POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Uroczysty i radosny 11 listopada

Uroczysty i radosny 11 listopada fot.: Echo Średzkie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Msza święta w intencji Ojczyzny, uroczystości na rynku oraz koncert polskich piosenek - tak wyglądały tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszym mieście. Ich organizatorem był Powiat Średzki.

Nabożeństwo w kościele świętego Andrzeja Apostoła odprawił proboszcz parafii Marcin Kozyra. Po mszy uroczyście przemaszerowano pod pomnik Żołnierzom Polskim. Na czele pochodu stanęli harcerze ze średzkich drużyn niosący ogromną flagę Polski. Na rynku odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a pod pomnikiem, w dowód szacunku dla walczących o wolną Polskę, złożono kwiaty. Refleksjami na temat obchodzonego święta podzielił się z zebranymi przewodniczący Rady Powiatu Artur Bogucki. Zwieńczeniem oficjalnej części obchodów było wspólne zdjęcie oraz - będące już tradycją - patriotyczne pączki. 

 
Druga części obchodów odbyła się w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej. Najpierw harcerze przeprowadzili edukacyjna grę rodziną, a o godz. 17.00 rozpoczął się koncert “104. takty o Niepodległej”. Artyści ze Średzkiej Sceny Musicalowej, działającej przy CeKA, oraz muzycy z zespołu "Skład Węgla" zaprezentowali utwory reprezentujące minione dekady. I tak zebrani usłyszeli m.in. “Tango Milonga”, “Seksapil”, “Siekiera Motyka”, “Małgośkę”, “Mieszkam w Polsce”, “Dziwny jest ten świat”. Narodziny hip-hopu w latach dziewięćdziesiątych upamiętniono utworem “Scoobiedoo Ya”. Prowadzący koncert przypomnieli również najważniejsze wydarzenia danej dekady. Kalendarium opracowali i przygotowali pracownicy muzeum regionalnego. W wielkim finale na scenie pojawili się wszyscy artyści i wspólnie odśpiewano “Co mi panie dasz”. Gromkie brawa, które otrzymali, były jak najbardziej zasłużone. Muzyczna uczta zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
 
 
104. rocznicę odzyskania niepodległości uczczono także aktywnie. Z inicjatywy Klubu Turystyki Wszelakiej działającego przy Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej rowerzyści wyruszyli rano w patriotyczną, liczącą 104 kilometry, przejażdżkę .
 
Władze Powiatu Średzkiego serdecznie dziękują mieszkańcom za udział w obchodach i wspólne świętowanie. Przybyłym pocztom, Straży Miejskiej, harcerzom z drużyn “Busola” i “Krzesiwo” oraz występujacym wokalistom i muzykom dziękują za pomoc w organizacji wydarzenia. 

rfp - Powiat Średzki

REKLAMA