POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Hanna Janiec laureatką Dolnośląskiego Konkursu Poetyckiego. Warto brać udział w konkursach

Hanna Janiec laureatką Dolnośląskiego Konkursu Poetyckiego fot.: archiwum prywatne

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Hanna Janiec, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach została laureatką Dolnośląskiego Konkursu Poetyckiego "W Podziękowaniu za Beatyfikację Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego".

W marcu była uroczysta gala z rozdaniem dyplomów i nagród w tym wydany tomik poezji z wierszami laureatów. A teraz nagroda główna: wyjazd edukacyjny do Warszawy wraz z opiekunem Lillą Staworowską, ufundowany przez #Stowarzyszenie Odra- Niemen, które wspiera szkoły z Dolnego Śląska, prowadzi wolontariat i rozwija edukację historyczną oraz współpracuje z weteranami w Polsce i na świecie.

W programie nie tylko zwiedzanie najważniejszych miejsc stolicy, takich jak: Kolumna Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski z zewnątrz wraz z jego przepięknymi ogrodami, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Powstania Warszawskiego, Pomnik Adama Mickiewicza, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Sybiraka, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, ale niezwykłe spotkania:

  • w Choszczówce z s. serafitką Michaliną Jankowską, dyr. Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. To właśnie tu kard. Karol Wojtyła spędził swą przedostatnią noc w Polsce przed wylotem na konklawe. Tu natomiast duchowych i fizycznych sił nabierał Prymas Wyszyński;
  • z Powstańcami Warszawskimi - świadkowie Powstania Warszawskiego opowiadali o tym czym dla nich było Powstanie i jak wspominają pierwsze dni po godzinie "W". Uczniowie mogli porozmawiać z gośćmi, zadawać pytania dotyczące czasów dla nich tak odległych, ale jednocześnie niezmiernie interesujących. Mogli dowiedzieć się szczegółów na temat idei, którymi kierowali się młodzi harcerze ponad siedemdziesiąt lat temu i porównać je ze światem wartości współczesnej młodzieży. To była niezwykła lekcja historii, patriotyzmu i szacunku dla wartości. Z wielkim wzruszeniem, pełni zadumy i wdzięczności żegnaliśmy znamienitych gości, wręczając im własnoręcznie zrobione laurki z życzeniami;
  • z prof. K. Szwagrzykiem na "Łączce" na Powązkach - w bardzo intersujący sposób zostało nam przybliżone miejsce, gdzie komuniści w latach 1946-1956 grzebali ciała pomordowanych w więzieniu mokotowskim polskich żołnierzy, których dziś nazywamy Żołnierzami Niezłomnymi;
  • spotkanie z Pierwszą Damą RP p. Agatą Kornhauser- Dudą – to spotkanie poprzedzone było zwiedzaniem Pałacu Prezydenckiego z przewodnikiem. Obecność zarówno w Sali Kolumnowej, jak i w pozostałych pomieszczeniach, w których na co dzień obowiązki swoje pełni Prezydent RP to duże przeżycie, nie tylko estetyczne, ale również emocjonalne. Prezydentowa oprowadziła nas po ogrodach, pokazała oranżerię oraz zaprosiła na poczęstunek na tarasie, rzecz jasna w jej towarzystwie. Były rozmowy, żarty, wspólne fotografie. Swoistą wisienką na torcie były upominki dla uczniów i nauczycieli przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP. Dla nas była to niezwykła lekcja patriotyzmu, wrażliwości, kultury, a w końcu poznania Pierwszej Damy RP w sytuacji zupełnie prywatnej. To niezwykle ciepła, życzliwa i przemiła osoba. Jesteśmy dumni z tego ogromnego wyróżnienia.

Do domu wyjechaliśmy pełni ekscytacji, radości i przeświadczenia, że dla wielu będzie to niezapomniane przeżycie.

Wielkie podziękowania kierujemy pod adresem organizatorów, a przede wszystkim Pani Prezes Stowarzyszenia # Ilony Gosiewskiej pomysłodawczyni tego wyjazdu. Taka nagroda to dla uczniów cenna inicjatywa i atrakcyjna pamiątka.

materiał prasowy

REKLAMA