POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Średzki rycerz będzie jak nowy

Renowacja pomnika Rolanda fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Pomnik Rolanda jest w Środzie Śląskiej od 1913 roku. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w naszym mieście. Rycerz właśnie przechodzi renowację.

W Europie takich pomników jak w Środzie Śląskiej są zaledwie jeszcze trzy: w Niemczech, Czechach i Chorwacji. W średniowieczu tego typu posągi stawiano jako znak wolności w wielu miastach Europy, tzw. miastach Rolanda. Figura Rolanda symbolizowała niezależność miasta, prawo do wolnego handlu oraz własnej jurysdykcji.

Będzie jak nowy

W tym tygodniu firma Maszkaron rozpoczęła prace przy pomniku. Dziś rycerz był czyszczony. - Priorytetem prac konserwatorskich jest powstrzymanie czynników działających na obiekt destrukcyjnie - mówi Krystian Kopka zastępca kierownika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Architektury Urzędu Miejskiego w Środzie Ślaskiej. Najistotniejsze będzie właściwe zabezpieczenie obiektu przed szkodliwym działaniem wody opadowej i przenoszonej instalacji fontanny. - Z ograniczeniem bezpośredniego działania wody na obiekt wiąże się zapobieżenie infekcji biologicznej. Najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie elementów rozszczelnionych oraz wszelkich płaszczyzn poziomych przed działaniem wody. Uporządkowanie gospodarki wodnej w otoczeniu pomnika zagwarantuje dobry stan zachowania zabytku na długie lata - czytamy w programie prac konserwatorskich.

Pod względem estetycznym celem prac będzie wyeksponowanie jak największej ilości materii zabytkowej oraz przywrócenie form jak najbardziej zbliżonych do oryginalnych. - Planowane prace zakładają uzupełnienie ubytków form rzeźbiarskich w materiale zbliżonym do oryginalnego - dodaje Krystian Kopka. Do zadań doszły dodatkowe prace archeologiczne, aby fontannę zabezpieczyć od dołu przed wilgocią. 

Prawdopodobnie do końca lipca zakończą się prace konserwatorskie na pomniku.

anbo

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

  • Średzki rycerz będzie jak nowy

    2017-07-21 10:10:39

    gość: ~Diabeł Rokita

    ostatnio dodany post

    Wyciąć go jak wierzbę bo wcale długo nie stoi w rynku.

REKLAMA