POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Naprawią wały Odry w centrum miasta

Naprawa wałów we Wrocławiu fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Jeszcze w tym miesiącu ruszą prace budowlane na wałach Odry w centrum Wrocławia. Dziś Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) podpisał umowę na wykonanie robót z Konsorcjum Pol-Aqua – Odra. Wartość kontraktu wyniesie ponad 54 mln zł.

Mury oporowe powstały 200 lat temu. Ich remont przeprowadzono 100 lat temu. Wały i skarpy przy Wzgórzu Polskim i wzdłuż Ostrowa Tumskiego wybudowano w szesnastym wieku. Większość porośnięta jest drzewami. Korzenie niszczą zabezpieczenia. Ogólny stan murów oporowych, wałów i skarp jest w fatalnym stanie.

- Bulwary Odry w centrum mają zostać uporządkowane i przywrócone do właściwego stanu technicznego. Zabezpieczy to historyczną zabudowę w centrum miasta. Na niektórych murach oporowych osadzone zostaną rurki drenarskie dla ptaków: jaskółek brzegówek. Umożliwi to powstanie kolonii lęgowych – informuje Magdalena Łońska, rzeczniczka RZGW we Wrocławiu.

Dziś przy ulicy Jaworowej podpisano umowę na wykonanie prac budowlanych w ramach kontraktu „Modernizacja bulwarów Odry Śródmiejskiej”. Kontrakt jest jednym z czterech zadań inwestycyjnych projektu Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego.

- Cały projekt modernizacji powstał po powodzi stulecia w 1997 roku. Teraz przechodzimy w fazę realizacji. Podpisaliśmy umowę na kwotę 54 mln zł. Odnowione zostaną wały w miejscach najbardziej cennych dla Wrocławia. Głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – mówi Witold Sumisławski, dyrektor RZGW.

Prace będą prowadzone na odcinkach Odry Śródmiejskiej, czyli w obrębie historycznego Wrocławia. Na skarpach znajdują się kamienice i mury oporowe z cegły. W kolejnej fazie ruszą prace przy mostach Mieszczańskich na tzw. Odrze Północnej i mostach Dmowskiego. Kolejne roboty przewidziano przy ujściu Starej Odry i przy nabrzeżach portowych. Wrocławski Węzeł Wodny (WWW) powstał po powodzi w 1903 roku. Według pierwotnych założeń zaprojektowano go na bezpieczne przeprowadzenie fali kulminacyjnej o przepływie 2.400 metrów sześciennych na sekundę. Jednak powódź w 1997 była bardziej niszcząca w skutkach. Oszacowano, że maksymalny przepływ wynosił blisko 4 tysiące metrów sześciennych wody na sekundę. Głównym celem modernizacji WWW jest poprawa bezpieczeństwa powodziowego Wrocławia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jacek Bomersbach

REKLAMA