POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Pacjenci ASK we Wrocławiu mogą poczuć się bezpieczniej

istock.com fot.: istock.com

Kolejny wrocławski szpital będzie korzystać z Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej, potocznie zwanej checklistą. Teraz pacjenci Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Borowskiej z pewnością będą mogli czuć się bezpieczniej.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rozwiązanie jakim jest checklista pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń w trakcie i po zakończeniu operacji. Karta kontrolna zyskała także aprobatę Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dzięki jej zastosowaniu zmniejsza się ryzyko pomyłki podczas zabiegu lub pozostawienia w ciele pacjenta ciał obcych. Na czym dokładnie polega tzw. checklista zapytaliśmy chirurgów z ASK we Wrocławiu

- Okołooperacyjna karta kontrolna wprowadzona przez anestezjologów jest ogólnie stosowana w szpitalach na świecie. To dodatkowe zabezpieczenie pacjenta, który ma być operowany. Składa się ona z szeregu pytań i po wypełnieniu zawiera podstawowe informacje o pacjencie i zabiegu. Lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna sprawdzają, czy to na pewno ten pacjent, który ma być operowany, czy zostało zaznaczone miejsce operowane, jaki ma być rodzaj znieczulenia, czy zabieg jest planowy czy nagły. Po operacji wypełnia się też część końcową, która zawiera takie informacje jak to, czy doszło do powikłań, czy zgadza się liczba użytych narzędzi w czasie zabiegu, czy były jakieś kłopoty ze sprzętem – wyjaśnia prof. Wojciech Kielan z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej ASK we Wrocławiu.

W tym wrocławskim szpitalu Okołooperacyjna Karta Kontrolna zostanie wprowadzona już w poniedziałek. Jak informuje Anna Czujko z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, do końca 2012 roku checklistę powinny wprowadzić wszystkie wrocławskie placówki zabiegowe, które podlegają samorządowi.

Agnieszka Łozińska/Express-Miejski.pl

REKLAMA