POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Trzymasz eternit na podwórku? Grozi ci areszt lub wysoka grzywna

Co zrobić z eternitem, który leży na moim podwórku? – pyta mieszkanka Kwietna fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Co zrobić z eternitem, który leży na moim podwórku? – pyta mieszkanka Kwietna. W tym roku nie ma szans na usunięcie szkodliwego materiału.

Anita Woźniak z Kwietna usunęła płyty z eternitu, które przez kilkadziesiąt lat pokrywały dach pomieszczenia gospodarczego. Zastąpiono je blachą. Oprócz niej eternit usunęło z dachów jeszcze kilku mieszkańców. Zgodnie z ustawą każdy, kto składuje lub magazynuje odpady w miejscach do tego nieprzeznaczonych podlega karze w wysokości od pięciu do 20 tysięcy złotych lub karze aresztu od 5 dni do 30. Ludzie obawiają się, że zostaną ukarani.

- Cztery lata temu sołtys odwiedzał ludzi i namawiał do pozbywanie się szkodliwego materiału. Mówił o funduszach i programie usuwania azbestu. Tak też zrobiliśmy. Zadzwoniłam do gminy, aby zabrano płyty. Poinformowano mnie, że gmina na ten cel nie ma pieniędzy – mówi Anita Woźniak.

Mieszkanka wspólnie z mężem poskładała eternit na paletę i zabezpieczyła go grubą folią. Teraz czeka, aż ktoś wywiezie azbest. W tym roku gminy na Dolnym Śląsku planują usunąć 3,5 tysiąca ton toksycznego materiału. Czy gmina Malczyce ma na to pieniądze? Do tej pory do magistratu zgłosiło się kilka osób z prośbą o usunięcie odpadów.

- W tym roku nie mamy na ten cel funduszy. Nie ma też opracowanego programu wywózki azbestu. Myślimy o tym. Być może zostanie on wdrożony w przyszłym roku. Osobom zainteresowanym podajemy adresy firm, które wywożą i utylizują azbest – tłumaczy  Maria Zięba, inspektor do spraw ochrony środowiska w UG Malczyce.

Prywatne firmy wywożące azbest obniżają koszty i oferują ceny coraz bardziej konkurencyjne. Przykładowo firma z Buska - Zdroju (świętokrzyskie) oferuje demontaż materiałów azbestowych już od 7 złotych za metr kwadratowy. Transport i utylizacja od 35 groszy za kilogram. Materiał wozi się do Gorzowa i Konina. Według samorządu województwa na Dolnym Śląsku jest jeszcze 25 tys. ton eternitu. Ekolodzy twierdzą, że jest go kilka razy więcej. Polska ma usunąć azbest do 2032 roku. Później Unia będzie nakładać kary.

Jacek Bomersbach

REKLAMA