POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Radni zdecydują, czy w gminie powstanie Lokalny Fundusz Pożyczkowy

Spotkanie dotyczące Lokalnego Funduszu Pożyczkowego fot.: akme / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W Kostomłotach prowadzone są rozmowy dotyczące utworzenia tam Lokalnego Funduszu Pożyczkowego. Firmy z sektora MSP będą mogły otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę.

Utworzenie Lokalnego Funduszu Pożyczkowego (LFP) wynika bezpośrednio z założeń programu "Samorządowa Polska", finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Mówi on, że na terenie każdej gminy, która przystąpi do programu, zostanie utworzona spółka z o.o. (LFP sp. z o.o.), której podstawowym zadaniem będzie udzielanie niskooprocentowanych (około 4,75 % w skali roku) pożyczek lokalnym firmom w wysokości do 100 000 zł. Zaletą takiej pożyczki będzie również możliwość odroczenia na kilka (nawet 10) lat spłaty  kapitału.

Wkład własny gminy w projekt to 54 tysiące złotych. Pieniądze te będą traktowane jako udział w utworzonej na jej terenie spółce. W momencie rezygnacji z programu - zostaną gminie zwrócone. Zadaniem samorządu lokalnego będzie także zapewnienie lokalu na działalność LFP.

Czy taka forma pomocy się sprawdzi?

Wójt Kostomłotów Wacław Jaskuła wraz z przedstawicielką programu „Samorządowa Polska” Aliną Bronowicką przekonywali podczas spotkania z mieszkańcami, do którego doszło 9 października, że utworzenie Lokalnego Funduszu Pożyczkowego dla wielu firm oznaczać może wielką szansę na rozwój. Aczkolwiek - jak do tej pory - żadna firma z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (bez względu na położenie na terenie kraju) nie otrzymała jeszcze w ramach programu żadnych funduszy.  Trudno jest zatem ocenić, czy program będzie się cieszyć powodzeniem i czy faktycznie znajdzie zainteresowanie wśród lokalnych przedsiębiorców. Aktualnie tworzona jest lista partnerów programu - samorządów lokalnych, które deklarują chęć utworzenia na własnym terenie odpowiedniej spółki. Dopiero stosowne uchwały gmin pozwolą na wdrożenie planów w życie i ostateczne oszacowanie zapotrzebowania środków finansowych z UE, o które - w imieniu LFP - będą zabiegać koordynatorzy programu. W przypadku gminy Kostomłoty mowa o niebagatelnej kwocie rzędu 6 mln złotych.

Po pieniądze te będą mogli sięgnąć przedsiębiorcy, których siedziba, adres zamieszkania lub miejsce wykonywania działalności znajduje się na terenie gminy. Perspektywa pozyskania funduszy na rozwój własnej działalności i to niewielkim kosztem - w porównaniu do ofert banków - może się wydawać niezwykle dla wielu korzystna, tym bardziej, że będą mogli z niej skorzystać także mieszkańcy, którzy dopiero planują utworzenie firmy. Pieniądze te będą mogły zostać przekazane także na spłatę dotychczasowych zobowiązań, czy jako wkład własny przy staraniu się o dotację unijną.

Termin uruchomienia programu

We wrześniu wójt Kostomłotów podpisał list intencyjny w sprawie utworzenie na terenie gminy LFP. Kolejnym krokiem jest podjęcie stosownej uchwały w tej sprawie przez radnych.

- Następnie następuje podpisanie aktu notarialnego, zwykle trwa to do około dwóch tygodni od momentu podjęcia uchwały. Po akcie notarialnym jest cały proces związany  z organizacją spółki, czyli wybór rady nadzorczej, prezesa, organizacja biura, rejestracja w KRSie - komentuje Alina Bronowicka.

W przypadku Kostomłotów - jeśli uchwała zostanie podjęta jeszcze w tej kadencji, wówczas można oszacować, że LFP powstanie pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku (rejestracja spółki może potrwać nawet do pół roku).

Partnerami programu są między innymi gminy Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko,  Czernica, Kąty Wrocławskie, miasto Kłodzko, a także Wrocław.

akme / em24.pl

REKLAMA