POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Zgłaszałeś na policję, że samochodem kieruje osoba nietrzeźwa?

St. asp. Paweł Petrykowski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu fot.: KWP Wrocław

Masz prawo wiedzieć jaki był finał sprawy. Czy policja zatrzymała kierowcę, czy rzeczywiście był/a pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, i jaka była kara.

W 2013 roku na całym Dolnym Śląsku policjantom udało się złapać 11 347 osób, które prowadziły auto po pijanemu. Nietrzeźwych rowerzystów zatrzymano o ponad połowę mniej, bo 4 320 osób. – W porównaniu do 2012 roku liczba ujawnionych osób zmniejszyła się, mimo że kontroli pod kątem sprawdzania stanu trzeźwości było więcej. Jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że za kierownicę w ubiegłym roku wsiadło mniej nietrzeźwych kierowców niż w 2012r. Nie wiemy przecież ilu osobom „udało się” uniknąć kontroli i konsekwencji związanych z jazdą pod wpływem alkoholu – komentuje st. asp. Paweł Petrykowski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Policja nie prowadzi statystyk odnośnie liczby obywateli, którzy zgłosili na numer alarmowy 112 lub w konkretnej komendzie powiatowej, że autem marki przykładowo: VW Golf, o kolorze czerwonym, o numerach rejestracyjnych DW (xyz112) prawdopodobnie jedzie pijany kierowca. Jednak Paweł Petrykowski z KWP Wrocław zapewnia, że funkcjonariusze obserwują wzrost takich zgłoszeń. Co oznaczałoby, że rośnie świadomość użytkowników dróg czy pieszych, świadków i uczestników zdarzeń, którzy natychmiast reagują na podejrzane zachowanie kierowcy czy jazdę całą szerokością jezdni „z prawego do lewego”.

Coraz więcej osób dzwoni na policję. Zdarza się, że zgłaszający pomaga nam w dalszych czynnościach lub próbuje spowolnić takiego kierowcę na drodze, czy zapobiec jego ucieczce. Czasem kierowcy jadą też za taką osobą i na bieżąco informują policjantów, zanim Ci dojadą we wskazane miejsce, jak zmienia się lokalizacja takiego pojazdu. To zdecydowanie ułatwia nam skuteczną interwencję i pozwala złapać osobę, która popełnia przestępstwo i zagraża innym użytkownikom dróg, pieszym, często swoim pasażerom i sobie samemu – wyjaśnia Petrykowski.

Dla policji najważniejsze jest otrzymanie sygnału. Dlatego funkcjonariusze apelują, aby dzwonić pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do komendy powiatowej i przekazać informację służbom, jeśli tylko istnieje podejrzenie, że za kierownicą siedzi osoba nietrzeźwa. – Interwencja i usunięcie z ruchu drogowego takiej osoby, może uratować zdrowie i życie wielu ludziom – dodaje rzecznik wojewódzkiej policji. Podkreśla, że bardzo ważna jest świadomość, jak wiele zależy od tego czy zgłosimy swoje podejrzenie. Jeśli się pomylimy, jeśli badanie wykaże, że kierujący był trzeźwy - nikomu nie dzieje się krzywda, a sprawa sprowadza się do rutynowej kontroli drogowej.

Zgłaszający taki przypadek może pozostać anonimowy. Nie ma więc znaczenia czy jesteś osobą dorosłą, czy niepełnoletnią. Policjant może zapytać Cię o dane lub prosić o pozostawienie numeru telefonu do kontaktu, jednak informacje te potrzebne są jedynie po to, by funkcjonariusze mogli skorzystać z Twoich wskazówek dotyczących odnalezienia sprawcy. Dyspozytor wysyła pierwszy wolny patrol na interwencję. Im więcej szczegółów podasz – tym lepiej. Jednak służby zareagują na każde wiarygodne zgłoszenie. Podstawowymi danymi, które potrzebne są policji do szybkiej i skutecznej interwencji są: miejsce, w którym widziałeś podejrzany pojazd/kierującego, marka auta, jego kolor oraz najlepiej numery rejestracyjne. Powinieneś też opisać sytuację, której byłeś/byłaś świadkiem, aby ustalić na jakiej podstawie przypuszczasz, że kierowca jest pod wpływem alkoholu. Jeśli potrafisz -wskazujesz kierunek jazdy podejrzanego.

- Nie kończymy akcji, jeśli nie uda nam się dotrzeć do użytkownika danego auta tego samego dnia, co może się zdarzyć w sytuacji, gdy właścicielem auta jest np. bank, czy firma, która dała je w leasing. Wtedy ustalenie danych kierowcy może potrwać dłużej – tłumaczy st. asp. Paweł Petrykowski. Takie auto pozostaje pod nadzorem. Policjanci czy to z prewencji, czy z ruchu drogowego otrzymują odpowiednie informację i jeśli trafią na wskazany pojazd podczas patrolu, sprawdzają jego kierowcę pod kątem trzeźwości.

Co ważne, jako zgłaszający możesz prosić o informację zwrotną , jeśli interesuje Cię jak zakończyła się interwencja policji. Funkcjonariusze nie udzielą żadnych informacji dotyczących danych osobowych sprawcy, ale mogą powiedzieć, czy Twoje podejrzenia były słuszne, ile trwała akcja i jaki był jej finał.

Za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego sąd może orzec alternatywnie karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Za prowadzenie auta pomimo sądowego zakazu kodeks karny przewiduje do 3 lat więzienia. Osoba, która spowoduje śmiertelny wypadek po pijanemu może odsiedzieć za kratkami od 1 roku do 10 lat i na zawsze straci prawo jazdy.

Magdalena Margasińska

REKLAMA