POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie średzkim

Dzisiaj rozpoczyna pracę Powiatowa Komisja Lekarska fot.: rfp/Powiat Średzki

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie szczególna. Przed Powiatową Komisją Lekarską staną mieszkańcy powiatu aż z dwóch roczników podstawowych: 2001 i 2002.

 
W zeszłym roku kwalifikacja nie odbyła się z powodu pandemii i obowiązujących obostrzeń. W tym roku zdecydowano, że zostanie przeprowadzona w dwóch turach. Pierwsza z nich trwała od kwietnia do lipca. Druga rozpoczęła się 9 sierpnia i zakończy 19 listopada.
 
W naszym rejonie Powiatowa Komisja Lekarska będzie pracować od 18 października do 16 listopada. Przed komisja staną osoby z roczników 2001 i 2002 oraz starsze, jeżeli dotychczas nie uregulowały stosunku do służby wojskowej bądź w latach wcześniejszych zostały zweryfikowane jako czasowo niezdolne. Łącznie 600 osób.
Pierwsi będą mieszkańcy gminy Środa Śląska. Kolejna będzie gmina Miękinia, a po niej Kostomłoty, Malczyce i Udanin. W ostatnim dniu przyjmowane będą panie. Wezwanemu  komisja może przyznać jedną z czterech kategorii zdrowia:
  • kategorię A, która oznacza, że osoba jest zdolna do służby w czasie pokoju i wojny,
  • kategorię B, która oznacza czasową niezdolność z powodu stanu zdrowia i osoba ta musi przystąpić ponownie do kwalifikacji,
  • kategorię D wydaje się przy niezdolności do czynnej służby w czasie pokoju,
  • kategorię E oznaczającą trwałą i całkowitą niezdolność do służby, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.
W tym roku Powiatowa Komisja Lekarska będzie mieć siedzibę w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej – ul. Przyszkolna 3. Godziny pracy 16.00 - 20.00, tel. kontaktowy 71 307 00 03.
 
Szczegółowy wykaz osób objętych kwalifikacją wojskową 2021 r.:
  • mężczyźni urodzeni w 2002 r.,
  • mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,
  • kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • mogą być wezwane również osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.
Niezbędne dokumenty w przypadku pierwszego wezwania:
  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • posiadaną dokumentację medyczną,
  • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.
Osoby, które do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny, powinni dodatkowo zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 (lub 24) miesięcy oraz książeczkę wojskową.

rfp - Powiat Średzki

REKLAMA