Echo Średzkie

Czytelnicy wybrali, my nagrodziliśmy. Finałowa gala za nami

Skarby Polonia Środa Śląska fot.: Magdalena Winnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dwutygodniowe zmagania uczestników plebiscytu i walkę o zwycięstwo zakończyła uroczysta gala zorganizowana w Zamku na Wodzie w Wojnowicach.

21 lutego na sali w Zamku na Wodzie w Wojnowicach odbyła się gala, podczas której wręczyliśmy nagrody zwycięzcom w siedmiu kategoriach Plebiscytu Czytelników Expressu-Miejskiego 2016.

Tego wieczoru nie zabrakło wielu osobistości, a wśród nich Partnerów, Sponsorów i Laureatów poszczególnych kategorii. Na sali obecna była wiceprezes Dorota Giżewska z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - partnera strategicznego wydarzenia. Wśród sponsorów byli przedstawiciele spółki XEOS, Eldisy, Gotec, Roben, Polboto, Dobryń Trening, Czystopole, Banku Zachodniego BZWBK, Centrum Turystycznego Kowalska, siłowni Atletica, Aqua Fit, Drukujemy.eu, OSiR Środa Śląska, Life Fit, Cukierni Janiak oraz Cyfrowego Kina. Nie zabrakło również reprezentantów gmin i powiatu średzkiego.

Wieczór rozpoczął się powitaniem gości przez redaktor naczelną EM24.pl - Annę Klimczuk-Malczewską. Tuż po niej głos zabrała Dorota Giżewska, która zwróciła uwagę, że wśród wielu kategorii plebiscytu znalazła się ta, poświęcona inwestycjom. - Na co dzień stykamy się z naprawdę dużymi projektami, wielomilionowymi. Dziś jednak wręczamy nagrody za nieco mniejsze przedsięwzięcia. Podkreślić należy jednak, że z punktu widzenia lokalnej społeczności, są one bardzo ważne  - mówiła.

Zdobyli najwięcej głosów

Wręczanie nagród rozpoczęliśmy od kategorii Drużyna sportowa 2016 roku. Drużynom dyplomy i czeki wręczył starosta Sebastian Burdzy - sponsor głównej nagrody. Za trzecie miejsce nagrodę odebrał Marek Bodnar, prezes LZS Odra Malczyce. Drugie miejsce zajęła drużyna LZS Orzeł Bukówek, a nagrodę odebrał prezes drużyny Piotr Seredyński. Główną nagrodę, czek na 1.5 tys. złotych powędrował do Skarbów Polonii Środa Śląska. Na gali obecnych było wiele przedstawicielek grupy, które nie kryły radości z najwyższego miejsca na podium.

W tej kategorii niespodziankę dla zdobywców dwóch pierwszych miejsc przygotował burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, który wręczył przedstawicielom drużyn gratulacje i nagrody dodatkowe.

W kolejnej kategorii - Sportowiec Roku 2016 - dyplomy, karnety i czek dla zwycięzcy wręczał Jerzy Kruszelnicki z firmy Gotec. Trzecie miejsce zajął Partyk Dul, młody karateka. Drugi na podium był Paweł Bugajski. Ponieważ sportowiec przebywa obecnie na obozie sportowym w jego imieniu nagrodę odebrała Mama. Zwycięzcą kategorii został Bartłomiej Babiński, którego reprezentował Tato. Bartłomiej trenuje na obozie dla karateków we Włoszech. W tej kategorii w najlepszej trójce znaleźli się dwaj podopieczni Bogusława Boczniewicza, który podczas gali podkreślił jak dumny jest z chłopców.

Warto dodać, że kategoria Sportowiec Roku 2016 została najhojniej wsparta przez naszych sponsorów. Oprócz firmy Gotec, która ufundowała nagrodę główną, naszych zwycięzców nagrodziła także voucherem o wartości 700 zł na trening personalny Andrzej Dobryń z Dobry[ń] Trening ze Środy Śląskiej. Treningi personalne ufundowali także siłownia Atletica oraz Life Fit. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Środzie Śląskiej zasponsorował wejścia na basen, natomiast Aqua Fit karnety na aquaareobik.

Po sportowcach uhonorowani zostali zwycięzcy w kategorii Inwestycja Roku 2016. Dla najlepszych nagrody wręczyła wiceprezes LSSE Dorota Giżewska. Trzecie miejsce zajęła inwestycja pn. Budowa Żłobka Publicznego w Środzie Śląskiej, a dyplom odebrał dyrektor placówki Zbigniew Biliński. Kolejną wyróżnioną inwestycją była budowa przystani na Kajakach. Wiceprezes pogratulowała tego wyróżnienia dyrektorowi Średzkiego Parku Wodnego Arkadiuszowi Gubale. Tytuł Inwestycji Roku 2016 uzyskała renowacja stawu w miejscowości Jugowiec. Pamiątkowy dyplom oraz statuetkę odebrała żona sołtysa wsi - Marlena Siepietowska.

- Cieszy, że spośród tylu nominowanych zwyciężyła inwestycja zainicjowana przez samych mieszkańców. Gratuluję, że udało się Państwu pozyskać sponsorów, którzy umożliwili ukończenie tego zadania - mówiła w trakcie wręczania nagród wiceprezes LSSE.

W kategorii Wydarzenie Roku 2016 nagrody wręczył Laurynas Vaiciunas z Zamku na Wodzie w Wojnowicach. Najniższa pozycja na podium przypadła Muzeum Tercetu Egzotycznego z Osieku za organizację koncertu najstarszego zespołu w Polsce. Drugie miejsce zajął Dzień Dziecka zorganizowany przez sołtysów z gminy Malczyce. Dyplom odebrała sołtys Malczyc Beata Witowska-Szymczyk. Wydarzenie, które zwyciężyło, to 70-lecie OSP Pichorowice. Na gali obecny był prezes i wiceprezes jednostki. Dodatkową nagrodę wręczyła druhom obecna na sali wójt Udanina Teresa Olkiewicz.

Tym samym przyszedł czas na jedną z najdłużej wyczekiwanych kategorii - Sołectwo 2016 Roku. W gali wzięli udział przedstawiciele każdej ze wsi, najliczniejsza reprezentacja przyjechała z Mieczkowa. Nagrody wręczali sponsorzy nagrody głównej - Thomas Boettger oraz Stefan Schmuck z firmy Xeos. Trzecie miejsce w tej kategorii zdobyło sołectwo Szczepanów, którego reprezentowała i odebrała nagrodę w wysokości 500 złotych sołtys Iwona Bilińska. Dugie miejsce zajęła wieś Konary, która wygrała tysiąc złotych, nagrodę oderbał sołtys Stanisław Dębicki. Zwycięzcą w tej kategorii zostało sołectwo Mieczków, którego liczni przedstawiciele odebrali czek na 1.5 tys. złotych. Mieszkańcy będą mogli zrealizować bony w hurtowni budowlanej Czystopole w Miękini. Już dziś wiemy, że zwycięzca kategorii przeznaczy ją na remont placu zabaw w miejscowości.

- Już rok temu sołectwo wygrało konkurs "Nasza wieś ma się czym pochwalić". I rzeczywiście - regionalne wyroby, sukcesy lokalnego Stowarzyszenia oraz Koła Gospodyń Wiejskich - to sołectwo ma powody do dumy. Tym bardziej miło mi przekazać nagrodę na ręce Pani sołtys. Mam nadzieję, że nagroda przyczyni się do dalszego rozwoju sołectwa - powiedział w trakcie wręczania nagrody Thomas Boettger.

Jedną z najszerzej komentowanych kategorii była kategoria Samorządowiec 2016 Roku. Do ostatnich chwil nie było wiadomo, kto uzyska ten tytuł. Dopiero w ostatnich minutach głosowania na prowadzenie wysunął się radny z Udanina. Nagrody wręczyła samorządowcom Gabriela Gałdusińska z BZ WBK. Ostatecznie trzecie miejsce zajął burmistrz Adam Ruciński, drugie Bolesław Stachurski radny z gminy Udanin. Zwycięzcą został również radny z gminy Udanin Wojciech Płaziuk. Reprezentanci gminy otrzymali od wójt gratulacje i wyrazy uznania.

Ostatnią kategorią, w której Czytelnicy wyłonili zwycięzców, była Osobowość 2016 Roku. Nagrody z rąk redaktor naczelnej Expressu Miejskiego Anny Klimczuk-Malczewskiej oraz Małgorzaty Kowalskiej z Centrum Turystycznego Kowalska odebrały osoby, które zajęły drugie i pierwsze miejsce. Karnety i dyplom powędrowały do prezesa OSP Miękinia Adama Krzyżanowskiego. Główną nagrodę - tytuł i wycieczkę do Wilna - otrzymał ks. Bartłomiej Polański SDB. Na sali nie było niestety laureata trzeciego miejsca - Mariusza Kargola, któremu tu składamy gratulacje.

W przerwach między wręczaniem nagród w poszczególnych kategoriach czas umilali zgromadzonym muzycy z Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia.

Po części oficjalnej gości zaproszono na slodki poczęstunek, a dla chętnych przygotowano niespodziankę - możliwość zwiedzenia zamku. Przewodnikiem był gospodarz obiektu - Laurynas Vaiciunas.

- Szanowni Państwo, zanim się pożegnamy, chciałabym podziękować za udział w tym wydarzeniu i jednocześnie podkreślić, że to nie jest nasze ostatnie słowo. Już dziś zapowiadamy kolejne edycje plebiscytu. Liczymy na to, że następnym razem spotkamy się w co najmniej tak szacownym gronie, jak dziś - podsumowała Anna Klimczuk-Malczewska.