POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Wkrótce nowe obostrzenia. Wśród nich obowiązkowe szczepienia, nauka zdalna i zaostrzenie limitów

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłoszono założenia nowych obostrzeń fot.: MZ_GOV_PL

Od 15 grudnia wejdzie w życie pakiet nowych obostrzeń dotyczących przeciwdziałaniu COVID-19. W przyszłym roku obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych.

- Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa - zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Prawo do sprawdzania testów na COVID-19 przez pracodawców

Jak zapowiedział dziś minister zdrowia ministerstwo wraz z klubem PiS pracuje nad projektem ustawy, dzięki której pracodawca będzie miał prawo oczekiwać od pracownika okazania wyniku testu, celem zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy. Testy te mają być wykonywane za darmo. 

- Wprowadzimy rozwiązanie, że przez formularz dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się zapisać na bezpłatny test dla pracowników. Wybranie go nie będzie powodowało kierowania na domyślną kwarantannę, jak ma to miejsce w przypadku skierowania przez lekarza - mówił Niedzielski.

Zanim jednak nowa ustawa wejdzie w życie, kwestie weryfikowania certyfikatów covidowych mają zostać uregulowane w nowym rozporządzeniu.

Obowiązkowe szczepienia. Bez nich zakaz dopuszczenia do wykonywania pracy

Od 1 marca obowiązywać mają obowiązkowe szczepienia trzech grup pracowniczych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Jak podkreślał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, ma być to sposób na to, by od tej daty w tych sektorach pracowały osoby zaszczepione.

- Chcemy dać czas, aby te grupy się wyszczepiły. Ten termin nie jest jeszcze ostateczny. Ale powinni się przygotować, że od 1 marca będzie obowiązek posiadania szczepienia, aby być dopuszczonym do pracy. Tak jak w przypadku lekarzy konieczne dziś jest posiadanie szczepienia przeciw WZW - podkreślił.

Powrót nauki zdalnej

Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i średnich uczyć będą się zdalnie. - Chcemy wykorzystać okres ferii do tego, by wydłużyć czas nieobecności dzieci w szkołach - komentował dziś minister.

Zaostrzone obostrzenia

Od 15 grudnia Polaków czeka pakiet zaostrzonych obostrzeń. Jak zapowiadał Niedzielski wszędzie tam, gdzie obowiązują limity 50 proc., w życie wejdą limity 30 proc. Dotyczy to m.in. restauracji, hoteli, barów,  kin czy teatrów. W kinach dodatkowo wprowadzony zostanie zakaz konsumpcji. W limit nie wliczają się osoby zaszczepione i zweryfikowane przez przedsiębiorców.

15 grudnia to również data, od której zamknięte będą dyskoteki, kluby i lokale udostępniające miejsca do tańczenia. Wyjątkiem ma być jedynie Sylwester, podczas którego możliwa będzie organizacja imprez do 100 osób.

Do 75 proc. ograniczona zostanie ilość pasażerów w komunikacji miejskiej.

Istotną zmianą ma być także obowiązek testów dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Testy i kwarantanna po przylocie spoza strefy Schengen

- Od 15 grudnia wszyscy przylatujący do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na obecność koronawirusa. Może to być test PCR albo test antygenowy. Te osoby są poddawane kwarantannie, z której mogą być zwolnione testem 8. dnia - ogłosił dziś wiceminister Kraska. Nie dotyczy to osób zaszczepionych szczepionkami uznawanymi w Unii Europejskiej.

echo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

REKLAMA