POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Będzie więcej kanalizacji w aglomeracji wrocławskiej

kanalizacja fot.: sxc.hu

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu oraz Zakład Usług Komunalnych w Miękini złożyły projekt do Programu Infrastruktura i Środowisko, który zakłada budowę kanalizacji na terenie aglomeracji wrocławskiej. Spółki starają się o dofinansowanie inwestycji.

We Wrocławiu MPWiK chciałoby rozbudować infrastrukturę na osiedlach Pawłowice, Zgorzelisko, Ratyń, Brochów i Zakrzów. Projekt obejmuje również ulice Brodzką, Gagarina, Graniczną III oraz Skarżyńskiego. Z prawie 52 km kanalizacji będzie mogło skorzystać 8 tys. mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

  15 czerwca 2012r. do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu został złożony wniosek na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Miękinia, Brzezina i Wilkszyn,  oraz sieci tłocznej Lutynia-Brzezina. Z inwestycji skorzysta ponad 4 tys. osób – mówi Zbigniew Dubniański, Wiceprezes Zarządu Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o.

 W Miękini kanalizacja ma objąć następujące ulice Lipową i Willową ze stacją zlewczą oraz ulicę Czysta. W Brzezinie będą to ulice: Leśna, Słonecznikowa, Kasztanowa i Wrzosowa. W Wilkszynie - Polna, Błotna, Chabrowa, Krótka, Leśna, Marszowicka, Truskawkowa, Pogodna, Jagodowa, Szczęśliwa, Radosna, Łąkowa, Pod Lasem, Wiśniowogórska. Natomiast w Lutyni-Brzezinie kanalizacja zostanie zbudowana na odcinku sieci tłocznej z Lutyni do pompowni w Brzezinie o długości 7,6 km.

 Posiadane pozwolenia na budowę dzielą zadanie na 2 kontrakty: kanalizacja sanitarna Miękinia ze stacją zlewczą ścieków oraz kanalizację sanitarną Brzezina, Wilkszyn wraz z przesyłem Lutynia-Brzezina. Uzyskujemy pozwolenia na budowę przejścia przez tereny PKP oraz drogę krajową nr 94 – podkreśla Zbigniew Dubniański.

 W tej chwili projekt jest przeglądany przez WFOŚiGW. Następnie do 8 sierpnia Ministerstwo Środowiska utworzy listę rankingową, do 11 października powinna być znana druga ocena merytoryczna projektu i decyzja, czy inwestycje zostaną dofinansowane z POIiŚ i WFOŚiGW.

Łączny koszt inwestycji to 110 mln zł.

 

Sylwia Stwora/Express-Miejski.pl

REKLAMA