym powinien wiedzieć -wiec w czym problem ??

 • 2021-10-10 08:25:47

  gość: ~Tomek

  Rada Gminy akceptuje regulaminy ...Przetarg, weryfikacja ofert wybór wykonawcy, podpisanie umowy oraz jej realizacja i weryfikacja - to zadanie Urzędu Gminy. Zatem czy powinny dziwić takie kroki ? TAK - ale dlatego że tak późno są podejmowane ...

 • 2021-10-11 09:44:48

  gość: ~Neon

  @~Tomek
  Myślę, że jest to kolejny pomysł nowego wójta, który miał uczynić gminę krainą mlekiem i miodem płynącą. A tu zonk nawet brakuje pieniędzy na jego podwyżkę, na którą jeszcze nie zasłużył i teraz szykuje podwyżkę śmieci mieszkańcom gminy.

 • 2021-10-12 07:13:49

  gość: ~Eko

  ostatnio dodany post

  @~Neon
  Ale czy to nie jest podstawowe zadanie wójta i samorządu aby śmieci nie znalazły się w lesie lub rowach? A, że trzeba dopłacić do tego to normalka. Niemiec miał wszystko załatwić a tu już nogi mu się uginają. Może nie podwyższajmy cen śmieci od nowego roku kosztem nie wybudowania basenu koło szkoły hehe

REKLAMA