POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Policja apeluje: Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie!

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie! fot.: KPP Środa Śląska

Okres upałów w pełni. Wraz z wysokimi temperaturami wzrasta niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Pamiętaj, że niebezpieczne dla zdrowia jest przebywanie nie tylko na wolnym powietrzu w pełnym słońcu, ale także w rozgrzanym samochodzie. Pozostawienie w nim dzieci oraz zwierząt prowadzi do pewnej tragedii. Policjanci apelują więc o rozsądek i rozwagę.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Policjanci apelują, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach wewnątrz zamkniętego samochodu nie ma cyrkulacji powietrza, która umożliwiałaby swobodne oddychanie. Lekko uchylone szyby, czy miska z wodą pozostawiona dla psa sprawy nie załatwią. Temperatura w krótkim czasie może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt stopni Celsjusza, a przez brak rozwagi może dojść do tragedii.

Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł go ze sobą zabrać. Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić i że przecież zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Należy pamiętać, że nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie. Uchylona bowiem szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny jedynie zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk, poszukując źródła „powiewu”. Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.

Widząc pozostawione w pojeździe dziecko, w szczególności śpiące, które przecież nie zaalarmuje otoczenia, bądź zamknięte w samochodzie zwierzę reaguj i natychmiast skontaktuj się z numerem alarmowym 112. Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb.

Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka lub psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem. Rodzice lub opiekunowie prawni również muszą liczyć się z konsekwencjami nienależycie sprawowanej opieki lub z zarzutem narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia osoby pozostającej pod ich opieką.

Nie bądź obojętny! Gdy zauważysz dziecko lub zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformuj policjantów, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

mł. asp. Karol Dudziak

REKLAMA