POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Praca w Poznaniu - jak ją znaleźć?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Poznań to miasto wielu możliwości, które charakteryzuje się chłonnym rynkiem pracy oraz wysokimi wynagrodzeniami. Jak znaleźć zatrudnienie w stolicy Wielkopolski?

Jacy pracownicy są szczególnie poszukiwani przez pracodawców? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Praca w Poznaniu  - co oferuje stolica Wielkopolski swoim pracownikom?

Poznań, czyli stolica Wielkopolski, charakteryzuje się chłonnym rynkiem pracy, niską stopą bezrobocia oraz jednymi z najwyższych wynagrodzeń w kraju. Ze względu na wysoki standard życia jego mieszkańców oraz jakość edukacji jest on nazywany metropolią globalną. Jak wynika z danych GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w tym mieście wynosi 6 819 złotych, a więc niewiele mniej niż w Warszawie (7 249 złotych brutto). Z kolei stopa bezrobocia w listopadzie 2021 roku wynosiła zaledwie 1,7 proc., a zatem spadła o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z lutym. Poza tym pracodawcy wciąż poszukują specjalistów z różnych branż. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wolnych stanowisk, kliknij tutaj.

Jacy pracownicy są poszukiwani w Poznaniu?

Jak wynika z prognozy „Barometru zawodów” na rok 2022 dla Poznania, w mieście tym będzie duże zapotrzebowanie na specjalistów z sektora budowlanego i inżynieryjno-drogowego. Mowa zwłaszcza o betoniarzach, zbrojarzach, stolarzach budowlanych, dekarzach, blacharzach budowlanych, monterach instalacji budowlanych, murarzach, tynkarzach, operatorach sprzętu do robót ziemnych, pracownikach ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownikach robót wykończeniowych w budownictwie oraz robotnikach budowlanych.

Niedobory kadrowe są również problemem poznańskiego systemu ochrony zdrowia. Przychodnie, szpitale, gabinety, kliniki i inne placówki medyczne będą poszukiwały m.in. lekarzy, pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz ratowników medycznych.

Nowych pracowników będą poszukiwały także szkoły. Chodzi zwłaszcza o nauczycieli języków obcych i lektorów, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczycieli przedszkoli, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych oraz pedagogów. 

Deficyt pracowników w Poznaniu dotyczy również branży finansowej. Zatrudnienie w tym mieście powinni znaleźć zatem pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi oraz specjaliści ds. finansowych. 

Poza tym prognoza „Barometru zawodów” dla stolicy Wielkopolski wymienia m.in. instruktorów nauki jazy, mechaników maszyn i urządzeń, pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, przedstawicieli handlowych, specjalistów administracji publicznej, specjalistów ds. PR, reklamy i marketingu czy specjalistów ds. wdrażania, projektowania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych. Wśród zawodów deficytowych znaleźli się również pracownicy fizyczni.

Jak znaleźć pracę w Poznaniu?

Pierwszym krokiem, jaki wykonują osoby poszukujące zatrudnienia w Poznaniu, jest sprawdzenie ofert w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy takie jak np. „praca Poznań” czy „oferty pracy Poznań”, a następnie odwiedzić stronę wybranego serwisu pracy. Jednym z największych i najpopularniejszych serwisów jest GoWork.pl. Jego działanie jest bardzo proste - użytkownik samodzielnie wybiera interesujące go stanowisko, preferowaną wysokość zarobków, formę umowy oraz rodzaj etatu, a następnie otrzymuje listę najbardziej dopasowanych ogłoszeń. Po zapoznaniu się z wymaganiami pracodawców może on przystąpić do wysyłania dokumentów aplikacyjnych. Co jednak w przypadku, gdy żadna z ofert nie spełnia jego oczekiwań? Nic straconego. Serwis umożliwia bowiem włączenie powiadomień o nowych ogłoszeniach z Poznania. Wystarczy, że użytkownik wprowadzi swój adres e-mail w odpowiednie pole. 

Jakie są inne sposoby na znalezienie zatrudnienia w stolicy Wielkopolski? Oto nasze propozycje. 

Uruchomienie sieci kontaktów

Dobrym pomysłem na początek może być uruchomienie sieci kontaktów. Warto poinformować rodzinę oraz znajomych o poszukiwaniu zatrudnienia. W wielu zakładach pracy istnieje system rekomendacji, który polega na rekrutowaniu nowych pracowników z polecenia osób już zatrudnionych. Najczęściej wiąże się to z korzyściami finansowymi dla polecającego, ponieważ otrzymuje on dużą premię, o ile osoba polecona przepracuje co najmniej kilka miesięcy. 

Bezpośrednie skontaktowanie się z pracodawcą

Wiele osób poszukujących pracy decyduje się na wysyłanie dokumentów aplikacyjnych bezpośrednio do interesujących ich pracodawców. Nawet w przypadku braku odpowiedzi istnieje prawdopodobieństwo, że rekruter zachowa CV kandydata i oddzwoni do niego w momencie, gdy zwolni się wybrane przez niego stanowisko. Poza tym warto rozważyć staż, praktyki lub pracę na zastępstwo, które często są przepustką do otrzymania pełnego etatu.

Odwiedzanie urzędów pracy

Rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu to kolejna możliwość dla osób bezrobotnych i poszukujących zatrudnienia. Formy wsparcia, jakich udziela ta instytucja, to na przykład pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, świadczenia aktywizacyjne, bony (szkoleniowe, zatrudnieniowe, stażowe, na zasiedlenie), środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz inne instrumenty rynku pracy, na przykład udział w programie specjalnym, zwrot kosztu egzaminu podnoszącego kwalifikacje, dofinansowanie do studiów.

Uczestnictwo w targach pracy

Targi pracy to wydarzenie, podczas którego pracodawcy mogą zaprezentować się potencjalnym kandydatom na pracowników. Organizowane są one w największych polskich miastach, w tym również w Poznaniu. To doskonała szansa na bezpośredni kontakt z przedstawicielem danego przedsiębiorstwa oraz pozostawienie swojego CV na stoisku. Dzięki temu, jeśli pojawi się wolne stanowisko, rekruter będzie mógł od razu zadzwonić do kandydata i zaproponować mu udział w rekrutacji. Informacji o zbliżających się targach warto szukać w lokalnej prasie, Internecie lub w mediach społecznościowych

Dołączenie do grup w mediach społecznościowych

Założenie konta w mediach społecznościowych i dołączenie do lokalnych grup może być bardzo pomocne w procesie poszukiwania pracy. Istnieje wiele grup dedykowanych poznaniakom, w których internauci dzielą się aktualnymi informacjami, w tym również ofertami pracy. Poza tym warto dołączyć do tych, które przeznaczone są dla przedstawicieli różnych branż, np. IT, HR i EB lub finansowej.

Poszukiwanie zatrudnienia to proces, który może trwać kilka tygodni lub miesięcy. Z tego powodu nie warto zniechęcać się i rezygnować po jednej odmowie ze strony rekrutera, ale konsekwentnie dążyć do celu. W przypadku problemów ze znalezieniem pracy dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego, który dokonuje ze swoimi klientami przeglądu ich wykształcenia, doświadczenia zawodowego, umiejętności, cech oraz zainteresowań, a następnie sugeruje określone stanowiska i pracodawców. Może on również pomóc w sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej.

Artykuł Sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

REKLAMA