POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Kontrole ogródków działkowych w Środzie Śląskiej

Kontrole ogródków działkowych w Środzie Śląskiej fot.: KPP Środa Śląska

Średzcy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielem Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Środzie Śląskiej sprawdzali altanki pod kątem przebywania tam osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Tym razem nikt nie potrzebował pomocy. Należy jednak być czujnym i reagować, kiedy ktoś potrzebuje pomocy. Wystarczy jeden gest lub jeden telefon, aby kogoś uratować.

Średzcy policjanci w ramach akcji „Zima 2022/2023” sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i potrzebujące, aby w razie konieczności udzielić im niezbędnej pomocy. Niskie temperatury, szczególnie w porze nocnej mogą narażać osoby przebywające na dworcach, klatkach schodowych, w pustostanach, czy na terenie ogródków działkowych na niebezpieczeństwo wychłodzenia. Funkcjonariusze podczas codziennej służby zwracają również uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, a przebywające na wolnym powietrzu. Najważniejsze, aby w porę udzielić osobie potrzebującej pomocy.

Policjanci realizując działania pomocowe współpracują z przedstawicielami innych służb i instytucji, z którymi prowadzą kontrole wytypowanych miejsc. Korzystają także z informacji przekazywanych przez mieszkańców m.in. za pośrednictwem narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, które umożliwia zgłaszanie różnego rodzaju problemów, w tym również zagrożenia bezdomnością.

Warunki atmosferyczne towarzyszące zimie mogą być powodem poważnych wychłodzeń organizmu lub nawet zamarznięć, dlatego policjanci oferują każdorazowo pomoc potrzebującym. Nikt tak jak dzielnicowy nie zna lepiej społeczności lokalnej. Dlatego w dużej mierze to właśnie ci policjanci, realizując założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”, współpracują ze społeczeństwem, dzięki czemu zdobywają przydatne informacje o osobach samotnych, narażonych na wychłodzenia organizmu i zamarznięcia. Niejednokrotnie się zdarza, że bezdomni nie mają możliwości powiadomić nikogo o swoich problemach. W ramach wspólnych patroli funkcjonariusze doglądają te miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni, każdorazowo oferując pomoc. Zdarza się, że napotkane osoby twierdzą, iż nie potrzebują pomocy mundurowych.

Należy pamiętać, że nasza właściwa postawa i reakcja może uratować komuś życie! W nagłych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

KPP Środa Śląska

REKLAMA