POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Pasjonaci dziejów regionalnych na I Rajdzie Pokoju

Rajd rowerowy fot.: B.Klita

W 73 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej z Długołęki wyruszył I Rajd Pokoju, którego metą jest Wieluń - miasto, na które 1 września 1939 roku spadły pierwsze bomby.

Rajd podzielono na dwie grupy. Autokarową, w której bierze udział delegacja 50 mieszkańców gminy Długołęka, przeważnie członków Związku Emerytów i Rencistów oraz rowerową z grupą 15 młodych ludzi, również mieszkańców tej gminy. Trasa, którą mają do pokonania cykliści liczy 132 km i biegnie z Długołęki przez Kamień, Piecowice, Bielawę, Raków , Mydlice, Piszkawę, Ligotę Małą, Zbytową, Zawidowice, Bierutów (postój), Wabienice, Lipkę, Miłowice, Gołębice, Wygodę, Pawłowice Namysłowskie, Smogorzów, Głuszynę, Rychtal (postój), Krzyżowniki, Sadogórę, Wielki Buczek, Trzcinicę, Pomiany, Kuźnicę Trzcińską, Janówkę, Siemianice , Chróścin, Bolesławiec (postój), Wiewiórkę, Żdżary, Parcice, Chorobel, Młynisko, Dębinę, Piaski, Zwiechy, Turów do Wielunia.

Uroczyste obchody wybuchu II Wojny Światowej są połączone ze zwiedzaniem miejscowości leżących na trasie wycieczki, wykładem na temat „Bitwa pod Krajanką”, który wygłosi wybitny historyk regionalista i zasłużony mieszkaniec Wielunia prof. dr hab. Tadeusz Olejnik  oraz projekcją filmu „13 Cegieł” w Muzeum w Wieluniu. O godzinie 16:00, pięćdziesięcioosobowa grupa autokarowa z Tomaszem Karniewiczem - radnym gminy Długołęka, a jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Krzewienia Wiedzy o Księstwie Oleśnickim, które jest inicjatorem rajdu oraz przedstawicielami władz Wielunia uroczyście powita kolarzy. Zakłada się, że na metę ma przybyć co najmniej 25 osób na rowerach, gdyż do zasadniczej ekipy, która wyjechała z Długołęki na trasie będą się dołączać inni cykliści.

Po uroczystościach w Wieluniu rowerzyści zostaną odwiezieni do Długołęki. Natomiast grupa autokarowa będzie kontynuowała zwiedzanie regionu również w niedzielę. Na trasie ma się znaleźć Konopnica, Stolec i Złoczew. Zwiedzanie będzie połączone z wykładem o walkach w czasie II Wojny Światowej.

Głównym pomysłodawcą tej imprezy jest vice-prezes Stowarzyszenia Zdzisław Nowakowski. Krzewi on wiedzę historyczną na temat regionu, w ramach działań tej organizacji, powstałej właśnie w Długołęce z prostej przyczyny. Otóż miejscowość ta leży na terenach byłego Księstwa Oleśnickiego. Dlatego też imprezę dofinansowała nie tylko Gmina Długołęka lecz również Starostwo Powiatowe w Oleśnicy. Natomiast współorganizatorem jest Miasto Wieluń i Towarzystwo Przyjaciół Wielunia oraz LGD Dobra Widawa. Patronat Honorowy objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Wójt Gminy Długołęka.

mar - Express-Miejski.pl

REKLAMA