POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Skarb Średzki do grudnia we Wrocławiu

elementy skarbu fot.: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Od dziś (3 października) w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać elementy słynnego skarbu średzkiego. Klejnoty są stałym depozytem na wystawie w Środzie Śląskiej.

Najcenniejszą częścią skarbu jest korona, której poszczególne segmenty zdobione są kamieniami szlachetnymi m.in. akwamarynami, szmaragdami, spinelami, tektytami i perłami. Segmenty zwieńczone są figurami orłów trzymających w dziobach pierścienie i połączone szpilami, z których każda zakończona jest kwiatonem. Korona ze Środy Śląskiej jest klejnotem kobiecym zamówionym z okazji ślubu, na co wskazuje motyw pierścieni – oznaka małżeńskiego zobowiązania i symbol dobrej wróżby. Została wykonana w czternastym wieku i jest jedyną istniejącą koroną tego rodzaju. Do Wrocławia przewieziono też zaponę (rzecz do zapinania ubioru) zdobioną kamieniami szlachetnymi.

 Krótka historia 

 W 1988 roku na podmiejskim wysypisku w Środzie Śląskiej odnaleziono złote przedmioty, które trafiły tam wraz z ziemią i gruzem z prac rozbiórkowych w centrum miasta. Wiadomość o odkryciu przyciągnęła wkrótce poszukiwaczy amatorów i dotarła do służb archeologicznych. W wyniku przeprowadzonej akcji odzyskano złote i srebrne przedmioty, które po scaleniu stworzyły unikatowej wartości zespół średniowiecznych klejnotów i monet. Miejsce i prawdopodobny czas ukrycia drogocennych przedmiotów i monet – przed połową czternastego wieku oraz charakter klejnotów pozwalają przypuszczać, że stanowiły one bankowy depozyt zastawny pochodzący ze skarbca Luksemburgów.

Skarb przekazany został do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i po raz pierwszy pokazany tam w 1997 roku, następnie znalazł się jako stały depozyt na ekspozycji w Środzie Śląskiej. Korona i inne zabytki były prezentowane na wystawach w Warszawie, Dreźnie, Valladolid i w Brukseli. Wystawę we wrocławskim muzeum można oglądać do 3 grudnia

 

 

 

 

 

 

 

 

bom

REKLAMA