POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Kto jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych? Konkurs o Wojsku Polskim

Konkurs o Wojsku Polskim fot.: Ewa Nowicka – Szlafik

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Kto jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP, kto był Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych we wrześniu 1942 roku, w jakich latach Polska brała udział w misji stabilizacyjnej w Iraku? – te i inne pytania znalazły się w teście wiedzy dla uczestników „Konkursu Wiedzy o Wojsku Polskim”.

Konkurs, którego organizatorem był Klub wrocławskiego Centrum Szkolenia, jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach Akcji „Żołnierska Pamięć”. Jej głównym celem jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej, a także kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę oraz tych, którzy zginęli podczas wykonywania zadań służbowych w czasie pokoju.

- Plan Akcji Żołnierska Pamięć, który powstał w oparciu o Wytyczne Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej ds. Społecznych i Profesjonalizacji z 2010 roku w sprawie zasad działalności klubów w jednostkach wojskowych, jest kierowany do młodzieży szkolnej Garnizonu Wrocław, środowiska harcerskiego Dolnośląskiego Hufca ZHP i ZHR oraz żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych – wyjaśnia Wojciech Osypiuk, Kierownik Klubu wrocławskiego Centrum.

W konkursie wiedzy rywalizowały dwuosobowe drużyny uczniów Liceów Ogólnokształcących miasta Wrocławia oraz reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych miasta Oławy.

Najlepszymi okazali się być reprezentanci VII. Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia: Jacek Seradomski i Rafał Wojnarowicz, którzy nie kryli, iż tematyka Wojska Polskiego, a zawłaszcza jego współczesności, nie jest im obca. Jak się zresztą okazało kilku uczestników, włącznie z jednym ze zwycięzców konkursu, pochodzi z rodzin o wojskowych tradycjach.

Paweł Stawski, Reprezentant XXIV. Liceum Ogólnokształcącego, pochodzi z rodziny o wieloletnich tradycjach związanych z Wojskiem Polskim.

- Wojskowym był pradziadek, dziadek, tato, a teraz nawet siostra, która jest żołnierzem zawodowym i pełni służbę w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie… – mówi Paweł, który jak sam twierdzi nie wyklucza kontynuacji tradycji rodzinnych, ale na razie jego marzeniem jest studiowanie ekonomii.

Dumy z wyniku swojej drużyny nie kryłpan Ryszard Twardowski, opiekun reprezentacji VII Liceum Ogólnokształcącego.

- W naszym Liceum funkcjonuje duża grupa uczniów, która interesuje się tematami związanymi z wojskowością… Do konkursu orgaznizowanego przez Centrum wytypowaliśmy najlepszych w tej dziedzinie, którzy mieli szansę zaistnieć… i jak się okazało zaistnieli! mówił Kwiatkowski – Po cichu liczyłem na to zwycięstwo… Wiedziałem, że moi chłopcy są świetnie przygotowani i jak się okazało nie zawiedli – zajęli I miejsce! – dodaje.

W trakcie obrad komisji, wszyscy uczestnicy konkursu mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić Salę Tradycji wrocławskiego Centrum, opartą na bazie byłego Muzeum Wojsk Inżynieryjnych wraz z przewodnikiem, Jerzym Maziarzem, który jak zwykle niezwykle ciekawie opowiadał o historii wojsk inżynieryjnych i nie tylko.

Zgodnie z protokołem komisji, wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

  • I MIEJSCE – VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z WROCŁAWIA w składzie: Jacek SERADOMSKI i Rafał WOJNAROWICZ
  • II MIEJSCE – XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z WROCŁAWIA w składzie: Aleksander CZECH i Paweł SZATKOWSKI
  • III MIEJSCE – ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 2 Z OŁAWY w składzie: Piotr PARTYKA i Patryk BRZEZICKI
  • IV MIEJSCE – V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE WE WROCŁAWIU w składzie: Mateusz KUCHARSKI i Bartłomiej OŚLIZŁO
  • V MIEJSCE – XXIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE WE WROCŁAWIU w składzie: Natalia KRAWCZYK i Paweł STAWSKI

Ewa Nowicka – Szlafik

REKLAMA