POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jak dokarmiać ptaki zimą, tak by ich nie skrzywdzić?

Jak dokarmiać ptaki zimą, tak by ich nie skrzywdzić? fot.: Adam Polit/siechnice.gmina.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Nie karmimy ptaków chlebem ani resztkami ze stołu. Podajemy im ziarna zbóż, nasiona roślin oleistych, orzechy, owoce, wieszamy świeżą niesoloną słoninę.

Dokarmianie ptaków należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze przymrozki i opady śniegu, które odetną ptaki od naturalnych źródeł pokarmu. Można też zostawiać dla nich pożywienie przed spodziewanymi opadami śniegu, żeby ptaki wiedziały gdzie go szukać. Zbyt wczesne dokarmianie sprawia, że ptaki migrujące - zwłaszcza młode - nie podejmą wędrówki w cieplejsze regiony Europy i pozostają na łasce człowieka. Dotyczy to przeważnie ptaków wodnych takich jak: łabędzie i kaczki.

Rozpoczętego dokarmiania nie możemy przerwać, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pożywienia marnują czas i energię oczekując pomocy, która nie nadejdzie. Pamiętajmy, że mroźne noce zimą są długie, a głodny ptak, po takiej nocy, jak nie znajdzie szybko pożywienia to zginie. Dokarmiając ptaki uzależniamy je od siebie, dlatego naszą pomoc należy kontynuować aż do wiosny, czyli do pierwszych cieplejszych dni kwietnia.

Nie karmimy ptaków chlebem ani resztkami ze stołu. Przetworzona żywność zawiera duże ilości soli, pieprzu i sztucznych dodatków, po których ptaki chorują. Podajemy im naturalne pożywienie tj. ziarna zbóż, nasiona roślin oleistych, orzechy, owoce, wieszamy świeżą niesoloną słoninę. Można kupić gotowe mieszanki dla ptaków zimujących oraz kule tłuszczowe mieszane z różnymi ziarnami. Taka karma zadowoli wszystkie ptaki oprócz miękojadów takich jak: kosy, rudziki, drozdy, kwiczoły czy jemiołuszki, którym podajemy suszone pokrojone morele, daktyle, rodzynki i kawałki świeżych jabłek.

Bardzo ważne jest miejsce, w którym chcemy postawić lub zawiesić karmnik. Powinno to być miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Najlepiej jeśli w pobliżu rosną krzewy, w których w razie zagrożenia przed kotem lub krogulcem ptaki mogą się szybko ukryć. Pod karmnikiem, w promieniu kilku metrów, powinna być niska trawa, żeby czający się drapieżnik tj. kot czy kuna był widoczny. Zanim wyłożymy świeżą karmę karmnik za każdym razem należy wyczyścić, by zapobiec chorobom ptaków.

Dokarmianie ptaków organizowane w szkołach pobudza zainteresowanie dzieci ornitologią. Jest formą aktywnej ochrony przyrody i często jedynym sposobem na bezpośredni kontakt z dziką przyrodą.

Od redakcji: Praktyczny poradnik: „Jak pomóc skrzydlatym przyjaciołom” przygotował Adam Polit, miłośnik i obserwator przyrody - pracownik Urzędu Miasta i Gminy Siechnice, który prowadzi tzw. Kącik Przyrodnika.  

Adam Polit/źródło: siechnice.gmina.pl

REKLAMA