POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Rozmowy o parytetach i mieszanych patrolach policyjnych

Pierwszy kongres kobiet we Wrocławiu fot.: EM

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

We Wrocławiu odbył się Dolnośląski Kongres Kobiet. Wzięło w nim udział około 300 osób z całej Polski. Hasło kongresu „Świat Kobiet – szanse, zagrożenia, dążenia”.

Obrady podzielono na kilka paneli tematycznych. Dyskutowano o podejściu do feminizmu, stereotypach w postrzeganiu kobiecości, rodzicielstwie, przemocy domowej, parytetach, sukcesie i karierach politycznych. Do udziału zaproszono m.in. Barbarę Labudę, Wandę Nowicką, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, prof. Alicję Chybicką, Barbarę Zdrojewską i Dorotę Warakomską. Anna Barton, właścicielka firmy produkującej lody opowiedziała o trudnych początkach swojej kariery. Edyta Zierkiewicz przedstawiła problemy dotyczące społecznego i medialnego podejścia do kobiet chorych na raka piersi. Przedstawicielki młodego pokolenia zastanawiały się nad szansami na przyszłość i korzystaniem z doświadczeń matek i babek. Burmistrzyni Nysy Jolanta Barska podzieliła się doświadczeniami związanymi z wdrażaniem w swojej gminie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

- O kongresie dowiedziałyśmy się od. Z powodu obowiązków zawodowych mogłyśmy spędzić tu tylko półtora godziny. W naszym środowisku też mówi się coraz częściej o problemach kobiet, tematy te są poruszane na szkoleniach - mówią prawniczki Joanna Helios i Wioletta Jedlecka.

 Dyskusje na konkresie zaowocowały przyjęciem 5 postulatów będących wytycznymi dalszego działania. Dotyczą one promowania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, wprowadzenia mieszanych patroli policyjnych w kwestiach dotyczących przemocy domowej, popierania parytetów płci na listach wyborczych, wprowadzania polityki równościowej w edukacji oraz przeprowadzania szkoleń i warsztatów dla kobiet pomagających w łączeniu obowiązków domowych z zawodowymi. Kongres został objęty patronatem marszałka województwa dolnośląskiego. Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet przy współpracy z Dolnośląską Szkołą Wyższą i Fundacją na Rzecz Równości. Jest to jedna z inicjatyw lokalnych związanych z działającym od kilku lat szerokim ruchem społecznym Kongres Kobiet skupiającym przedstawicielki różnych środowisk.

EM/bom

REKLAMA