POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jakie cechy powinna mieć opiekunka osób starszych w Niemczech?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mat. pras.

Niemcy to jeden z tych krajów, w których rośnie zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych.  Choć praca opiekunki może przynieść atrakcyjne zarobki, kwestie finansowe nie powinny być argumentem decydującym za podjęciem takiego zajęcia.

Opieka nad osobą starszą jest trudna, wymagająca fizycznie i psychicznie, ale potrafi przynieść mnóstwo satysfakcji. Jakie cechy powinna posiadać osoba, która decyduje się na stałe pomaganie osobie starszej?

Sprawność fizyczna i psychiczna

Osoba decydująca się na pracę opiekunki musi być sprawna fizycznie, ale i psychicznie. Pod opiekę trafiają różni pacjenci, dlatego zakres sprawności, głównie fizycznej, zależy od choroby z jaką zmaga się starsza osoba. Kondycja jest jednak niezbędna, by pomagać w codziennych czynnościach, a w przypadku najbardziej schorowanych osób, z problemami po stronie układu ruchu lub z niepełnosprawnościami, dać sobie radę z dźwiganiem lub pomocą w pielęgnacji.

Odporność psychiczna wiąże się zaś z koniecznością radzenia sobie z pacjentem, który sam nie akceptuje swojej choroby i z tego powodu może wykazywać nieprzyjemne zachowania. Osoby starsze bywają niecierpliwe, agresywne, a nawet złośliwe, co wynika z ich stanu zdrowia, a nie chęci bycia nielubianym.

Empatia, wrażliwość

Empatia jest tu kluczowym słowem. Choroba potrafi odebrać dobre samopoczucie, poczucie godności, zrozumienia i nieumiejętność radzenia sobie z pogarszającym się stanem. Pacjenci są często samotni, a uzależnienie funkcjonowania od obcych osób jest dla nich niezwykle trudne do zniesienia i zaakceptowania. Niezbędna jest więc empatia, umiejętność wczucia się w sytuację osoby starszej, a także najbliższych, którzy również mogą nie radzić sobie z chorobą seniora. 

Nie obejdzie się bez wrażliwości. Osoba starsza potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, możliwości zaufania opiekunowi, z którym spędza praktycznie całą dobę. Wrażliwość wraz z empatią pozwalają na zbudowanie bliskości, aby znosić ograniczenia i łatwiej współpracować.

Cierpliwość, asertywność

Opieka osób starszych w Niemczech wymaga ponadto od kandydatów ogromnych pokładów cierpliwości. Starzenie się ma swoje prawa, w tym znacznie wolniejsze rozumienie wypowiadanych słów, spowolnione ruchy i reakcje. To wszystko pogłębia nawet teoretycznie błaha choroba. Opiekunka musi być bardzo cierpliwa, bo przyjdzie jej niejednokrotnie powtarzać wypowiadane zdania, tłumaczyć przez długi czas to, co dla starszej osoby jest niezrozumiałe.

Starsi pacjenci zmagający się z rozmaitymi schorzeniami, mogą mieć zachcianki i życzenia, które są nie tylko trudne do zrealizowania, lecz przede wszystkim dla nich szkodliwe. Opiekunka musi zatem wiedzieć, w jakiej sytuacji wykazać się asertywnością, żeby uchronić siebie i podopiecznego.

Kwalifikacje

Poza powyższymi cechami charakteru nie są niezbędne szczególne kwalifikacje czy wykształcenie. Możliwa jest nawet praca w Niemczech bez języka, choć przyda się doświadczenie i znajomość najczęstszych schorzeń osób starszych.

artykuł sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

REKLAMA