POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Budowa multimodalnego węzła przesiadkowego w Miękini

W Miękini powstanie multimodalny węzeł przesiadkowy fot.: Gmina Miękinia

Gmina Miękinia realizuje projekt dofinansowany ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko.

Najważniejsze informacje o projekcie:

  • Nazwa projektu: Budowa multimodalnego węzła przesiadkowego w Miękini
  • Data rozpoczęcia: 20 grudnia 2023
  • Koszt całkowity: 16 791 421,62 PLN
  • Program: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027

Montaż finansowy:

  • Całkowita wartość projektu: 16 791 421,62 PLN
  • Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 10 731 195,73 PLN
  • Wysokość wkładu własnego: 6 060 225,89 PLN

Opis:

Projekt dotyczy budowy węzła przesiadkowego przy stacji kolejowej w Miękini, który jest zlokalizowany poza centrum miasta, w południowo – wschodniej części Miękini. Multimodalny węzeł przesiadkowy w Miękini będzie łączył w jednym miejscu różne typy transportu publicznego i prywatnego – kolej, autobus, samochód i rower - ułatwiając pasażerom wygodną i szybką zmianę każdego z nich na inny. W ramach inwestycji zaprojektowano wykonanie multimodalnego węzła przesiadkowego, obejmującego następujące Zadania:
1. Roboty budowlane, w tym:

  • Budowa P&R,
  • Budowa B&R,
  • Budowa peronów autobusowych,
  • Budowa dojść i dróg dojazdowych do peronów autobusowych, P&R i B&R,
  • Budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych;
  • Budowę stacji ładowania autobusów elektrycznych;
  • Wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych (40 kW) wraz z magazynem energii;
  • Dokumentację techniczną.

2. Wykup nieruchomości.
3. Nadzór inwestorski.
4. Działania informacyjno-promocyjne.
5. Koszty pośrednie.

Grupy docelowe:

Odbiorcami Projektu będą przede wszystkim mieszkańcy Gminy Miękinia, tj. osoby poruszające się pojazdami mechanicznymi, osoby przyjezdne korzystające z kolejowego systemu transportowego na terenie gminy, w tym również turyści oraz mieszkańcy gmin należących do Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego. Zrealizowany projekt będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców oraz pasażerów korzystających z komunikacji zbiorowej na terenie Gminy Miękinia.

Rezultaty projektu:

Jako rezultat projektu przyjęto: liczbę pojazdów korzystających z miejsc postojowych w wybudowanym obiekcie P&R – 15 831 pojazdów oraz emisja CO2 w transporcie pasażerskim – 162,0493 tona ekwiwalentu CO2/rok.

Cel projektu:

Głównym celem projektu jest redukcja niskiej emisji transportowej oraz poprawa transportowej mobilności mieszkańców Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach kompleksowej strategii promowania i rozwoju alternatywnych do samochodu osobowego form przemieszczania się, co jest spójne z ideą wspierania działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców gminy Miękini i gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku.

mpr

REKLAMA