POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Podsumowanie policyjnych działań "NURD" na drogach powiatu średzkiego

Ujawniono 31 wykroczeń popełnionych na przejściu dla pieszych fot.: mpr

Średzcy policjanci przeprowadzili w piątek na terenie powiatu działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa szczególnej kategorii użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu drogowego.

To oni są najbardziej narażeni na odnoszenie poważnych obrażeń w zdarzeniach drogowych. W trakcie akcji mundurowi ujawnili 31 wykroczeń popełnionych na przejściu dla pieszych bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

W piątek (29.07.br.) na celowniku policjantów z drogówki byli kierowcy, piesi oraz rowerzyści. Niemniej jednak policjanci reagowali na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmowały także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

Policjanci podczas trwania akcji przeprowadzili 38 kontroli drogowych w trakcie których ujawnili 31 wykroczeń, które zagrażały pieszym przez kierujących pojazdami. Kierowcy najczęściej nie dostosowywali prędkości jazdy w obszarze przejść dla pieszych. Policjanci nałożyli na sprawców 27 mandatów. W 3 przypadkach zostały sporządzone wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej. Ujawniono również jednego kierującego który poruszał się pojazdem bez wymaganych do tego uprawnień do kierowania.

Pamiętajmy, że o własne bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze powinniśmy zadbać sami, stosując się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i zachowując na drodze czujność oraz rozwagę.

mł. asp. Karol Dudziak

REKLAMA