POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W jakich sytuacjach warto sięgnąć po odżywki białkowe?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Odżywki białkowe pomagają przede wszystkim w budowaniu masy mięśniowej. Jest to stwierdzenie tak często powtarzane, że zdaje się, że jest znane wszystkim.

Jednak coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której osoby przyjmują odżywki białkowe w nieco innym celu. Czy jest to nieodpowiednie? W żadnym wypadku. Proteiny odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, a tym samym posiadają wiele właściwości. Warto jednak zacząć od tego, jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Chociaż samych odżywek białkowych jest naprawdę mnóstwo (nie tylko samych smaków), to warto skupić się na tych odżywkach, które dostarczają przede wszystkim protein. Można przedstawić 3 główne i podstawowe rodzaje odżywek białkowych:

  • WPC - czyli koncentrat białka serwatki. Każdy rodzaj odżywki charakteryzuje się nieco inną zawartością protein. W przypadku koncentratu, może powiedzieć, że ich zawartość procentowa będzie oscylować w granicach 70-85%, gdzie skład dopełniają w większości przypadków węglowodany, tłuszcze itp.

  • WPI - jest to izolat białka serwatki. W tym przypadku w zależności od produktów, zawartość protein w odżywce, może się wahać od ok. 90% do nawet 98. Charakteryzuje się także, szybkim tempem uwalniania aminokwasów oraz wysoką przyswajalnością, przez co jest dość często wybierany.

  • WPH - czyli hydrolizat białka serwatki. Ten rodzaj odżywek białkowych w niektórych przypadkach może posiadać nawet 100% protein w swoim składzie. W związku z tym będzie on najdroższy, jednak będzie dostarczał do organizmu najwięcej białka.

Są to 3 najbardziej podstawowe formy odżywek białkowych, jednak nie można zapominać o tym, że występują także inne, np. mieszanki poszczególnych rodzajów odżywek białkowych. Coraz popularniejsze stają się białka kazeinowe, a także pochodzenia roślinnego (wegańskie), np. konopne oraz sojowe. W sklepie SFD - https://sklep.sfd.pl/Od%C5%BCywki_bia%C5%82kowe-k119.html można znaleźć przeróżne odżywki białkowe, które będą mogły wpasować się w nawet najbardziej wymagającą dietę.

W jakich sytuacjach warto suplementować białko?

Białko jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym, które powinno być dostarczane do organizmu za pomocą zbilansowanej diety. Jednak w przypadku sportowców, dzienne zapotrzebowanie rośnie, a to sprawia, że nawet najlepiej dopracowana dieta może nie przynieść oczekiwanych efektów. Wystarczy powiedzieć, że przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie białka wynosi ok. 1,5/2g. na 1 kg masy ciała.

To właśnie jest powód popularności odżywek białkowych. Przy masie ciała 70 kg, do organizmu powinno się dostarczyć nawet 140 g. białka dziennie. Biorąc pod uwagę ile protein znajduje się w typowych produktach spożywczych, ich suplementacja może się okazać koniecznością. Oczywiście przykład dotyczy osób aktywnych fizycznie, ponieważ to właśnie w takich sytuacjach najczęściej sięgnięcie po odżywkę białkową jest wskazane.

Niedobory białka mogą nie tylko spowolnić pojawienie się efektów treningów, ale także doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Natomiast to, czy powinno się przyjmować białko przed, czy po treningu jest w dużej mierzę uzależnione od celu treningowego, samych ćwiczeń itp. Odżywki białkowe mogą także przynieść korzyści w regeneracji po intensywnym treningu.

Warto zaznaczyć, że jeśli niedobory białka w diecie są niewielkie, można zdecydować się na suplementację innych odżywek, w których składzie znajdują się proteiny. W bogatej ofercie sklepu SFD - https://sklep.sfd.pl/, można znaleźć wszelkiego rodzaju odżywki i suplementy diety najwyższej jakości o różnych składach, które pozwolą na uzupełnienie nawet najbardziej wymagającej diety.

mpr

REKLAMA