POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Zmiana aury, zadbaj o swoją instalację grzewczą

Zdjęcie ilustracyjne fot.: Źródło: www.iknurow.pl

Nastały chłodne a niekiedy zimowe dni, w związku z czym sezon grzewczy w naszych domach i mieszkaniach trwa już na stałe. 

Niemal od początku zaczęliśmy odnotowywać interwencje z tym związane tzn. pożary sadzy w kominie oraz załączanie się autonomicznych czujek gazu i/lub czadu (tlenku węgla).

Aby bezpiecznie przetrwać sezon grzewczy, straż pożarna wspólnie z kominiarzami prowadzi akcję „ZAPROŚ KOMINIARZA” i przypomina o obowiązku:

a) okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

 • instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
 • instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat;

b) usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:

 • od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,
 • od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych)     
 • co  najmniej raz na 6 miesięcy,

c) usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Od lat organizowana jest również akcja społeczna CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA (Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2021-2022 - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub z piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

Natomiast tym wszystkim, którzy już doposażyli się w czujki dymu, gazu lub tlenku węgla przypominamy, że autonomiczne urządzenia najczęściej zasilane są bateriami, które należy wymieniać regularnie (większość czujek ma wskaźnik poziomu naładowania baterii). W innym przypadku urządzenie, aby zawiadomić o słabych bateriach, może wzbudzić się w stan alarmu. Taka sytuacja wymaga od użytkownika jedynie wymiany baterii i nie oznacza zagrożenia (szczególnie jeżeli w przypadku dymu niczego nie stwierdzamy a w przypadku tlenku węgla – jeżeli nie ma źródeł jego powstawania).

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

 • Zmiana aury, zadbaj o swoją instalację grzewczą

  2021-12-06 20:32:06

  gość: ~Jjjn

  Propagandonsredzka dajcie ludziom na wegiel a. Nie wysylacie drony nieroby jabane

 • 2021-12-08 11:32:31

  gość: ~Wojewoda

  ostatnio dodany post

  @~Jjjn, to sobie zarób na ten węgiel. A nie tylko daj, daj, daj.

  Tak tylko informacyjne, ci co mają kredyty na domy czy mieszkania, jak nie zrobią przeglądu kominiarskiego albo gazowego (w tym osobno kotła gazowego), to mimo ubezpieczenia nieruchomości, realna ochrona ubezpieczeniowa może nie istnieć w razie np pożaru nieruchomości z powodu zawalonego sadzą komina, wybuchu gazu itp.

REKLAMA