POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Nowelizacja ustawy o dochodach JST. Wiemy ile otrzymają gminy z terenu powiatu średzkiego!

Wiemy ile otrzymają gminy z terenu powiatu średzkiego! fot.: pxhere.com

15 września 2022 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dodatkowe 13,7 mld zł trafi do samorządów na wsparcie w realizacji ich zadań.

O wysokości wsparcia finansowego poinformował wczoraj poseł Paweł Hreniak.

- Przyjęte rozwiązania oznaczają wsparcie finansowe dla wszystkich gmin i powiatów w obwarzanku wrocławskim. Samorządy otrzymają jeszcze w tym roku łącznie prawie 13,7 mld zł - będą mogły wydać te środki w sposób elastyczny, na wydatki bieżące, inwestycje czy dopłaty do ciepła - informuje poseł.

Wysokość wsparcia prezentuje się następująco:

  • Powiat Średzki - 6 mln zł,
  • Gmina Kostomłoty - 2,8 mln zł
  • Gmina Malczyce - 2,8 mln zł,
  • Gmina Miękinia - 3,5 mln zł,
  • Gmina Środa Śląska - 2,8 mln zł,
  • Gmina Udanin - 2,8 mln zł.

Środki te samorządy mogą wydać w dowolny sposób, na pokrywanie bieżących wydatków czy na realizację inwestycji.

- Nowelizacja ustawy o dochodach JST dodatkowo uelastyczni wykorzystanie środków subwencji na cele wodno-kanalizacyjne. Konkretnie o rok wydłużony zostanie (do roku 2025) okres wydatkowania środków otrzymanych z budżetu państwa przez gminy w 2021 r. z przeznaczeniem na wsparcie finansowe inwestycji dotyczących wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz w zakresie kanalizacji, oczyszczania ścieków a także – co istotne – umożliwione będzie przesuwanie środków między tymi obszarami. Rozwiązanie da samorządom możliwość efektywniejszego, z punktu widzenia potrzeb społecznych, wykorzystania otrzymanych środków - informuje portal gov.pl.

echo

REKLAMA