POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Święta Katarzyna na szlaku pielgrzymów

Kościół p.w. Świetej Katarzyny Aleksandryjskiej w Świetej Katarzynie fot.: mar

Od wieków przez tą liczącą 755 lat wieś przebiegała Via Regia, ponadregionalna droga sprzyjająca rozwojowi stosunków i kontaktów państw europejskich.

Via Regia ogólnie oznaczała drogę królewską, podlegającą bezpośrednio królowi, na której obowiązywały specjalne prawa. Wiodąca od Hiszpanii aż po Rosję, służyła początkowo jako trakt wojskowy. Jednak z czasem stawała się coraz ważniejszym traktem handlowym, który przyspieszał rozwój miast leżących na jej trasie. Na znaczeniu straciła dopiero pod koniec  XIX wieku, kiedy zaczęła rozwijać się kolej.

Ten historyczny trakt handlowy to również jedna z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba, nazywanego Drogą św. Jakuba czy Camino de Santiago, która prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Według wierzeń i przekazów św. Jakub Starszy (lub Większy) przekazywał nauki Jezusa właśnie na Półwyspie Iberyjskim. Następnie powrócił do Jerozolimy, by zostać jej biskupem i tam w 44 roku został ścięty przez Heroda Agrypę. Według legendy jego ciało zostało umieszczone na łodzi, którą anioły przeniosły do wybrzeży Hiszpanii, gdzie został złożony do grobu. Corocznie Santiago odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów z całego świata, co sprawia, że jest trzecim co do wielkości, po Jerozolimie i Rzymie, miejscem kultu chrześcijan.

Od kilku lat odbudowywane i rozwijane są polskie szlaki św. Jakuba, które łączą się ze szlakami w innych krajach, prowadząc pielgrzymów do katedry w Santiago. Obecnie na Dolnym Śląsku jest pięć szlaków Jakubowych o długości ponad 500 km. Najdłuższy z nich zaczyna się na Górze św. Anny i prowadzi aż do Zgorzelca. Ten odcinek ma 319 km i przebiega po trasie Via Regia, czyli również przez Świętą Katarzynę.

- Parę lat temu, gdy znakowano ten szlak, nie miał przechodzić przez naszą miejscowość   i wtedy napisałam specjalne pismo, żeby jednak został tędy wytyczony. Bo przecież przed wiekami nie było innej drogi i tędy biegła Via Regia, więc z pewnością tędy przechodzili pielgrzymi. Ostatecznie udało nam się przedłużyć szlak z Zębisk do Świętej Katarzyny – wyjaśnia Elżbieta Rzewuska, kierownik biblioteki w Świętej Katarzynie.

Niby nic, a jednak, ten dolnośląski szlak jest coraz popularniejszy, nie tylko wśród pielgrzymów z Polski lecz również z Europy. Dzięki czemu każde odwiedzane po drodze miejsce zyskuje na promocji.

mar - Express-Miejski.pl

REKLAMA