POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Nowoczesny oddział ratunkowy w szpitalu na Stabłowicach

Obok szpitala powstaje lądowisko z nocną nawigacją. W pobliżu uruchomiony zostanie SOR – szpitalny oddział ratunkowy fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W maju mają zakończyć się prace budowlane nowego szpitala wojewódzkiego przy ulicy Kosmonautów. Jesienią placówka zostanie otwarta.

Szpital zostanie wyposażony w ok. 550 łóżek rozlokowanych na piętnastu oddziałach. Chorych z wypadków będzie można transportować śmigłowcem. Obok szpitala powstaje lądowisko z nocną nawigacją. W pobliżu uruchomiony zostanie SOR – szpitalny oddział ratunkowy.

- Szpital przy ulicy Kosmonautów ma być wieloprofilowy. Część sprzętu zostanie przeniesiona ze zlikwidowanych placówek przy ulicy Wiśniowej i Traugutta. Są plany, aby w pobliżu szpitala powstała też podstacja karetek pogotowia – mówi Juliusz Jakubaszko, krajowy konsultant do spraw medycyny ratunkowej.

Elementem innowacyjnym jest zaprojektowana przy oddziale ratunkowym tzw. „gorąca platforma”, która składa się z działu diagnostyki obrazowej, bloku operacyjnego z 10 salami, anestezjologii i intensywnej terapii. „Gorąca platforma” umożliwia szybki transport pacjenta z oddziału na diagnostykę, a następnie na blok operacyjny. Dzięki temu pacjenci po wypadkach będą mogli być diagnozowani niezwłocznie po przybyciu do szpitala.

- Obecnie trwają prace wykończeniowe w budynkach np. montaż ogrzewania, drzwi i układanie glazury. Pomieszczenia są już częściowo ogrzewane – informuje Jerzy Sypuła, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Po ich zakończeniu latem nastąpi przeprowadzka sprzętu ze szpitali im. Marciniaka i Kolejowego. Już wiadomo, że część starego sprzętu z likwidowanych placówek nie trafi do nowej placówki. Obecnie trwają przetargi na sprzęt medyczny. Na 15 oddziałach m.in. anestezjologii, chirurgii, kardiologii czy leczenia udarów zamontowane mają zostać tomografy komputerowe, aparaty RTG i rezonans magnetyczny. Zamówiono również wanny do kąpieli leczniczych, umywalki lekarskie oraz nowoczesne lampy, które zostaną zamontowane w salach operacyjnych. Firmy zewnętrzne obsługujące np. przygotowywanie posiłków i obsługę parkingu zostaną wybrane w przetargach za 3 miesiące. Nowy szpital może przyjmować w ciągu roku nawet trzydzieści tysięcy pacjentów.

 

 

 

Jacek Bomersbach

REKLAMA