POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Zabytkowa flaszka leżała na śmietniku

Są i tacy, którzy za butelkę przedwojennego piwa zapłaciliby nawet kilkaset złotych – mówi Daniel Ostromęcki fot.: bom

Przedwojenny kufel z wizerunkiem kościoła na Ślęży i butelka po piwie Gorkauer, które przed wojną warzono w Sobótce Górce znaleźli studenci archeologii.

Akcesoria piwne znaleźli żacy z Uniwersytetu Wrocławskiego podczas prac wykopaliskowych i przekazali do Muzeum Ślężańskiego w Sobótce. Przedmioty znajdowały się w tzw. zasypisku, które mogło być dawnym śmietnikiem. Z kolei przedwojenne reklamy piwa Gorkauer znalazł w dawnej gospodzie mieszkaniec Kryształowic niedaleko Sobótki.

- Dla prawdziwego birofila, czyli kolekcjonera akcesoriów piwnych, ma znaczenie oryginalność. Są i tacy, którzy dziś za butelkę przedwojennego piwa zapłaciliby nawet kilkaset złotych – mówi Daniel Ostromęcki z Zabrza, który zbiera akcesoria piwne.

Piwo do gospody w Kryształowicach przywożono prosto z browaru w Górce. Trunek cieszył się dużym powodzeniem. Przed wojną rozlewnia nazywała się Gorkauer Societats Brauerei KG i była jedną z największych na Dolnym Śląsku. Po 1945 roku browarem zarządzały nieistniejące już Wrocławskie Zakłady Piwowarskie. Rozlewnię zamknięto w 1997 roku. Obecnie stary browar jest już częściowo wyburzony. Dawniej większość miejscowości na Dolnym Śląsku miała swoje browary. Część pieniędzy ze sprzedaży jasnego pełnego trafiała do budżetu miejskiego. Na giełdach kolekcjonerskich można kupić etykiety, butelki i kufle z napisem Gorkauer Biere.

bom

REKLAMA