POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Który ekspres ciśnieniowy wybrać – automatyczny czy kolbowy?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mat. pras.

Ekspresy ciśnieniowe to grupa urządzeń, wśród których znajdziesz ekspresy automatyczne i kolbowe. Każdy z nich jest inny, więc nic dziwnego, że zadajesz sobie pytanie, który warto wybrać. Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. 

Ostateczny wybór ekspresu uzależniony jest bowiem od specyfiki miejsca, w którym będzie stosowany oraz od kawowych potrzeb i oczekiwań samych użytkowników.

Podsumowanie:

  • Ekspres automatyczny i kolbowy – zarówno jeden, jak i drugi jest ekspresem ciśnieniowym. I każdy charakteryzuje się innym działaniem i obsługą, dlatego przed zakupem poznaj specyfikę każdego z nich, by dokonać jak najlepszego wyboru.
  • Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych ekspresów ciśnieniowych. Im większym budżetem dysponujesz, tym bardziej zaawansowany ekspres możesz wybrać, ale ekspres możesz też znaleźć w tańszym wariancie i o skromniejszej funkcjonalności.
  • W zależności od tego, na czym najbardziej Ci zależy – prostocie obsługi, dużym wyborze kaw czy może rytualnym jej zaparzaniu – powinieneś zwrócić uwagę na inne ekspresy ciśnieniowe.

Ekspresy ciśnieniowe – kilka słów wstępu

Ekspresy ciśnieniowe (https://www.tchibo-coffeeservice.pl/asortyment/ekspresy/) to – w skrócie – urządzenia, które przepuszczają gorącą wodę pod ciśnieniem przez zmielone wcześniej ziarna kawy. Wodę tę pobierają z zewnątrz, podgrzewają do odpowiedniej temperatury przy pomocy podgrzewacza i wpuszczają do pojemnika, w którym znajduje się kawa. Dzięki temu – w procesie nazywanym ekstrakcją – świeżo zaparzona kawa trafia prosto do filiżanki lub kubka.

W zależności od rodzaju ekspresu ciśnieniowego proces przygotowania kawy odbywa się odrobinę inaczej.

Automatyczny ekspres do kawy

Automatyczny ekspres do kawy oferuje największą wygodę użytkowania. Wynika ona z obsługi ograniczonej do minimum. Co więcej, urządzenie pozwala na przygotowanie różnych wariantów kawy wysokiej jakości – od klasycznego espresso po mniej lub bardziej dekoracyjne kawy mleczne. Oczywiście im większy budżet, tym urządzenie działa szybciej i oferuje więcej rodzajów napoju, ale przy obecnym rozwoju technologicznym już niedrogie ekspresy automatyczne spełniają oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników.

Kiedy wybrać ekspres automatyczny? 

W sytuacji, w której zależy Ci na szybkości i prostocie obsługi, a także na szerokim spektrum kaw przygotowywanych przez urządzenie. Taki ekspres jest dobrym wyborem niemal dla każdego – zarówno osoby zarządzającej kawiarnią, cukiernią czy restauracją, a także do małego, średniego i dużego biura.

Kolbowy ekspres do kawy

Kolbowy ekspres ciśnieniowy znacząco różni się od ekspresu automatycznego. Jego obsługa jest w pełni manualna, a więc bardziej skomplikowana i czasochłonna; wymaga zarówno więcej energii, jak i wiedzy oraz umiejętności, pozwalających na przygotowanie dobrej jakości kawy. W takim ekspresie użytkownik wykonuje bowiem większość czynności niezbędnych do przyrządzenia napoju – nie tylko mieli ziarna, ale też odpowiednio ubija je w kolbie, tak, by umożliwiły równomierne „przejście” wody, a także określa jej temperaturę. Wszystkie te elementy mają bowiem znaczenie w ostatecznym smaku i aromacie kawy.

Kiedy wybrać ekspres kolbowy?

Wybierz ekspres kolbowy, jeśli goście Twojego lokalu oczekują kawy najwyższej jakości. Takie urządzenie pasuje więc między innymi do eleganckiej restauracji czy  ekskluzywnej kawiarni. Miej jednak na uwadze fakt, że ekspres kolbowy jest jednym z najbardziej kosztownych i wymaga obsługi przez wyszkolonego w tej dziedzinie pracownika, a to zwiększa ogólny wydatek konieczny do poniesienia na rzecz ekspresu ciśnieniowego.

artykuł sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

REKLAMA