POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Mieszkańcy domagali się ważnych dla nich inwestycji. Zabrakło burmistrza

Spotkanie w sprawie planu inwestycyjnego i strategii rozwoju gminy fot.: akme / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Podczas spotkania w sprawie strategii rozwoju gminy omawiano planowane w latach 2015-2022 inwestycje. Mieszkańcy zgłaszali też swoje projekty, których w WPI zabrakło.

Spotkanie poświęcone Strategii Rozwoju Gminy oraz Wieloletniego Planu Inwestycyjnego (WPI) na lata 2015-2022 prowadziły trzy panie. Na sali obecnych było także czterech radnych, którzy na bieżąco starali się uzupełniać informacje na temat poszczególnych, planowanych inwestycji. Odpowiadali również na pytania zgromadzonych na sali osób. Zabrakło burmistrza Środy Śląskiej. Oburzony tym faktem jeden z mężczyzn - tuż po rozpoczęciu spotkania - wstał i wyszedł z sali podkreślając, że to brak szacunku dla mieszkańców gminy. Rozczarowania nie ukrywali też inni obecni na sali. Niektórzy liczyli na bezpośrednią konfrontację i zapewnienie ze strony szefa średzkiego magistratu o wpisaniu ich projektów do planów gminy na najbliższe lata.

Ponad 200 milionów przez siedem lat

W omawianym projekcie WPI znalazły się inwestycje, których koszt realizacji przekracza 200 tysięcy złotych. Wśród nich są między innymi: budowa żłobka w Środzie Śląskiej przy ulicy Wrocławskiej, budowa gimnazjum obok Średzkiego Parku Wodnego, kręgielni przy stadionie, amfiteatru przy akwenie Kajaki, rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, rewitalizacja zabytkowych murów, przebudowa lub budowa szeregu ulic położonych na terenie gminy, świetlic wiejskich w kilku miejscowościach wiejskich, a także utworzenie średzkiego inkubatora przedsiębiorczości, czy osiedla socjalnego przy ulicy Wiejskiej w Środzie Śląskiej. Władze planują także wprowadzenie za kilka lat budżetu obywatelskiego. Każda z zamieszczonych w projekcie inwestycji została omówiona. 

- Najwięcej środków pochłoną inwestycje realizowane w 2018 roku, kiedy to łączna kwota wydatków osiągnie poziom niemalże 40 mln złotych, z czego prawie 27 ma pochodzić z uzyskanego dofinansowania. Łącznie, do roku 2022 gmina przeznaczy ponad 200 milionów na inwestycje – mówiły w podsumowaniu koordynatorki spotkania.

Wnioski mieszkańców

Konsultacje miały także na celu zebranie wniosków od obecnych na nim mieszkańców co do wprowadzenia do WPI nie ujętych w projekcie przedsięwzięć. Mówiono między innymi o ulicach Akacjowej, która już 9 lat temu uzyskała pozwolenie na budowę, ale poza kanalizacją nie doczekała się kontynuacji prac, czy Basztowej i Probusa, których użytkownicy brodzą w deszczowe dni w błocie. Wspomniano także o konieczności zainteresowania się tematem baszty, która spłonęła kilka lat temu. Rewitalizacja murów planowana jest w 2020 roku, ale mieszkańcy mają obawy, czy do tego roku zdewastowany obiekt nadal będzie stał, bowiem aktualnie stanowi swego rodzaju park rozrywki dla znudzonej młodzieży. Poruszono też temat konieczności zamontowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu placu Wolności z ulicą Wawrzyńca Korwina, a także możliwości rozbudowy świetlicy przy szkole podstawowej w Środzie Śląskiej.

- W tym roku naukę w szkole podstawowej rozpocznie około 200 dzieci. Wielu rodziców pracuje przynajmniej do 16., a ich dzieci kończą lekcje o wiele wcześniej. Pojawia się problem, bo należałoby je pozostawić w świetlicy. Każdy też chce, aby jego dziecko zjadło ciepły posiłek. Dodatkowo maluchy są przeprowadzane z budynku do budynku przez ruchliwą drogę. Wiem, że był pomysł budowy czy rozbudowania świetlicy, ale nigdzie to nie jest ujęte - mówiła mieszkanka Środy Śląskiej. - W planach jest dobudowanie za obecnym budynkiem dodatkowego jakby łącznika, który mógłby pełnić funkcję świetlicy, a może i częściowo klas. Co prawda zmniejszy się plac do zabawy, ale może uda nam się porozumieć z prywatnym właścicielem sąsiadującej z placem działki. Dzięki temu rozwiązaniu dzieci nie musiałyby też przechodzić już więcej przez ulicę - informował jeden z radnych.

Mieszkańcy Kulina wnioskowali o budowę nowej świetlicy wiejskiej oraz budowę dróg wewnętrznych w obrębie miejscowości i ścieżki rowerowej na trasie do Rakoszyc, a także o postawienie lustra na głównym skrzyżowaniu w obrębie wsi. Natomiast mieszkańcy Jastrzębiec wystosowali wnioski w sprawie budowy chodnika w obrębie wsi, drogę transportu drogowego oraz rozbudowę świetlicy wiejskiej.

Frekwencja podczas spotkania była bardzo niska, jednak prowadząca spotkanie Anna Świercz poinformowała, że spora liczba wniosków wpłynęła drogą mailową. Czy zostaną pozytywnie rozpatrzone? O tym dowiemy się pod koniec czerwca w trakcie sesji rady miejskiej, kiedy to radni będą głosować nad przyjęciem ostatecznego kształtu strategii i WPI.

Głosujmy na Cesarza

Pod koniec spotkania do zebranych zaapelował także Mieczysław Łabatczyk, który zachęcał do oddawania swoich głosów na rosnący w Cesarzowicach platan.

- Z naszej gminy, z miejscowości Cesarzowice, do konkursu Drzewo Roku został zgłoszony platan. Przeszedł pierwsze eliminacje. Już jest w finale. Mamy aktualnie około 1000 punktów mniej od prowadzącego w rankingu dębu Bolko – mówił radny Łabatczyk. – Głosowanie jest bardzo proste. Zależy mi, bo znam to drzewo i uważam, że jest o wiele piękniejsze aniżeli to, które obecnie prowadzi. Jeśli ktoś nie wie, jak platan wygląda, zapraszam do Cesarzowic. Warto. Możemy go  zobaczyć wjeżdżając do parku – ale nie od drogi asfaltowej, tylko drugim wjazdem, przez wioskę. 

akme

REKLAMA