Lila Rządkowska szachową Mistrzynią Niemiec. Sukces młodej mieszkanki gminy Miękinia

Lila Rządkowska Mistrzynią Niemiec do lat 8 fot.: archiwum prywatne

23 października 7-letnia Lila Rządkowska została szachową Mistrzynią Niemiec do lat 8. Turniej rozegrany został w Sebnitz w Saksonii.

Dla młodej zawodniczki były to pierwsze zagraniczne zawody, od razu zwieńczone olbrzymim sukcesem. – Na miejscu musiałam zrobić testy na COVID - wyszły negatywne. W poniedziałek zaczęliśmy grać. Przy pierwszej partii czekały prezenty dla wszystkich polskich dzieci, których było 8. Było to bardzo miłe – wspomina 7-latka.

Jak młoda Polka znalazła się w stawce Mistrzostw Niemiec? Podobnie jak inne polskie dzieci otrzymała zaproszenie z Dolnośląskiego Związku Szachowego. Szansę udziału w zawodach szachistka z gminy Miękinia miała również w ubiegłym roku, jednak musiała zrezygnować z racji nałożenia się terminów z rozgrywanymi w tym samym czasie Mistrzostwami Polski w Poroninie.

Kto wspierał Lilę na zawodach w niemieckim Sebitz? – Na miejscu był ze mną tata. Z mamą rozmawiałam kilka razy dziennie. Dużo wsparcia miałam od mojego trenera, pana Mateusza Dubińskiego – komentuje Lila w rozmowie z Klubem Szachowym Polonia Wrocław. Jak sama wspomina, jej marzeniem jest Mistrzostwo Świata, jednak teraz skupia się na Mistrzostwach Polski do lat 10, do których aktualnie się przygotowuje.

Co ciekawe, w 2005 roku zawody te wygrał inny Polak, Jan-Krzysztof Duda, tegoroczny zwycięzca Pucharu Świata FIDE. W ubiegłym roku wicemistrzostwo Niemiec zdobyła starsza siostra Lili, Kaja.