POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Kody kreskowe na workach na śmieci

Kody kreskowe na workach na śmieci w gminie Kąty Wrocławskie. fot.: margo

70 procent mieszkańców gminy nie segreguje śmieci. Czy robi to pozostałe 30 proc., czyli Ci którzy zadeklarowali porządkowanie odpadów? Zostaną poddani kontroli.

Nowa ustawa śmieciowa wymusza na gminach wprowadzenie nadzoru nad sposobem segregacji odpadów przez mieszkańców. Każdy z lokalnych samorządów może wybrać taką formę, jaka najbardziej mu odpowiada. Nie ma bowiem konkretnych wytycznych. Gminy nie mają też obowiązku pytać nas o zdanie przeprowadzając np. konsultacje społeczne.

Władze Kątów Wrocławskich zdecydowały się na zastosowanie naklejek z kodami kreskowymi, które jeszcze przed nowelizacją Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku wprowadziła gmina Kudowa Zdrój. – Korzystamy z dobrych praktyk. Taki sposób monitorowania segregacji odpadów przez mieszkańców wdrażamy w zabudowie jednorodzinnej na terenie miasta i wsi – informuje Jadwiga Wójcik, kierownik Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w urzędzie w Kątach Wrocławskich.

- Mieszkańcy otrzymali naklejki z kodami kreskowymi  na przełomie sierpnia i września wraz z informacją o sposobie ich naklejania – wyjaśnia urzędniczka. Naklejki mają być umieszczane tak, żeby ułatwić firmie wywożącej śmieci zeskanowanie kodu. 

Kody kreskowe otrzymali Ci, którzy zadeklarowali, że będą segregować odpady, czyli niecałe 30 procent mieszkańców gminy. Jeśli okaże się, że tego nie robią, jedyną konsekwencją będzie konieczność płacenia stawki za odpady niesegregowane. W gminie Kąty Wrocławskie segregując śmieci płacimy 12, 13 zł/os miesięcznie, nie robiąc tego - 15,97 zł/os. Niewielka różnica w opłatach (3,84 zł) nie zachęca do segregowania śmieci, a tym samym do dbania o ekologię środowiska.

Kierowniczka wydziału OŚiR  rozwiewa wątpliwość dotyczącą ochrony danych osobowych. –Kod zawiera jedynie numer identyfikacyjny płatnika, który może być sprawdzony tylko przez pracownika wydziału podatków i opłat w UMiG . Nie zawiera informacji określanych jako dane osobowe – tłumaczy kierowniczka wydziału OŚiR w urzędzie.

Kolejne partie naklejek na worki gmina będzie dostarczać przez pośredników. W tym przypadku będą to albo sołtysi, albo doręczyciele. Mieszkańcy będą też mogli odebrać je osobiście, np. do miejscowych lub zamiejscowych Biur Obsługi Interesanta.

margo

REKLAMA