POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Magistrat szpieguje rowerzystów

Rowerzyści fot.: Express-Miejski.pl

Coraz więcej wrocławian wybiera rower jako swój codzienny środek lokomocji. Niestety na ulicach i skrzyżowaniach miasta coraz częściej widać osoby na jednośladach, które nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez magistrat.

Miasto opublikowało właśnie wyniki „Pomiaru natężenia ruchu rowerowego Wrocław 2012”. Z badań wynika, że jest ono większe popołudniu niż rano. Częściej też spotkamy jadącego na jednośladzie mężczyznę niż kobietę. Obserwacje wskazują też jednoznacznie, że w stolicy Dolnego Śląska rowerzystów regularnie przybywa. Od 6 lat, odkąd prowadzone są badania, liczba amatorów dwóch kółek wzrosła w niektórych miejscach miasta nawet trzykrotnie.

- Przybywa nas z roku na rok, średnio 20 – 25 proc. To znak, że powinniśmy ułatwiać jazdę rowerzystom po mieście – podkreśla Daniel Chojnacki, oficer rowerowy przy Urzędzie Miasta Wrocławia.

Najwięcej rowerzystów można spotkać na skrzyżowaniu ulicy Powstańców Śląskich ze Swobodną. Podczas porannego szczytu, od godziny 7.00 do 9.00, przejeżdża tamtędy ponad tysiąc osób. Niemal połowa zdąża do centrum miasta. Drugim, najczęściej uczęszczanym przez cyklistów punktem miasta jest most Grunwaldzki, skąd zmierzają właściwie we wszystkie strony miasta. Rano liczba rowerzystów sięga tam 770, natomiast popołudniu przekracza ona tysiąc. Spory ruch panuje także na skrzyżowaniach Legnickiej z Nabycińską, Wyszyńskiego z Purkyniego oraz Grodzkiej z mostem Uniwersyteckim.

Na skrzyżowaniach, na których nie ma osobnego przejazdu dla rowerów, czyli m.in. Widok i Kazimierza Wielkiego oraz św. Mikołaja i Nowy Świat, wrocławianie łamią obowiązujące ich przepisy i przejeżdżają jednośladami przez przejścia dla pieszych. W ciągu przeprowadzania badania jedynie garstka rowerzystów przeprowadziła swój pojazd przez pasy.

- Wskazanie, że wrocławianie nie zsiadają z rowerów na przejściach dla pieszych było m.in. na skrzyżowaniu ulicy Legnickiej i Rybackiej. Z naszej perspektywy to sygnał, że "coś" w tym miejscu nie funkcjonuje tak jak powinno. Dlatego podejmiemy starania, aby wyznaczyć w tym miejscu trasę rowerową, która połączy Plac Strzegomski z ul. Sokolniczą. Liczymy, że uda się to w przyszłym roku – mówi Daniel Chojnacki.

Badanie zlecone przez Urząd Miasta Wrocławia zostało przeprowadzone od 4 do 17 czerwca 2012 roku we wtorki, środy i czwartki, w godzinach od 7.00 do 9.00 oraz od 15.00 do 17.00.

Express-Miejski.pl / Agnieszka Łozińska

REKLAMA